Ayşen Atabey yazdı: Soli Harabeleri​

banner37

​Soli Harabeleri, Lefke kıyılarında yer alan eski bir antik kenttir. Kentin adının Atinalı Filozof Solon'a dayandığı söylenmektedir.

banner87
Ayşen Atabey yazdı: Soli Harabeleri​
banner90
banner99

Ayşen ATABEY
Mimar & İç Mimar
atabeyaysen@gmail.com

M.Ö. 498'de Soli, diğer krallıklarla birlikte Pers'lere başkaldırmış ve yenilerek Pers'lere boyun eğmek zorunda kalmıştır. Şehrin uzun süre refah içinde yaşadığı ancak Arap akınlarıyla birlikte tamamen terkedildiği düşünülmektedir. Soli, en parlak dönemini Roma döneminde yaşamıştır. Araştırmalar Soli Harabeleri'nde M.Ö. 700 yıllarına kadar uzanan bulguları ortaya çıkarmıştır. Şehrin sahip olduğu limanı ve yakınındaki bakır madenleri nedeniyle önemli pozisyonu olduğu ve bunu uzun süre korumayı başardığı anlaşılmaktadır. 

Kazılarda çok önemli bulgular elde edildi

banner134
Son yıllarda yapılan kazılarda çok sayıda altın takı bulunmuştur. Günümüzde Güzelyurt Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen bu takılar arasında en önemlisi Soli'nin Altın Tacı'dır

Dört bin kişilik dev tiyatro

Soli Roma Tiyatrosu, eskiden aynı yerde olan bir Yunan Tiyatrosu’nun yerine, M.S 2. Yüzyıl ile 3.yüzyıl arasındaki dönemde, bir tepenin denize bakan yamacına inşa edilir. Soli Roma Tiyatrosu seyircilerin oturacağı yarım daire şeklindeki bölüm tepenin kayalık kısmına oyulmuştur. Gerçek kapasitesi 4 bin kişi olan tiyatronun, sahne binası iki katlıdır. Bu bölüm mermer ve heykellerle süslüdür. Yapılan çalışmalarda tiyatronun batısındaki bir tepe üzerinde Aphrodite'e adanmış bir tapınağın izlerine rastlanmıştır. 

Soli Bazilikası Kıbrıs’ta inşa edilen ilk kiliselerden biri

Soli Bazilikası 4. yüzyılın 2. yarısında yapıldığı ve Kıbrıs'ta inşa edilen ilk kiliselerden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ada tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. 5. ve 6. yüzyılda genişletilmesine rağmen, 7. yüzyıldaki Arap akını ile tahrip olmuştur. Kilisenin üç kapılı bir girişi, yanı sütunlarla çevrili ve çeşmeli bir avlusu vardır. Avlunun ardından üç kapılı başka bir giriş ile kiliseye girilmektedir. İçerde iki sıra halinde dizilmiş on ikişer sütun bulunmaktadır. Döşemesinde bulunan, genellikle geometrik ve hayvan figürü olan mozaiklerin büyük bir kısmı günümüze dek ulaşmıştır. En belirgin olanı kuğu motifidir.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75