banner6

Aydınlık bir gelecek için adayım

banner37

UBP Gazimağusa milletvekili adayı İrem Uygun Soyşen, sonraki nesillere dürüst, şeffaf ve adil bir yönetim anlayışı çerçevesinde yaşanabilir bir ülke bırakmayı hedeflediğini söyledi:

Aydınlık bir gelecek için adayım
banner151

Ali ÇATAL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa milletvekili adayı İrem Uygun Soyşen, siyasi arenada bir değişim ve yenilenme süreci gerektiğinden, ülkesini seven herkese böylesi bir dönemde büyük görev düştüğünü söyledi.

Soyşen şöyle dedi:

“Ülkeme tutkuyla bağlı bir birey olarak, bu görev bilincinin bana yüklediği sorumluluktan hareketle, ülkemi ve insanımı sevdiğim, toplum olarak en iyi şekilde yaşamayı hak ettiğimize inandığım için, biz ve bizden sonraki nesillere dürüst, şeffaf, adil bir yönetim anlayışı çerçevesinde yaşanabilir ve aydınlık bir gelecek imkanı sunabilmek için aday oldum”.

Siyasi arenada değişim ve yeniliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Soyşen, milli değerlere sıkı sıkıya bağlı, yeni bir yüz ve yeni bir ses olarak, siyasette yeni bir vizyon ortaya koymak adına yola çıktığını belirtti.

Bu yolda, aynı zamanda bir hukukçu olarak hukukun üstünlüğü temelinde çalışacağını kaydeden İrem Uygun Soyşen, halkın iradesini esas alan iyi yönetim anlayışıyla insan hakları, demokrasi, laiklik ve sosyal adaletin hakim olacağı bir ülkede daha güçlü var olabilmek için mücadele vereceğini aktardı.

‘Milletvekili’ kelimesinin anlam bütünlüğünün ifade ettiği şekilde, milletin kendilerine‘belli bir süreliğine’ temsiliyet için vekalet vereceğini ve kendilerinin de o süre zarfında halkın meclisteki vekili, sesi ve temsilcisi olacaklarını vurgulayan Soyşen, “Bu, halkın takdir ettiği, oldukça kıymetli bir görevlendirmedir ve bir o kadar da önemli ve ağır sorumluluk gerektiren bir vazifedir” şeklinde görüş belirtti.

Halkın bu takdirinin ‘ömürlük bir görev’ olarak algılanmaması ve milletvekilliğinin de bir meslek olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Uygun Soyşen, “En verimli olduğuma inandığım bir dönemde, özelde kendi meslek alanımda edindiğim bilgi, deneyim ve tecrübeyi artık ülke geneline arz ederek topluma hizmet etmek için adayım” ifadelerini kullandı.

Tek gayesinin bu olduğunu açıklayan Uygun Soyşen, siyasete ve siyasilere karşı oluşan güven eksikliğinin de bu şekilde ve yeni söylemlerle aşılabileceğine inandığını kaydetti.

“Kendimi ülkeme karşı sorumlu hissediyorum”

İrem Uygun Soyşen, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası sürecin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki yansımaları nedeniyle zor bir dönemden geçildiğini, bu zorlu sürecin ‘elimizi taşın altına koyarak’ ancak el birliğiyle atlatılması gerektiğini düşündüğünü anlattı.

Soyşen, birbirimize en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde aday olmanın ‘ulvi bir sorumluluk’ olmasının yanı sıra ülkeye ve halka karşı yerine getirilmesi gereken bir vazife olduğunu düşündüğü için aday olduğunu da söyledi.

UBP’nin, KKTC’nin en köklü partisi ve Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin simgesi olduğunu da savunan İrem Uygun Soyşen, küresel salgının akabinde, döviz kurlarındaki dengesiz hareketlilikle birlikte ülke ekonomisinin zarar gördüğü, makro-ekonomik dengelerin tahrifata uğradığı, işsizliğin artış gösterdiği kaotik süreçte ve ekonomik belirsizlik ortamında siyasi istikrarın olmaması durumunda ekonomi başta olmak üzere hiçbir alanda ve hiçbir konuda istikrarın var olmasının mümkün olmadığını belirtti.

“Bu nedenle, bugüne kadar birçok kriz ortamını aşmış, birçok sorunun üstesinden gelmeyi başarmış ve Kıbrıs Türk halkının refahı için tarihi adımlar atmış UBP’den gelen adaylık teklifi karşısında kayıtsız kalamazdım, çünkü kendimi ülkeme karşı sorumlu hissediyorum” diyen Soyşen, Başbakan ve UBP Genel Başkanı ve Faiz Sucuoğlu’nun da teşvik ve takdirleri ile adaylık sürecinin başladığını kaydetti.

Aristoteles’in, “Adalet, ilkin devletten gelmelidir çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir” sözüne işaret eden Soyşen, “Bir birey ve hukukçu kimliğimin yansıması olarak eşitliğe, adalete, adil olmaya verdiğim önem tartışılmazdır. Adaleti sağlamanın, toplumu kaostan uzak tutup refaha erdirmenin bir devlet politikası olması gerektiğini düşünenlerdenim. Yapılacak düzenlemelerle bunu başarmak zor değildir” dedi.

İrem Uygun Soyşen kimdir?

İrem Uygun Soyşen, 07 Mart 1985 Gazimağusa doğumlu. Üniversite lisans ve yüksek lisans

eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Uygun Soyşen, 2007 yılında

avukatlık ruhsatını alarak profesyonel meslek hayatına Gazimağusa Barosu’na kayıtlı avukat

olarak başladı ve halen kendi hukuk bürosunda aktif şekilde mesleğini sürdürüyor.

Meslek hayatı boyunca birçok resmi kurum ve kuruluşun hukuk danışmanlığı görevini

üstlenip, dernek ve birliklerde aktif üyelik, kurucu üyelik, disiplin kurulu

başkanlığı ve hukuk danışmanlığı görevlerinde bulunan Uygun Soyşen, son olarak ise hukukçulardan oluşan

Adaleti Yaşatma Derneği’nin başkanlık görevine seçildi.

Eğitimci bir aileden gelen Uygun Soyşen, avukatlığın yanı sıra Akdeniz Karpaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110