‘B’ grubuna karantina

banner37

Ülkede artan vaka sayısını göz önünde bulunduran Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla Sağlık Bakanlığı’nda toplanıp yeni kararlar üretti

‘B’ grubuna karantina
banner90
banner99

ÜÇ GÜN İÇİNDE DÖNECEKLER MUAF… Sağlık Üst Kurulu’nun aldığı kararları açıklayan Başbakan Ersin Tatar, bu kararların halk sağlığı açısından zaruri görüldüğü için alındığını belirterek, bu geceden itibaren 20 Eylül’e kadar, Türkiye ve İngiltere de dahil ‘B’ kategorisinden gelen yolcuların 7 gün boyunca karantinaya alınacağını, çift negatif test sonucuyla gelip 72 saat içinde dönecek olanların karantinadan muaf olacağını açıkladı. Öğrencilerin ise bağlı oldukları üniversitelerde karantinada kalacağını belirten Tatar, gelişmelere göre 20 Eylül tarihinin uzatılabileceğini söyledi. ‘C’ kategorisi ülkelerinden gelecek olanlara ise 14 günlük karantina kuralı devam edecek.

VADİLİ, AKDOĞAN, İNÖNÜ’DE OKULLAR AÇILMIYOR… Bölgede artan vakaları göz önünde bulunduran Sağlık Üst Kurulu, Vadili, Akdoğan ve İnönü’de 14 günlüğüne düğün gibi toplu etkinliklerin yapılmasını yasakladı, bu köylerde okulların açılmamasına karar verdi. Restoran, eğlence mekanı, düğün gibi toplu etkinliklerin yapıldığı mekanlarda denetimlerin sıkılaştırılmasına, kurallara uymayanların kapatılmasına da karar veren Sağlık Üst Kurulu, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında da klimaların açılmamasına, pencerelerin açık olmasına, tüm yolcuların maske takmasına ve şoförün yolculardan ayrılmasına, tarih bazına göre yolcuların kimlik ve iletişim kayıtlarının tutulmasına karar kıldı.


Başbakan Ersin Tatar, 7 Eylül’den itibaren Türkiye ve İngiltere dâhil B kategorisi ülkelerden geleceklerin 7 gün karantinaya gireceğini açıkladı.

Tatar, karantina sürecinin 20 Eylül’de tamamlanacağını ve sürecin yeniden değerlendirileceğini ifade ederek, bu kararların artan vakalar dikkate alındığında halk sağlığı için zaruri olduğunu söyledi.


Başbakan Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Tatar, dünyada ve ülkedeki vakaların artışı dikkate alınarak, gerçekleştirilen toplantıda bazı kararlar ürettiklerini kaydetti.

Başbakan Tatar, hükümetin mart ayından bugüne pandemi ile mücadele konusunda süreci en iyi şekilde yönetmeye çalıştığını, halk sağlığına öncelik vererek ve ekonomiyi dikkate alarak tedbirler aldıklarını ve almaya devam edeceklerini söyledi.

Tatar, kapanma ve açılma sürecinin ardından sağlık kurullarının önerilerini dikkate alarak ve yurtdışındaki gelişmelere göre yeni tedbirler almaya karar verdiklerini ifade ederek, “B” kategorisinde 2 test yapılmasına rağmen yüzde yüz güvenliğin sağlanamadığını anlattı.

Yerel vakaların olmaya başladığını ifade eden Tatar, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin bugün aldığı en önemli kararın, ülkeye Türkiye ve İngiltere dâhil, “B” kategorisi ülkelerden gelecek herkesin 7 Eylül’den başlamak üzere 7 gün karantinaya girmesi kararı olduğunu söyledi.

20 Eylül’de sona erecek uygulamanın ardından yeni bir değerlendirme yapılacağını ifade eden Tatar, “B” grubu ülkelerden gelip, ülkede 3 gün kalacakların 2 testleri negatifse karantina uygulamasından muaf tutulacağını kaydetti.

Öğrencilerin de üniversiteler ile işbirliğinde 7 gün karantinaya gideceğini ifade eden Tatar, halk sağlığı için bu kararların alındığını, sürecin gidişatına göre alınan kararların tekrar değerlendirileceğini ve önemli olanın halk sağlığı olduğunu söyledi.

Sağlık altyapısının zorlanmaması adına bu kararların alındığını ifade eden Tatar, Koronavirüs’ün ciddi bir tehlike olduğunu, bu yüzden zaman zaman yeni tedbirler alınacağını ve sürecin en iyi şekilde yönetileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, Koronavirüs’ün dünyada ve ülkede arttığını, bu yüzden halk sağlığını korumak için bazı tedbirler almak zorunda kaldıklarını söyledi.

Pilli, bakanlık olarak 7/24 çalıştıklarını ve bu beladan kurtulacaklarına inanç belirterek, halkın da üzerine düşeni yaparsa bu sıkıntının üzerinden gelineceğini kaydetti.

Üst komitenin sağlık altyapısının zorlanmaması için ürettiği 7 günlük karantina kararının doğru bir karar olduğunu ifade eden Pilli, “Savaş birlik ve beraberlik içinde kazanılabilir. Tedbirler alınırsa bu virüs yenilecek” dedi. Pilli, aşının 3 aya kadar çıkacağına inanç belirtti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür de, yerel vakaların artış gösterdiğini ve kontrolden çıkmaması için bu kararları ürettiklerini söyledi.

Çaygür, pandemi hastanesinin bir aya kadar tamamlanmasını hedeflediklerini ifade ederek, komitenin aldığı kararları okudu.

Çaygür, “C” kategorisi ülkelerden gelenlerin 14 gün karantina uygulamasının süreceğini, Akdoğan ve Vadili bölgesinde vakaların artması dikkate alınarak bu bölgede 14 gün süreyle toplu etkinliklerin yasaklandığını, bu bölgedeki okulların açılmayacağını, denetimlerin her alanda artırılacağını, eğlence yerlerinde kısıtlamalara gidileceğini, toplu taşıma araçlarında şoförlerin yolculardan ayrılacağı yerler yapılacağını, maske şartı yanında klimaların çalıştırılmayacağını ve araçları kullananların kayıtlarının tutulacağını söyledi.

Çaygür, “B” kategorisi ülkelerden gelen bir kişinin 2 PCR testinin negatif olması durumunda ülkede 3 gün kalırsa, karantinadan muaf tutulacağını ve Türkiye’ye gidip dönenlerin de karşılıklı muaf tutulacağını ifade etti. Çaygür, yüksek öğrenim için ülkeye geleceklerin üniversitelerin yurtlarında 7 gün karantinada kalacağını söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararları açıklandı


Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararları açıkladı.

banner134

05 Eylül 2020 tarihinden itibaren alınan kararlar şu şekilde:

“1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü arttırmamak adına komitemiz 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar vermiştir. (Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23.59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat 23.59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

B) Bir kişinin 2 kez PCR testinin negatif olduğu durumlarda 3 günlük sürede testinin pozitifleşmesi ve hastalık bulaştırma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle B grubu ülkelerinden çift negatif PCR sonucu ile ülkemize giriş yapacak kişilerin, KKTC’de 72 saatten kısa süre (72. saat dahil) kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulması uygun görülmüştür.

Yine görevli olarak KKTC’den Türkiye ‘ye gidecek kişiler orada 72 saat içinde görevlerini tamamlayıp ülkeye dönmeleri durumunda yurt dışına çıkmadan önce ve döndükten 5 gün sonra 2 kez PCR testi yaptırmaları ve negatif çıkması koşulu ile karantinadan muaf olacaklardır.

C) Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için uygulama: Ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. Gerektiğinde karantina merkezinde bulunan kişilere PCR testi yapılabilecektir.

2. Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.

3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle beach club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

B) Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir.

4. Restaurant, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.

5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soyisim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.

 •Ülkemize girişlerde B Kategorisi’nden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

 •Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:

 - Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler

 - 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler

 - Sağlık nedeniyle Türkiye’ye giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.”
 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 11:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kıbrıslı
Kıbrıslı - 3 hafta Önce

Gene kumarcılara torpil.
Halimiz ne olacak bilmem.
Allah bizi korusun çün

Halil
Halil - 3 hafta Önce

3 günlük karantinasız giriş kararı öğleden sonra değişti. Şimdiki karara göre çifte pcr testi şartı ile sadece devlet görevlileri içib

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75