banner6

Ayşen Atabey yazdı: Meydanlardaki ağaçlar yeni yılı müjdeliyor

banner37

Gazetemizdeki Pazar ekimizin bu sayısında 2017’nin ilk günlerinin konseptine uygun olan bir konu seçmek istedim…

Ayşen Atabey yazdı: Meydanlardaki ağaçlar yeni yılı müjdeliyor
banner99

Yeni Yıl denince akla gelen ilk şey hiç şüphesiz ki “YENİ YIL AĞAÇLARI”yada“NOEL AĞAÇLARI”dır…

Evlerimiz, odalarımız, kentlerimiz, meydanlarımız sembolik olan bu ağaçlarla 1 ay boyunca farklılık yaratmaktadır. Her ülkede genel olarak merkezlere yerleştirilen büyük, dev yeni yıl ağaçları gelecek olan yeni yılın habercisidir…

Gelin hep birlikte bu sayımızda, farklı ülkelerdeki meydanların yeni yıl ağaç süslemelerine göz atalım…

‘Noel Ağacı’ yılbaşı kutlamalarının en önemli simgesidir. Ev, işyeri ve alışveriş merkezlerinin dışında dünyanın dört bir yanında kentlerdeki meydanlarda da dev “Noel Ağaçları” hazırlanıyor.

Çam ağacı süslemek bir diğer deyişle “Noel Ağacı”hazırlamak kökleri pagan dinine dayanan bir gelenektir. Paganizm, temelinde “kadim doğa dinleri” olan spritüel bir yaşam tarzıdır. Paganlar doğanın kutsallığını kutsar ve doğadaki her şeyde izlerini gösteren o ilahiliğe saygı duyar ve sunarlar. İşte doğaya ve ilahi güce duyulan saygı ile geliştirilen “Noel Ağacı” geleneği de Pagan ritüellerinden biridir.

Çam ağacı, Paganların doğaya saygı duruşunun göstergesiyken, Çin ve Mısır ülkelerinde her dem yeşil kalan yaprakları ile ölümsüz yaşamın sembolü kabul edilmiş. Yani yeni bir yıla girerken bu ülkelerde çam ağacı, zamansızlığa vurgu yapmak niyetiyle süslenmeye başlanmış. Ayrıca Çinliler, Mısırlılar ve Yahudiler bu ölümsüzlüğü sembol eden ağaçların dallarından hazırlanan çelenkleri de kayıplarını uğurlarken kullanmayı tercih etmişler.

İşte Dünya’da yılbaşının coşkuyla kutlandığı o meydanlar...

NEW YORK- TIMES MEYDANI

Yeni yılın şüphesiz en gözde meydanlarından biri “New York Times Meydanı”. Her yıl, oradaki havai fişenk gösterileri nefes kesici olur. 1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı'na ismini veren New York Times’ın meydandaki yeni binasına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla bu gelenek başlamış ve her yıl görkemini artırarak yeni yılı karşılamaya devam etmekte. Havai fişenk gösterilerinin yanı sıra geleneksel kristal topun indirilmesi de, milyonların büyük bir merakla beklediği anlardan. Yeni yıla geri sayımın başlamasıyla birlikte, meydandaki bir binanın tepesinden dev bir kristal top indiriliyor. Top inerken, uğurlanan yılın neonları sönüyor, yeni yılın neonları yanıyor. 2 bin 600’den fazla kristal üçgenle kaplı olan bu devasa top, 32 binden fazla ışıkla süsleniyor.

LONDRA- TRAFALGAR MEYDANI

Adını, İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği savaştan alan meydan, sokak partisine doymak isteyenlerin akın ettiği bir alan. Londra, 300’ü aşkın dilin konuşulduğu çok kozmopolit bir kenttir. Yılbaşı akşamı bu kozmopolit yapı, Dünya’nın dört bir yanından gelenlerle daha da renkleniyor. Her yıl dev bir yılbaşı ağacının kurulduğu Trafalgar Meydanı’ndaki kutlamalar, yeni yıla girildiği an doruk noktasına ulaşıyor. Çünkü burada herkes tanısın tanımasın birbirini öperek yeni yılı kutluyor. Londra’daki havai fişek gösterileri LondonEye üzerinden yapılıyor.

PARİS-ŞANZELİZE CADDESİ

Champs-Elysees ya da Şanzelize Caddesi, adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından alıyor. Her daim turistlerin ilgisini çeken Şanzelize, özellikle yılbaşı akşamı, gerçekten büyülü bir cennete dönüşüyor. Cadde, yılbaşı öncesi bir gelin gibi süsleniyor.

MOSKOVA-KIZIL MEYDAN

Tarih boyunca gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere tanıklık eden Kızıl Meydan, Moskovalılar’ın yılbaşı gecesi akın ettiği bir alan. Karlar altındaki meydan, çam ağacı ve ışıklarla süslenirken, binlerce insan dondurucu soğuğa aldırmadan buradaki kutlamalara katılıyor. Meydanda doyasıya eğlenenler, saatler gece yarısını gösterdiğinde, Kremlin Sarayı’ndaki saat kulesinin çanıyla yeni bir yıla giriyor.

SİDNEY-LİMAN KÖPRÜSÜ

Avustralya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sidney, yeni yıla kar altında değil de, kavurucu güneş altında girmek isteyenler için muhteşem bir alternatif. Ve Sidney demek, havai fişek gösterisine doymak demek. Sidney Limanı’nda yapılan ve Dünya’nın birçok ülkesinde televizyonlardan canlı yayınlanan gösterilerde her yıl binlerce havai fişek kullanılıyor. Sidney Liman Köprüsü üzerinde başlayan havai fişek gösterilerine, Opera House, limandaki binalar ve kentin çeşitli yerlerinden fırlatılan fişekler eşlik ediyor. Büyük kentler arasında yeni yıla ilk giren Sidney’deki kutlamaları her yıl yaklaşık 2 milyon kişi seyrediyor.

SAN FRANCİSCO

San Francisco'da yeni yılı en görkemli kutlayan şehirlerden biri. San Francisco Oakland Körfezi'nde her yıl görkemli kutlamalar yapılmaktadır ve binlerce ışık kullanılmaktadır.

YUNANİSTAN ATİNA

Atina Yılbaşı kutlamaları sırasında AcropolisHill antik Parthenon Tapınağı'nda görkemli kutlamalar yapıyor.

ITALYA ROMA

Italya yeni yıl coşkusunu oldukça gösterişli yaşamakla birlikte büyük bir katılımı da her  yıl görmektedir. Binlerce ışık ve süslerden oluşan dev bir ağacı her sene sembol olarak merkeze yerleştirip tüm halkı oraya toplamaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104