Aynı suçtan hükümlüydü, ceza süresi uzadı

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2010-2011 yılları arasında, görevini kötüye kullanarak, 27 resmi belgeyi sahteleyip, tedavüle sürerek toplam 160 bin 455 lira 23 kuruş sirkat eden vergi memuru Doğan Can Erüreten’i 4 yıl hapse mahkûm etti

Aynı suçtan hükümlüydü,  ceza süresi uzadı

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2010-2011 yılları arasında, görevini kötüye kullanarak, 27 resmi belgeyi sahteleyip, tedavüle sürerek toplam 160 bin 455 lira 23 kuruş sirkat eden ve ayni suçtan cezaevinde hükümlü bulunan vergi memuru Doğan Can Erüreten ile ilgili kararını açıkladı.

Doğan Can Erüreten’i yargıladığı 57 suçtan suçlu bulup, 4 yıl hapse mahkûm eden mahkeme, sanığın

cezasını mahkûmiyet tarihinden itibaren çekmesi yönünde karar verdi.

Sanık önceden mahkûm olduğu aynı suçtan mart 2017’de de 4 yıl hapse mahkûm olmuştu.

Mahkeme, “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Resmi belge sahteleme”, “Sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme” , “Hesaplarda hile ve sahtekârlık yapma”, “Mevkiyi kötüye kullanma” gibi 57 suçtan yargıladığı devlet memuru sanığı, işlediği suçlardan suçlu buldu.

Mahkeme ayrıca, konu suçların 2017’den itibaren düşüş yaşamasına karşın, mahkeme gündemini meşgul eden suçlar arasında 4’üncü sırada yer aldığına da dikkat çekti.

 

“Zararı tazmin etti”

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliği ile aldığı kararı, üye yargıç açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, öncelikle, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara değindi ve Gelir ve Vergi Dairesi’nin Tahsilat Birimi’nde çalışan sanığın, 19 Nisan 2010 ile 17 Mayıs 2011 yılları arasında, yaptığı organize ve nitelikli suç işleme halini sergilediğine vurgu yaptı ve sanığın yaptığı tahsilatları sirkat ettiğinden söz etti. 

Sanığın işlemiş olduğu suçların birlikte ve birbirini tamamlar şekilde olduğuna dikkat çeken Temay Sağer, sanığın, devlete verdiği zararı tazmin ettiğine değindi.

  

“Suçlu bulduk”

Sanığı, aleyhine getirilen davalardan ötürü suçlu bulup oybirliğiyle mahkûm ettiklerini açıklayan Temay Sağer, sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini belirtti.

Temay Sağer, yasada, kamu görevlisi tarafından sirkat suçunun 7, resmi belge sahteleme ve sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme suçunun 10 ve mevkiyi kötüye kullanma suçunun ise 2 yıl hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

Ciddi hapislik cezası öngören konu suçların, kamu vicdanını yaralayıp, devlete olan güveni sarstığına vurgu yapan Sağer, sirkat edilen miktarın azımsanamayacak olduğuna değinerek, sistematik şekilde suç işleyen sanığa etkin ve caydırıcı bir ceza vermeyi uygun bulduklarını ifade etti.

Sahte makbuz düzenleyip, kayıtlarda usulsüzlük yapan sanığın, 27 adet sahte belge düzenlediğine vurgu yapan mahkeme, sanığın konu suçları planlı ve sistematik şekilde işlediğine dikkat çekti.

Mahkeme, şikayetçinin tazmin edilmesine karşın, bu tür suçların önüne geçilmesi gerektiğini, verilecek cezaların sadece sanıklara değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere de ibret verici olması gerektiğini vurgulayarak, sanığı oy birliğiyle 4 yıl hapse mahkûm etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER