“Babamız, doktorların ihmalinden öldü”

banner37

Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde hayatını kaybeden Süleyman Artunç’un ailesi, Artunç’un durumu acil olduğu halde 12 saat sedye üzerinde bekletildiğini ve hiçbir doktorun kontrol için kendisini kabul etmediğini iddia ederken, Başhekim Yardımcısı da hastaya teşhis konulamadığını söyledi

banner87
“Babamız, doktorların ihmalinden öldü”
banner90
banner99

“12 SAAT SEDYEDE BEKLETTİLER”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 21 Ağustos’ta götürülen ve iki gün sonra hayatını kaybeden 73 yaşındaki Süleyman Artunç’un ailesi, “ölümde hastane ve doktorların ihmali var” iddiasıyla, dava açıyor. Artunç’un çocukları, babalarının 12 saat acil serviste sedye üzerinde bekletildiğini, teşhis konulamadığı için hiçbir doktorun sorumluluk almadığını iddia etti. Artunç’un yoğun bakıma da geç alındığını öne süren aile, Artunç’un kalp sorunu olmadığının söylendiği halde ölüm nedeni olarak ‘kalp durması’ denildiğini belirtti.

BÜYÜK: HASTAYA TEŞHİS KOYAMADIK… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Sonuç Büyük, hastada birçok fonksiyon sorunuyla karşılaştıklarını söyleyerek  “Hastaya hiçbir doktor tam teşhis koyamadı. Hangi branşın ilgilenmesi gerektiğine karar veremedik. Bu süre zarfında hasta yoğun bakıma kaldırıldı ve tedavi uygulandı. Aile haklı olabilir belki de biz yavaş hareket ettik” dedi. Büyük, hastayı 5-6 farklı testten geçirdiklerini ancak kayda değer bir sorun görülmediğini belirterek EKO testinde ise kesinlikle kalp yetmezliği veya kalple ilgili bir sorun görülmediğini vurguladı.

Doğan SAMER

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 21 Ağustos Cuma günü sabah saatlerinde tansiyon düşmesine bağlı baygınlık sırasında başını yere çarpması nedeniyle götürülen 73 yaşındaki Süleyman Artunç, iki gün sonra yoğun bakımdayken hayatını kaybetti.

Artunç’un çocukları, “Babamız doktorların ihmali sonucu öldü” iddiasında bulundu ve hukuki süreç başlatmaya karar verdi. Aile, yapılan tetkiklerde Artunç’un kalp sorunu olmadığının görüldüğünü ancak ölüm nedeni olarak ‘kalp durması’ denildiğini söyledi.

Aile, 21 Ağustos’ta hastaneye gittiklerinde Artunç’un 12 saat acil serviste sedye üzerinde bekletildiğini ve kendisine müdahale edilmediğini iddia etti.

Süleyman Artunç’un büyük oğlu Serhun Artunç, saat 08.42’de hastaneye giriş yaptıklarını, 2 defa tomografi çekildiğini, kardiyoloji, nöroloji, dahiliye, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi uzman doktorlarının babasıyla ilgilendiğini ama doktorların onları ilgilendiren bir durum olmadığı gerekçesiyle babasını kabul etmediklerini öne sürdü.

Artunç, babasıyla ilgili öğle saatlerine doğru yoğun bakıma kaldırılması kararı çıktığını ancak bunun yapılmadığını iddia ederek “9 saat sonra tekrar yoğun bakım kararı çıktı. O zaman yoğun bakıma kaldırıldı. Bu sürede farklı branşlardan doktorlar babama baktı ama kendilerini ilgilendiren bir sorun göremediklerini söyleyerek, kimse kabul etmedi. İki kez tomografisi çekildi ama hiçbir tedavi uygulanmadan, sedyede bekletildi. Bu sürede babam yavaş yavaş bilinç kaybına uğradı.”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Sonuç Büyük, hastanın kabul edilmeme sebebinin hiçbir doktorun tam teşhis koyamamasından kaynaklandığını belirterek “Bu süre zarfında yoğun bakıma kaldırılan hastaya gereken tedavi uygulandı. Aile, haklı olabilir. Belki de biz yavaş hareket etmiş olabiliriz” dedi.

Artunç: Babamın durumu yoğun bakımlıktı

ama 12 saat sonra yoğun bakıma alındı

Serhun Artunç, babasının 12 saat hastanenin acil servisinde sedye üzerinde tedavi beklediğini, iki kez yoğun bakıma alınma kararı çıktığını ancak ikincide kararın uygulamaya alındığını iddia etti.

Artunç, şöyle dedi:

“Bu bekleyiş süresinde babama bir serum bile takılmadı. Beklerken babam yavaş yavaş bilinç kaybına uğradı. Yoğun bakıma alınmadan önce nöbetçi doktora babamın 12 saat bekletildiğini, hiçbir doktorun kabul etmediğini söyledim. Nöbetçi doktor ise ilgilenilmesi gereken çok hasta olduğunu söyledi ve bize kızdı.

Babam Süleyman Artunç, yoğun bakıma alındığında nöroloji doktoru geldi. Babam doktorun sorularına yanıt veremedi, komutlara elini ve ayağını kaldırarak uydu. Doktor, ‘benlik bir şey yoktur’ deyip gitti.

Tomografilerde hiçbir sıkıntı görünmedi söylendi. Tomografi sonuçlarını alıp, özel bir hastaneye götürüp göstermek istedim ama sonuçları veremeyeceklerini söylediler.

Ertesi gün, 22 Ağustos Perşembe günü yoğun bakımda olan babamı görmeye gittim. Durumunun iyi olmadığını gördüm. Babamın kafasını çarptığı yerde şişkinlik yoktu, yüzü şişti. Hemşirelerle konuştum ve doktorlara konuşmak istediğimi söyledim. Babamın doktoruna ulaşamadım.

23 Ağustos Cuma günü sabah saat 06.00’da nöroloji doktoru beni telefonla arayarak babamın hayatını kaybettiğini söyledi. Ölüm nedeni ise kalbinin durması olarak açıklandı. Tetkikler sonucu babamın kalbinin sağlam olduğu söylenmişti.

Yoğun bakımda çalışan birine babamın durumunu sordum. O da bana yoğun bakıma kaldırıldığı gece kalbinin durduğunu ancak yeniden hayata döndürmeyi başardıklarını belirtti.

Babamın cansız bedenini yıkarken, kalbinin 2-3 cm üst kısmında dikiş izi gördük. Nedenini öğrenemedik. Babam, ilgisizlik ve ihmalden öldü. Hukuki süreç başlatacağız.”

Büyük: Teşhis koyulamadığından kimse kabul etmedi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Sonuç Büyük, hastanın hastaneye gelişiyle birlikte kendisine bilgi verildiğini, gece geç saatlere kadar görevli doktorlar ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin durumu yakından takip ettiğini belirtti.

Hastada birçok fonksiyon sorunuyla karşılaştıklarını söyleyen Büyük, tedavideki gecikmenin nedenlerinden birinin teşhis için birçok branştan doktorun hastaya bakması gerektiğinden olduğunu ifade etti.

Büyük, hastayı 5-6 farklı testten geçirdiklerini ancak kayda değer bir sorun görülmediğini belirterek EKO testinde ise kesinlikle kalp yetmezliği veya kalple ilgili bir sorun görülmediğini vurguladı.

Büyük, “Hastaya hiçbir doktor tam teşhis koyamadı. Hangi branşın ilgilenmesi gerektiğine karar veremedik. Bu süre zarfında hasta yoğun bakıma kaldırıldı ve tedavi uygulandı. Aile haklı olabilir belki de biz yavaş hareket ettik” dedi.

Devlet hastanesinde tek dertlerinin hızlı müdahale olduğunu belirten Büyük, ada genelinde önemli olan tüm vakaların kendilerine geldiğini söyledi. Poliklinik vakalarının da acile geldiğinden kendilerini zora soktuğunu ifade eden Büyük, daha iyi hizmet verebilmek için projelerin olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75