Aylardır eski eser kazıları yapıyorlarmış

banner37

Alevkayası’nda eski eser bulmak için kazı yaparken suçüstü yakalanan Sedat Çuhadar, Özcan Atılgan ve Ömer Biçen’in suç ortağı olduğu belirlenen Lokman Baştaş, Murat İşkinat ve Erkan Aytaç da tutuklandı

Aylardır eski eser kazıları yapıyorlarmış
banner90
banner8

“İTİRAFLARI VAR”… Meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Emrah Lambasuyucu, zanlıların, daha önce tutuklanan Sedat Çuhadar, Özcan Atılgan ve Ömer Biçen’in cep telefonlarında yapılan inceleme neticesinde belirlendiklerini ve şubat ayından beri farklı yerlerde yapılan kazı çalışmalarıyla bağlantılı olduklarına dair fotoğraflar bulunduğunu söyledikten sonra, yakalanan zanlıların da suçlarını itiraf ettiklerini belirtti.

Alevkayası’nda eski eser bulmak için 28 Nisan’da kazı yaparken suçüstü yakalanan Sedat Çuhadar, Özcan Atılgan ve Ömer Biçen’in suç ortağı olduğu belirlenen Lokman Baştaş, Murat İşkinat ve Erkan Aytaç isimli üç kişi daha yakalandı.


6 zanlının şubat ayından beri farklı yerlerde eski eser bulmak için kazı yaptıkları belirlendi.


Lokman Baştaş, Murat İşkinat ve Erkan Aytaç dün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerine ikişer günlük tutukluluk emri alınırken, polis tutuklu olan diğer zanlılarla ilgili soruşturma ile bu soruşturmanın birleştirileceğini belirtti.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında meseleyle ilgili yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis memuru Emrah Lambasuyucu, zanlıların, 28 Nisan 2020 tarihinde Girne’de Alevkayası mevkiinde meydana gelen “Kanunsuz eski eser tasarrufu ve İzinsiz kazı yapmak” meselesinden methaldar olduğunu söyledi.


Lambasuyucu, 28 Nisan 2020 tarihinde saat 15.15 raddelerinde Girne’de Alevkayası mevkiinde zanlılar Sedat Çuhadar, Özcan Atılgan ve Ömer Biçen’in tasarruflarında bulundurdukları kazma ve küreklerle yetkili makamdan alınmış herhangi bir izinleri olmaksızın kazı yapıp, yapmış oldukları kazı neticesinde eski esernitelikli toplamda 25 parçadan oluşan eski eser elde ettiklerini söyledi.


banner134
Lambasuyucu, zanlıların Girne Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi tarafından yapılan operasyon neticesinde suçüstü tutuklandıklarını mahkemeye aktardı.


Lambasuyucu, meseleyle ilgili olarak zanlıların tasarrufunda bulunan cep telefonlarında çeşitli yerlerile ilgili ve eski eserler ile ilgili olarak görüntülerin bulunduğunu ve zanlı Lokman Baştaş’ın kazı yapılan mevkide bulunduğunu ve kazı alanında çıkan 2 adet eski eser nitelikli parçayı tasarrufuna aldığının tespit edildiğini belirtti.


Zanlı Baştaş’ın 1 Mayıs 2020 tarihinde Çatalköy’deki ikametgâhında yapılan arama sonucunda tespit edilmiş olup konu eski eserlerin emare olarak zapt edildiğini kaydeden Lambasuyucu, tutuklanan zanlı Murat İşkinat’ın ise ikametgâhında herhangi bir kanunsuz bir şey bulunmadığını ancak birkaç keza diğer zanlılar ile kazı çalışmalarında çalıştığının tespit edildiğini aktardı.


Erkan Aytaç’ın ikametgâhında yapılan aramada da kanunsuz bir şey bulunmadığını ancak vermiş olduğu gönüllü ifadesinde Şubat ve Mart ayları içerisinde kazı çalışmalarının yapıldığı mevkilerde gözcülük görevi yaptığı itirafında bulunduğunu söyleyen Lambasuyucu, zanlıların diğer zanlılar ile birlikte davalarının birleştirilmesi, vermiş oldukları ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılması maksadı ile soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden zanlıların soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75