banner6

Ayşen Atabey yazdı: Lombardia bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehri Milano…

banner37

“Milano'da hayat çok tatlıdır”, Fransız yazar Sthendal, kentin canlı ve neşe dolu hayatına tutulmuş, ona bu yakıştırmayı yapmıştı...

Ayşen Atabey yazdı: Lombardia bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehri Milano…
banner8

Ayşen ATABEY
Mimar & İç Mimar
atabeyaysen@gmail.com

"Milano'da hayat çok tatlıdır", Fransız yazar Sthendal, kentin canlı ve neşe dolu hayatına tutulmuş, ona bu yakıştırmayı yapmıştı...

Milano'nun en uğrak yerleri, şehrin tam kalbinde yer alıyor; Milanolular, şehrin politik ve sosyal hayatının merkezi olan Katedralin hemen yakınındaki Galleria'ya gelerek sohbet eder veya büyük cafelerin teraslarında gazete, dergi, kitap okurlar. Meşhur alışveriş mağazaları, CorsoVittorioEmanuele ve CorsoVenezia ve aynı zamanda antik eşya mağazalarının da bulunduğu Via Monte Napoleone caddelerinde yer alır. En güzel bahçeler, Bastioni Porta Venezia'nın yakınındaki ParcoSempione ve GiardiniPubbliciparklarında bulunmaktadır. Meşhur La Scala Tiyatrosu bir başka önemli çekim merkezidir. Artistik ve edebi lokanta aşıklarının, bir zamanlar yazar Malaparte'nin uğrak yeri olan ve şehir merkezinin Kuzey’inde yer alan Bagutta (ViaBagutta) ve Pesa (VialePasubio)'ya yönelmeleri gerekiyor.

Katedral Büyüsü

Milano'nun pek çok tarihi ve turistik bölgesi var; bunlardan biri de Katedral, kentin simgelerinden biri... Ulu ve muazzam bir katedral olan bu beyaz mermer, çan kuleleri ile dolu, duvarının beşikçatı ile birleştiği yerdeki üçgen bölümleri, üzerindeki sivri tepeli kuleleri ve heykelleri ile,arnavut kaldırım taşlı büyük gezinti yolunun en sonunda yer alıyor. 1386 yılında GianGaleazzoVisconti'nin emri ile başlatılan inşası, 15. ve 16. yüzyıllarda İtalyan, Fransız ve Alman duvarcı ustalarının da el emeği ile tamamlanmıştır.

 1805-1809 yılları arasında Napolyon'un emri ile yapılmış olan ön cephenin tasarımı, Fransız mimar Nicolas de Bonaventure tarafından gerçekleştirildi. Olağanüstü yükseklikteki 50 adet sütun tarafından dört adet koridor oluşturulmuştur. İspanyol II Philip'in hediyesi olan kripta'da 1584 yılında ölen ve Milano'nun piskoposu olan San Carlo Borromeo'nun mezarı bulunmaktadır. Bina, 135 adet sivri kule ve beyaz mermerden yapılmış incelik ve zerafet dolu heykeller ile süslemiştir. Tepede, sivri kulelerin en yükseğinde, Meryem Ana'nın yaldızlı küçük bir heykeli bulunmaktadır.

Yargıtay Sarayı

banner134

ViaMercanti caddesinde, ön cephesinde aziz heykellerinin bulunduğu ve 1564 yılında inşa edilmiş Yargıtay Sarayı bulunmaktadır. Dünya’nın en meşhur opera binası olan La Scala (Teatro alla Scala), 1776 - 1778 yıllarında Santa Maria dellaScala Kilisesi’nin bulunduğu yere inşa edilmiştir. Opera binasının salonunda Rossini, Bellini, Donizetti, ve Verdi'nin heykelleri bulunmaktadır. Scala Müzesi, tiyatrosal hatıralara ev sahipliği etmektedir.

Brera Sarayı ve Resim Galerisi ise bir 17. Yüzyıl sarayıdır. Lombardia ve Kuzey İtalya sanatçılarının zengin eserleri bulunan resim galerisinde PierodellaFrancesca, Signorelli, EI Greco, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Van Dyck, Tiepolo, Canaletto ve Guardi'ninçalışmalarının yanı sıra 15. - 16. yüzyıl Lombardia Okulu resimleri çok iyi muhafaza edilmektedir.

Sforzesto Kalesi ise dört kenarlı heybetli bir tuğla bloğundan oluşmaktadır. 15. Yüzyılda Francesco Sforzesto tarafından, eski Visconti kalesinin hemen yanıbaşına inşa ettirilmiş olan bu kale, 19. yüzyılda restore edilmiştir. Kare planlı 240 m. uzunluğunda dört adet kenarı, büyük bir avlusu, 90x70 m. boyutlarında silah meydanı, Ludovico il Moro tarafında inşa ettirilen ve Bramante'ye atfedilen harikulade bir loggia'sı bulunan kalenin duvarlarının kalınlığı yaklaşık 36m’dir.

Bir müze cenneti

Kaledeki müze, 14. yüzyıl Barnabo Visconti mezarı ve Michelangelo tarafında yapılan PietaRondanini'nin yanı sıra çok güzel heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Santa Maria delleGrazie Kilisesi ise Bramante tarafından 1465 - 1490 yılları arasında Dominican'lar için inşa edilmiş bir Rönesans yapısıdır. Geçmiş zamanlarda Manastır yemekhanesi olarak kullanılan kilisenin sol tarafında, Leonardo da Vinci tarafından 1495 - 1497 yıllarında yapılmış dünyaca meşhur ''L'UltimaCena'' ya da 'LastSupper' olarak adlandırılan 'Son Yemek' sahnesi bulunmaktadır. Bu fresk, değişik dönemlerde defalarca restore edilmiştir. Bugünkü yapı, 11. - 12. yüzyıllarda Lombardia Romaneski tarzında inşa edilmiştir. Cripta'sındaSant'Ambrose'dan geriye kalanlar muhfaza edilmektedir. PoldiPezzoli Müzesi'nde ise eserler, harikulade bir şekilde döşenmiş bir konakta sergilenmektedir. Antik silah ve zırhlar, iran halıları ve zengin bir Rönesans resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Milano havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 45 km. ve Linate Havalimanı’nın uzaklığı ise sadece 6 kilometredir. Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen yolcular genellikle Genova şehrinden giriş yaparlar. Milano, 'Milano Centrale' Tren İstasyonu ile super hızlı ''Eurostar'' veya birçok şehri birbirine bağlayan ''Intercity'' vasıtası ile Avrupa şehirlerine giden veya oralardan gelen mükemmel bir tren ağı bulunmaktadır. Otomobil ile seyahat ederek İtalya'ya Kuzey'den ve Batıdan giriş yapan ve İsviçre veya Fransa sınırlarından geçen yolcular Como veya Aosta şehirleri üzerinden Milano'ya ulaşırlar. Venedik'ten gelerek Vicenza, Verona, Brescia, Bergamo üzerinden gelen yolcular Milano'ya Doğudan giriş yaparlar. Güneyden gelen (A1) otobanı Bologna, Modena, Parma ve Piacenza şehrinden sonra Milano'ya varır. Sahil yolu ile Güneyden gelen yolcular ise Pisa, La Spezia, Genova üzerinde Milano'ya ulaşırlar.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104