Aydınköy’de her şey yarım

banner37

Bugün Aydınköy’ün sahip olduğu 2 bin nüfusun çoğunluğunun 1974 sonrası Malya’dan göç ettiğini belirten Muhtar Tamer Tayançlı, o zamandan bu zamana sadece mandıralarım köy dışına çıkarılıp, şehitliğin tamamlandığını söyledi:

Aydınköy’de her şey yarım
banner90
banner99

Güren TİLKİ

NE YOL, NE HALI SAHA TAMAMLANDI… Halı sahanın 5 yıldır bitirilemediğini, köyün girişindeki anayolun 50 metrelik kısmının halen asfaltlanmayı beklediğini anlatan Tayançlı, köydeki kilisenin cami olarak kullanıldığını ancak imamı bile olmayan bu binanın da bakımsızlıktan döküldüğünü ifade etti. Bugüne kadar köyde hiç kırsal kesim arsası verilmediği için gençliğin göç ettiğini söyleyen Tayançlı, tek katkıyı Güzelyurt Belediyesi’nden aldıklarını, devletten hiçbir katkı almadıklarını savundu.

Güzelyurt bölgesinin en kalabalık nüfusa sahip köylerinden biri olan Aydınköy, 2 bin kişilik bir nüfusu barındırıyor.

Aydınköy Muhtarı Tamer Tayançlı, köy nüfusunun büyük çoğunluğunun 1974 sonrasında Malya-Bağlarbaşı’ndan göç edip, buraya yerleştiğini belirterek, kendi kendilerine yetmeye çalıştıklarını anlattı.

Devletin köye pek bir katkısının olmadığını savunan Tayançlı, tek yardımı Güzelyurt Belediyesi’nden aldıklarını söyledi.

Köydeki en büyük sıkıntılarının devletin ilgisizliği olduğunu vurgulayan Tayançlı, bugüne kadar sadece köy şehitliğinin tamamlandığını, bir de mandıraların köy dışına çıkarıldığını, bunun haricinde birçok işin yarım bırakıldığını ileri sürdü.

“Genç nüfus göç ediyor”

Köy nüfusunun geçimini narenciye işleri yaparak, kamu ve özel sektörde çalışarak sağladığını ancak bunun yanında işsiz olanların sayısının da azımsanamayacak oranda olduğunu dile getiren muhtar Tamer Tayançlı, bugüne kadar Aydınköy’de hiç kırsal kesim arsası dağıtımı yapılmadığını, bu nedenle de köy gençliğinin başka yerlere göç ettiğini söyledi.

“50 metrelik yola asfalt dökülemedi”

Köy gençliği için yapımına başlanan halı sahanın 5 yıldır bitirilemediğini söyleyen Tayançlı, köyün ana girişinin güney tarafındaki anayolun 50 metrelik kısmının da bir türlü asfaltlanamadığını belirtti.

Tayançlı, 50 metrelik kısmın asfaltlanması için Ulaştırma Bakanlığı ile yaptıkları tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığını vurguladı.

İmamı bile olmayan cami

Aydınköy Muhtarı Tamer Tayançlı, köyde bir camilerinin olmadığını belirterek, köydeki kiliseyi cami olarak kullandıklarını ancak bu caminin de imamının olmadığını dile getirdi.

Tayançlı, cami olarak kullanılan kilisenin bakımsızlıktan döküldüğünü de sözlerine ekledi.

Vefat edenler için çeşme yaptırdılar

Devletten hiçbir katkı görmediklerini, tek katkıyı Güzelyurt Belediyesi’nden aldıklarını yineleyen muhtar Tayançlı, geçmiş yıllarda vefat eden köylüler için köyün belli noktalarına eski çeşmeler yerleştirip, bu kişilerin isimlerini vererek ölümsüzleştirdiklerini anlattı.

Köyde, 2 kahvehane, köy kadın kursu bulunduğunu, kooperatif hizmeti verdiklerini anlatan Tayançlı, köydeki ilkokulun merkezileştirildiğini ve Aydınköylü çocuklarla birlikte Gaziveren ve Güneşköylü çocuklara da hizmet verdiğini belirtti.

2 bin 900 TL’lik maaş

Köyde bir muhtarlık binası olduğunu ve burada hizmet verdiğini söyleyen Tayançlı, “Muhtarlık olarak sadece yetkimiz mühür vurmak. Muhtarlara 2 bin 900 TL maaş veriyorlar. Bununla su ve elektrik gibi faturaları ödüyoruz. Gelen giden misafirleri de bir o kadar cepten koyarak ağırlıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75