Azimli ve başarılı bir anne

banner37

Engelli bir anne Belgin Güvercin… 18 yıl önce geçirdiği iş kazasında iki bacağını kaybetti ancak yaşama sevincini asla kaybetmedi. Çevresi tarafından çalışkan ve üretken kişiliğiyle tanınan Güvercin, 18 yıl önce nasılsa, şimdi de aynı azimle hayatına devam ediyor

Azimli ve başarılı bir anne
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

TEKERLEKLİ SANDALYESİNDE HER İŞİ YAPIYOR… 18 yıl önce geçirdiği iş kazasında iki bacağını kaybeden Belgin Güvercin, eşi ile çocuklarının sevgisi ve desteğiyle yeniden hayata tutundu. Tekerlekli sandalye ile elinden gelen tüm işleri yapıyor. Hatta eşi Hasan Güvercin’in koyunlardan sağdığı sütle ürettiği süt ürünlerini satarak evine katkıda da bulunuyor

Bahar aylarının en özeli mayıs… Mayısın ikinci pazarı “Anneler Günü”, 10-16 Mayıs ise “Engelliler Haftası”.

Bu iki özel gün için hem engelli, hem de çocukları için yeniden hayata tutunan sevgi dolu bir anne olan Belgin Güvercin’in hikayesini dinledik…

İnsan, hayatta, başına ne gelecek hiç bilmiyor… Bugün sağlığı yerinde olan bir insan, yarın bir anda sağlığından olabiliyor…

Serdarlı köyü sakini Belgin Güvercin de hiç beklemediği bir anda geçirdiği iş kazası sonucu iki ayağını kaybetti.

Bugün hayatına engelli bir birey olarak devam eden Güvercin, eşinin ve çocuklarının desteği, kendisinin ise yaşama azmi, hayatındaki tüm engelleri ortadan kaldırmasına yetiyor.

İş kazası geçirmeden önce eşi ile birlikte hayvancılık yapan Güvercin, çevresi tarafından da hamarat, işten korkmayan ve sevilen bir kişi olarak anlatılıyor.

Evinin kapılarını KIBRIS Gazetesi’ne açan Belgin Güvercin, 18 yıl önce geçirdiği iş kazası sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Güvercin, “Bugünden yarına ne olacağımızı bilemiyoruz… Ama bu süreçte en önemli şey, aile sevgisi” diyerek, eşi ve çocuklarından aldığı güç, kendisinin ise başarma isteği ve azmiyle, kimseye muhtaç olmadan her işini yapabildiğini vurguladı.

İş kazası…

Belgin Güvercin, 1963 Serdarlı doğumlu. Evli ve 2 kız, 1 erkek çocuk annesi.

Sohbetimizde, kızlarının İngiltere’de, oğlunun ise Pınarlı’da yaşadığını belirterek, 4 de torunu olduğunu söyledi. Torunları için “onlar benim neşe kaynağım” ifadesini kullanıyor. 

Belgin hanım, eşi Hasan Güvercin’le birlikte uzun yıllar hayvancılık işiyle uğraştı. 18 yıl önce talihsiz bir iş kazası geçirerek iki bacağını kaybetti. Bugün engelli bir birey olarak yaşamına devam ediyor ve gününün büyük bir kısmını tekerlekli sandalye üzerinde geçiriyor.

Güvercin, “Evlendikten sonra eşimle birlikte daha güneş doğmadan uyanır ve hayvanlara giderdik. El birliğiyle hayvanları yemler, temizler ve sütlerini sağardık. Geçirdiğim iş kazasından sonra inekleri sattık ve sadece birkaç koyun bıraktık” dedi. 

Ağır bir iş olmasına rağmen hayvancılık mesleğini her zaman severek yaptığına dikkat çeken Güvercin, onlara evladı gibi baktığını, kocasına, elinden geldiğince yardım ettiğini ifade etti.

İsyan etmek yerine şükrettim!

İş kazası sonrasında eşi ve çocuklarının kendisini asla yalnız bırakmadığını belirten Güvercin, yılmak ve isyan etmek yerine, her zaman şükrettiğini, iyi olabilmek için de çaba gösterdiğini anlattı.

Güvercin, şunları anlattı:

banner134
“Kaza olmasa ve ben böyle olmasam tabii ki iyi olurdu… Ama oldu ve hayat da devam ediyor.

Kaza olduğu yıllarda çocuklarım çok küçüktü. İyi olmam ve yeniden hayata tutunmam için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Ben de onlar için güçlü durmak zorundaydım.

Eşim ve çocuklarım, gözlerimin içindeki ışık ve yüreğimdeki umuttu… Onlar etrafında dört döner, mutlu olmam için ellerinden geleni yapardı. Sıra bendeydi!...

Kazadan sonra artık hayatımın bir parçası olan tekerlekli sandalye ile normal bir insan gibi yaşamaya yeniden karar verdim ve bunu da başardım.

Bugün kendi özel bakımım olsun, çocuklarımın, eşimin ihtiyaçları olsun, her şeyi yapıyorum. Çok şükür, kimseye muhtaç değilim”.

Ailenin desteği önemli…

Kimseye muhtaç olmadan işlerini yapabilecek durumda olduğuna işaret eden Güvercin, böyle durumlarda ailenin desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

  Güvercin, şöyle devam etti:

“Uğraşmayı, üretmeyi seven biriyim. Oturmayı asla sevmedim, 5 dakika otursam, kendime bir iş bulurdum… Ama kaderimde bu da yazılıydı… İsyan etmiyorum. Tam aksine şükrediyorum. 

Tekerlekli sandalyede oturuyorum veya engelli bir bireyim diye iş yapmaktan vazgeçmedim. Elimden geldiği kadarıyla her işi yapmaya devam ediyorum.

Evimin temizliğini, çamaşırımı, bulaşığımı, yemeğimi hep ben yapıyorum. Tabii ki cam silmem ama evimi düzene koyabiliyorum”.

Hasan Güvercin de eşinin daha rahat hareket edebilmesi ve bahçeye çıkabilmesi içinde evin birçok yerine rampa yaptırdı.

  Komşuları ve çevresi ise kendisini, hamarat ve elinden her iş gelen biri olarak anlatıyor.

Eşinin ve çocuklarının destek ve yardımlarıyla, yeniden hayata tutunan Güvercin, “Eşim hayvancılıkla uğraşmaya devam ediyor. Koyunları sağdıktan sonra sütü eve getiriyor. Ben de hellim, kaymak, yoğurt gibi süt ürünleri yapıyorum” dedi.

Belgin Güvercin, Serdarlı ve bölge köylerden süt ürünleri için sipariş aldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75