Aynı atama bir kez daha yapılırsa, konu yargıya taşınacak

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda Genel Müdürlük mevkiine vekâleten, makine ya da elektrik mühendisi olmayan ve aynı zamanda CAS ile ilgili hazırlanan raporda da adı bazı usulsüzlük iddiaları ile anılan Mehmet Özçelik’in getirilmesi kurumda huzursuzluğa neden oldu

Aynı atama bir kez daha yapılırsa, konu yargıya taşınacak
banner99

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İTİRAZ ETTİ… KIB-TEK Genel Müdürü’nün sağlık problemleri nedeniyle yerine vekâleten bir gün süreyle Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özçelik’in getirilmesi kurum içinde ciddi tartışmalara yol açtı. Özçelik’in kurum yasasına göre genel müdürlüğe vekâlet etme yetkisi bulunmadığını kaydeden bazı KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri, Özçelik’in ayrıca CAS Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde de adının olumsuzluklarla anıldığını iddia etti.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü’nün sağlık sorunları nedeniyle yerine vekâleten Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özçelik’in getirilmesi kurumda huzursuzluk yarattı.

Özçelik’in genel müdür mevkiine vekâlet etmesi yönetim kurulunda 4 evet, 3 hayır oyuyla kabul edildi.   Mehmet Özçelik’in genel müdür mevkiine vekâlet etmesine karşı çıkan üyeler gerekçe olarak, “kurum yasasına göre genel müdür yerine bakabilecek kişinin elektrik ya da makine mühendisi olması gerektiğini”, “CAS’ta Mehmet Özçelik’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde bazı usulsüzlüklerin tespit edilmesini” ve “yetkisiz olmasına rağmen bazı tüketicilerin elektriklerini açtığı iddiası”nı gösterdi.

KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, bazı KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri Özçelik’in tekrardan vekâleten Genel Müdürlüğe atanması durumunda konuyu yargıya taşıyacak.

Yasaya aykırılık itirazı…

banner134
Bu vekâlete karşı çıkan yönetim kurulu üyeleri yazılı itirazlarında Fasıl 171’in ilgili maddesi uyarınca, genel müdürün yalnızca elektrik ya da makine mühendisi bir personel olabileceği belirtti ve asaleten genel müdür olamayan genel müdür yardımcısının genel müdür makamına vekâlet de edemeyeceği ifade etti.

Söz konusu yönetim kurulu üyeleri aynı yazıda başbakanın toplantı esnasında sunduğu Bakanlar Kurulu’nun 20/01/2010 tarih ve E-83-2010 sayılı kararına da dikkat çekilerek tüm müdür muavinlerinin hizmet şemalarının genel müdüre vekalet edecek şekilde düzenlendiğini belirtmesine rağmen görüşlerinin bakanlar kurulu kararının yasanın üzerinde olmayacağı yönünde olduğunu bildirdiler.

“Kurumun imajını zedeler”

Yönetim Kurulu üyeleri ayrıca, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun hazırlamış olduğu CAS Raporunda, Özçelik ile ilgili bazı iddialar olduğunu hatırlattı ve bu durumda da söz konusu şahsın vekaleten de olsa KIB-TEK Genel Müdürlüğü’ne getirilmesinin kurumun imajını zedeleyebileceğini söyledi.

“Yetkisiz olmasına rağmen elektrik açtı”

Bunlara ek olarak Mehmet Özçelik’in yetkisiz olmasına rağmen bazı kişilerin elektriğini açtığı yönünde iddialar da bulunduğunu ifade eden yönetim kurulu üyeleri bu konuda inceleme de olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan
Ayhan - 1 yıl Önce

KIBTEK, Posta İdaresi ivedi özelleştirilmeli derim. Personel sayısı yarıya indirilmeli...

SIRADAKİ HABER

banner75