'Aylardır evimize ekmek götüremiyoruz'

banner37

CAS çalışanları, bir süredir devam ettirdikleri eylemlerin boyutunu değiştirdi ve Ercan Havalimanı’nın girişindeki dönel kavşağın yanına çadır kurarak oturma eylemi başlattı

banner87
'Aylardır evimize ekmek götüremiyoruz'
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanı, bir süredir sürdürdükleri eylemlerin boyutunu değiştirdi ve Ercan Havalimanı’nın girişinde bulunan dönel kavşağın yanında çadır kurarak oturma eylemi başlattı.

Kıbrıs Türk Hava Yolları’na (KTHY) ait olan CAS’ın yüzde 50 hissesinin halen Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu’na (İnkişaf Sandığı) aktarılmaması, kime bağlı olarak çalışacaklarına yönelik statülerinin halen belirlenememesi ve 59 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle oturma eylemi yaptıklarını belirten eylemciler, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti.

Çadır kuran eylemciler bugün sabah yeniden eylem yapacaklarını, ancak eylemin henüz nerede yapılacağının netlik kazanmadığını belirterek, halka ve basın mensuplarına sabahleyin eylemi nerede yapacaklarını söyleyeceklerini kaydetti.

Eylemciler, çadırın önüne “CAS Devlettir Devlet Kalacak”, “Atama Yaparken Devlet, Emekçiye Gelince Özel”, “Yaşadığımız Bu Kaçıncı Izdırap” yazılı pankartlar açtı.

Mücadelelerini haklarını alana kadar devam ettireceklerini belirten eylemciler, içinde bulundukları durumu KIBRIS Gazetesi muhabirine anlattı.

CAS çalışanları ne dedi?... CAS çalışanları ne dedi?... CAS çalışanları ne dedi?

Ekrem Özer:

2010 yılında CAS’ta çalışmaya başladım. İşe başlar başlamaz KTHY faciasıyla karşılaştım. Bu olayı acı acı izledim. 2014 yılında bir seçim zamanında oy kullandıktan sonra CAS çalışanlarını bir gün içerisinde işten çıkarmalarını acı acı izledim. Günlerce KTHY binası önünde eylem yaptık. Yine bir seçim dönemi Bakanlar Kurulu tarafından görevlendirilen Serdar Denktaş ile CAS çalışanları toplu iş sözleşmesi yaptı. Ancak 2018 yılına geldiğimizde seçimin ardından bizi yine bir belirsizlik sardı.

KTHY’ye ait CAS Şirketi’nin yüzde 50 hissesinin devlete satıldığını öğrendik. CAS’ın devrinin Şirketler Mukayyitliği’nde tamamlanmamasından dolayı da CAS çalışanları olarak özel sektör muamelesi gördük. Tüm bunların akabinde halkta da ‘CAS özel sektördür’ diye bir algı yaratmaya başladılar.

CAS’ın İnkişaf Sandığı’nda devir işlemlerinin tamamlanması durumunda tüm sorunlar düzelecek. Ancak bir türlü imzaları atmadıklarından dolayı çalışanlar olarak perişan bir duruma geldik. CAS devletin bir kurumudur. Beş defa heyet olarak başbakanla görüşmeye gittik. O da bize en iyisinin savcılıktan görüş almak olduğunu söyledi. Savcılık ise CAS’ın şu anki durumunun özel olduğunu, ancak CAS’ın devlete devredildiği teslim belgesinin ilgili kişiler tarafından imzalanması durumunda devlete ait olacağı görüşünü verdi.

Şimdi ise bize, devletin 10 milyon TL olan CAS Şirketi’nin borcunu ödeyip havayolu sahibi olan bir şirkete vermeyi düşündüklerini söylüyorlar. Bu peşkeş değil de nedir? Bize “Size iş garantisi de vereceğiz” diyorlar. Ben de “CAS özele devredilirse beni işten atmayacağının garantisini verebilir misiniz?” dediğimde ise bana “Sen kapıdan çıktığında sana bir arabanın çarpmayacağının garantisini verebilir misin?” diye cevap verdiler. Bu nasıl bir çelişkidir? Bugün ayın 29’u (dün) oldu ve halen maaşlarımızı alamadık.

Başbakan basının önünde bize maaşlarımızın 12 Temmuz’da ödeneceğini söyledi. Daha sonra ise Maliye Bakanlığı tarafından şirketin hesabına maaşlarımızın yattığını, ancak Bakanlar Kurulu’ndan onay beklenildiği söylendi. Bakanlar Kurulu ise 25 Temmuz tarihinde maşalarımızın ödenmesini onayladı. Ayın 29’u oldu ama maaşlarımız halen ödenmedi.

Halka ise algı olması için “2,5 aylık maaşlarınızı ödedik” diyorlar. Bizimle dalga geçiyorlar. Çalışanlar ek iş dahi yapamıyor. Çünkü sosyal sigorta yatırımlarımız kamu üzerinden yatırılıyor. Kamuda çalışan birinin de ikinci iş yapmasının yasak olmasından dolayı hiçbir kurumda çalışamıyoruz. Çocuklarımız evde ekmek bekliyor. Maaş alamadığımız için yaptığımız eylemlerden dolayı da bizi gözlerinde suçlu olarak görüyorlar.

Personelin içinde bulunduğu zor durumdan dolayı Oğuz Ceyda bir yardım kampanyası başlattı. Bize devletin yapamadığını halktan biri olarak yaptığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Garip Köseoğlu:

Benim üniversitede okuyan üç çocuğum var. Aylardır maaş alamadığım için çok perişan ve çaresiz bir durumdayım. Çocuklarımın ikisi üniversite okuyabilmek için part time işe başladı. Onlar part time iş yapmasa ben onları okutamazdım. Bir çocuğumu da üniversiteden almak zorunda kaldım. Maaş alamadığım için çocuğumun geleceği karardı. Çok çaresiz bir durumdayım.

Bizi yanlış politika ve partizanlık bu hale getirdi. CAS’ta çalışan 134 kişi kendi partililerinden olsa ne olacaktı? Hükümet bize partizanlık yapıyor.

Neriman Paşa:

Ben üç yıldır bu şirkette çalışıyorum. Son yaptığımız eylemde polisler tarafından darp edilenlerden biriyim. Eylemden sonra darp raporu almak için hastaneye gidip raporumu aldım. Raporu aldıktan sonra beni Ercan’a bağlı en yakın karakola gönderdiler. Bana karakolda beni darp eden polislerden birinin üç yıldızlı olduğu için bir şey yapamayacaklarını söyleyip şikayetimi savcılığa yapmam gerektiğini söylediler. Bu ülkede ‘kadına şiddet yok’ diyorlar. Kadına şiddet nasıl yok? Bana şiddet uyguladılar! Bu şiddetin acısını yaşıyorum. Hakkımızı almak için yaptığımız eylemde hiçbir suçum yokken şiddete maruz kaldım. Benim gibi birkaç arkadaşım daha şiddete uğradı. Hakkımızı yargı önünde sonuna kadar arayacağız.

CAS çalışanları olarak maaşlarımızı alamadığımız için çok zor bir durumdayız. Bir arkadaşım maaş alamadığı için hasta olan çocuğuna ilaç dahi alamadı. Yine aynı şekilde birçok arkadaşım çocuğuna bez veya mama alamıyor; onlara ekmek götüremiyor. Bize bunu mu reva görüyorlar?

Uğur İltuş:

Nisan ayının başından beri CAS çalışanları olarak belirsizliğimiz devam ediyor. 59 gündür maaş alamıyoruz ama yine de işimize ve şirketimize sahip çıkıyoruz. Bize işimizi yapmamıza bile müsaade etmiyorlar. CAS’ın elinde bulundurduğu tüm havayolları tek tek ayrıldı. Son olarak özel uçaklara bakıyorduk. Özel uçaklara bakmamızı bile engellediler. Artık bırakın aprona çıkmayı, havaalanının girişinde bulunan nizamiyeden içeriye girmemize bile izin vermiyorlar.

Maaşlarımızı alamadığımız için çocuklarımıza ne bez, ne de mama alabiliyoruz. Biz haklarımızı ve maaşımızı istiyoruz. Devlet yetkililerinden net bir cevap bekliyoruz. Yetkililer bizi sürekli oyalıyor. Bundan dolayı da belirsizlik içerisindeyiz. Artık bizi oyalamasınlar, bize sahip çıksınlar. Çok perişan bir durumdayız.

Hilmi Tuncay:

Başbakan Tufan Erhürman bizi her fırsatta devlet dairelerine almayacağını söylüyor. Biz zaten kendisinden öyle bir talepte bulunmadık. Biz kendi işimizi istiyoruz. Bu nedenle de işimize sahip çıkıyoruz. Statümüzün biran evvel belirlenmesini istiyoruz. Devlette çalışan onlarca müsteşar işe gitmeden maaş alıyor. CAS’ta çalışan 134 kişi mi battı?

Yalçın Güner:

59 gündür maaşlarımızı alamıyoruz. Haklarımızı savunduğumuz için de polisler üzerimize yürüyor. CAS çalışanları olarak Ercan’a girişimizi de yasakladıkları için bizde Ercan’ın önünde işimize gelir gibi gelip bekliyoruz.

Umur Emmi:

Görünen köy kılavuz istemez. 59 gündür maaş alamıyoruz. Durumumuz ortada. Haklarımızı alana kadar sonuna kadar mücadele içerisinde olacağız.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75