banner6

Ayçiçeği, zetinyağı fiyatına yetişti

banner37

Ayçiçeği, zetinyağı fiyatına yetişti
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Pahalılıktan ve zamlardan yanıp kavrulan vatandaşlar büyük bir geçim derdine düştü ve hayatlarını idame ettirebilmek için farklı arayışlara girdi.

   Özellikle son günlerde fiyatı korkunç yükselen ve daha da yükseleceğine kesin gözle bakılan ayçiçeği yağları, herkesin korkulu rüyası oldu.

   Ayçiçek yağındaki fahiş fiyat artışı, zeytinyağına yönelmeyi akla getirdi.

   1 litre ayçiçek yağının ortalama fiyatı 70-80 TL, 5 litresinin ise 250 ile 350 TL arasında raflarda yer alacağı söyleniyor.

   Rusya-Ukrayna savaşının, hem ihracat, hem de fiyat olarak etkilediği ürünlerden bir olan ayçiçek yağında uluslararası piyasalarda artan fiyatlar, KKTC iç piyasasına da yansıyor.

   Bin 400 dolardan 2 bin dolara çıkan yağın hammadde fiyatı ve bin 600 dolardan 2 bin 500 dolara kadar yükselen işlenmiş yağ fiyatının KKTC’ye etkisinin ise şu anki fiyatların üzerine yüzde 80 ile yüzde 100 oranında artış olarak yansıyacağı öngörülüyor.

   Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin uyguladığı ihracat yasağı kapsamından KKTC’nin çıkarılması üzerine, tedarikçilerin getirdiği yeni ayçiçek yağları depolarda yerini aldı, henüz tam anlamı ile piyasaya sürülmedi. Eldeki stokun bitmesinin ardından market raflarında yeni fiyatlar görülmeye başlanacak.

   Öte yandan KIBRIS tedarikçilerden,  piyasaya sürülecek yeni yağın fiyatının 1 litrede ortalama 70 ile 80 TL arasında olacağı, 5 litrede de ise 250 ile 350 TL olacağı bilgisine ulaştı.

   Ayçiçek yağındaki ciddi fiyat artışı ile vatandaşın alternatif olarak düşündüğü zeytinyağında ise iç piyasaya yetecek kadar elde stok bulunduğunu söyleyen Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, fiyatın 1 litrede 60-70 TL arasında değiştiğini, 5 litrenin ise 250 TL civarında olduğunu belirtti.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan beslenme uzmanları ise ayçiçek yağına alternatif olarak düşünülen zeytinyağının yemeklerde daha faydalı olduğunu ve önerdiklerini belirtti ancak bu yağı kızartmada tavsiye etmediklerini vurguladılar.

Tulga: Piyasaya yetecek zeytinyağımız var

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, zeytinyağı üretiminin bu yıl geçtiğimiz yıllara göre iklim şartları dolayısı ile düştüğünü belirterek, yine de iç piyasaya yetecek kadar yağın üretildiğini söyledi.

   Tulga, 300-350 ton yağın bu yıl stoklarda yerini aldığını ve bu üretimin yanında vatandaşların bireysel çıkardığı yağların da olduğunu ifade ederek, piyasada zeytinyağının eksilmeyeceğine dikkat çekti.

   Bu yıl zeytinyağında ilk kez Türk Lirası’nın değer kaybından dolayı güneye göre daha ucuz olduğumuzu kaydeden Tulga, giderek zeytinyağının fiyatının da yükseldiğini ifade etti.

   Tulga,  piyasada zeytinyağının litresinin perakende satışının 60 ile 70 TL arasında değiştiğine dikkat çekerek, direkt elden satışlarda 40 TL’ye de bulunabildiğini vurguladı.

   5 litre zeytinyağının ise piyasada 250 TL civarına bulunabileceğine işaret eden Tulga, ayçiçek yağının da aşağı yukarı aynı fiyatlara denek geldiğini, bu nedenle daha faydalı olan zeytinyağının yemeklerde kullanılabileceğini kaydetti.

Okan: Pişirmede ve kızartmada zeytinyağı önermiyoruz

   Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği  (KTDB) Başkanı Ayşe Okan, zeytinyağının pişirme yağı olarak kullanılmaması gerektiğini, daha hızlı yandığını ve kanserojen madde içereceğini kaydetti.

   Okan, salatada kullanılacaksa faydalı olduğunu vurgulayarak, zeytinyağının, mısır ve ayçiçek yağına kıyasla kansere, özellikle de meme kanserine karşı koruyucu olduğuna dikkat çekti.

   Pilav, taze fasulye gibi yemeklerin başında yapılan kavurma işlemi için de zeytinyağını önermeyen Okan, pişen yemeğe zeytinyağı konmasının zararlı olduğunu, ancak yemek ateşten alındıktan sonra zeytinyağı kullanılabileceğini vurguladı.

   En sağlıklı yağın kanola yağı olduğunu, fakat ülkemizde olmadığından dolayı danışanlarına bir litre şişeye 3’te 1 zeytinyağı, 3’te bir ayçiçek yağı ve 3’te 1 mısır yağı karıştırarak kullanmalarını önerdiklerini belirtti.

Ağören: Zeytinyağı kızartma dışında çok sağlıklı

   Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği  (KTDB) Eski Başkanı Hidayet Agören,  zeytinyağının ayçiçek yağından daha sağlıklı olduğunu ve danışlarına zeytinyağını önerdiklerini belirterek, kendinin de evde tüm yemeklerde zeytinyağı kullandığını söyledi.

   Ağören, yemeklerde kullanılan zeytinyağının da yüksek ateşte kavurma için kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

  Ağören, zeytinyağının sadece kızartma için uygun olmadığını, zaten kızartma yenmesini önermediklerini, kızartma yerine fırında ızgara şeklinde yapılacak yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye ettiklerini kaydetti.

   Kızartmada zeytinyağı kullanımının zararlı olduğuna işaret eden Ağören, dumanlanma derecesi düşük olduğundan zeytinyağının çabuk yandığını ve hızlı kanserojen madde ürettiğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110