Babutsalar satışa çıktı

banner37

Babutsalar satışa çıktı
banner99

Ahmet UÇAR

   İçerdiği vitaminler, sağlığa olan faydaları ve sulu-tatlı lezzetiyle yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden olan babutsa, tezgâhlardaki yerini almaya başladı.

   Toplanıp temizlenmesi zahmetli, ancak yemesi de bir o kadar zevkli olan babutsalar özellikle şehirlerde seyyar satıcılar aracılığıyla sevenlerine ulaşıyor.

   Her yıl olduğu gibi bu yıl da, seyyar satıcılar Lefkoşa mahkemeler binasının karşısında konuşlanarak babutsalarını satmaya başladı.

   Sıcaktan bunalıp biraz temizlemek isteyenler kadar evlerine götürmek isteyenler için de satıcılar babutsaları diken ve kabuklarından ayıklayarak hazır hale getiriyor.

banner134
   Ayıklanmış babutsanın paketi 25 TL’ye satılırken, ayıklanmamış babutsalar ise 20 TL’ye müşteriye sunuluyor. Paketin içerisinde 4- 5 adet babutsa bulunuyor.   

Birçok faydası var

   Babutsanın kültürel değeri ve tadının yanı sıra sağlığa da birçok faydası bulunuyor. Babutsa, sindirim sistemini düzenleyerek bağırsaklara iyi gelip kabızlığı gideriyor; strese ve yorgunluğa fayda sağlıyor.

   Babutsanın soğuk tüketildiği durumda kişi daha zinde hissederken, bu meyve C vitamini bakımından da oldukça zengin.

   Babutsa kolesterolü dengeleme, grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan korunma ve iyileştirme, hazımsızlığa iyi gelme, içeriğindeki potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarından koruma, cilde doğal bir parlaklık verme, kırışıklık oluşumunu yavaşlatma gibi özelliklere sahip.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75