“Aylardır maaş bile alamıyoruz”

banner37

Kayıt dışı yaşama yönelik sürdürülen operasyonlarda Girne’de 9 kişinin daha ülkede kaçak olarak yaşadığı tespit edilirken, mahkemeye çıkarılan Pakistan uyruklu zanlılar ülkedeki acı bir gerçeğe de parmak bastı

banner87
“Aylardır maaş bile alamıyoruz”
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde son yıllarda kayıt dışı yaşamın giderek artış göstermesi üzerine yapılan operasyonlarda, Girne’de 9 kişinin daha ülkede kaçak olarak yaşadığı tespit edildi.

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin önceki gün düzenlediği operasyonda suçüstü yakalanan zanlılar Ahmet Levent Kara (E-46), Erdinç Veren (E-35), Qamar Zaman (E-25, Pakistan), Mubashar Iqbal (E-33, Pakistan), Adeel Abbas (E-32, Pakistan), Berat Kızıltaş (E-44), Mubashar Iqbal (E-22, Pakistan), Ramzan Ali (E-22, Pakistan) ve Ahmet Sarıkuş (E-30), gerekli yazışmaların tamamlanmasının ardından ülkeden ihraç edilecek.

“KKTC’de İzinsiz İkamet” suçlamasıyla tutuklanan Pakistan uyruklu zanlılar, ülkemizde yaşanan acı bir gerçeğe değindi.

Tercüman aracılığıyla konuşan zanlılar, uzun bir süredir ülkede çalışma izinsiz çalıştırıldıklarını, hatta aylardır maaşlarını dahi alamadıklarını söyledi.

Zanlıların verdiği beyanı değerlendiren mahkeme, söz konusu iddiaların derhal araştırılmasına ve teyit edilmesi durumunda da cezai müeyyidenin başlatılmasına emir verdi.

2014’ten beri kaçak durumda olanlar var

Yargıç Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü davada İddia Makamı adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru İbrahim Varol’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Varol, önceki gün Girne’de yapılan asayiş ve trafik denetimlerinde zanlıların ülkemizde 2014 ile 2019 tarihileri arasında ikamet izinsiz bulunduklarının tespit edildiğini söyledi.

Varol, zanlıların ülkeden ihraç edilebilmeleri için gerekli işlemlerin başlatıldığını, ancak henüz yasal iznin çıkmadığını belirterek, zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

“Aylardır maaş almadan çalıştırılıyorlar”

Mahkemede tercüman aracılığıyla konuşan Pakistan uyruklu zanlılar, uzun bir süredir ülkede çalışma izinsiz olarak çalıştırıldıklarını belirterek, maaşlarını da geriden aldıklarını söyledi.

Kimi zanlı 3 ay, kimisi ise 2 aydır maaşını alamadığını öne sürerek, işverenlerinin kendilerine çalışma izni çıkartmadığını iddia etti.

“Çalışma izinsiz çalıştırmak ikametsiz yaşamı teşvik ediyor”

Yargıç Meltem Dündar, zanlıların ihraç işlemlerinin tamamlanabilmesi için zanlılar aleyhinde 3 günlük tutukluk emir verdi.

Ayrıca zanlıların oldukça uzun bir süredir ülkede çalışma izinsiz ve maaş almadan çalıştırıldıklarına yönelik beyanda bulunduklarını belirten Dündar, bu iddiaların çok ciddi olduğuna dikkat çekti.

Dündar, çalışma izinsiz çalıştırmanın ikametsiz yaşamı teşvik ettiğini belirterek, zanlıların verdiği beyanın derhal araştırılmasına ve bu iddiaların teyit edilmesi durumunda da cezai müeyyidenin başlatılmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108