Babutsalar yok oluyor!

banner37

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden babutsa, hastalık tehdidi altında. Ülkemizde 2017 yılından bu yana etkisini gösteren koşnil hastalığı (pamuk hastalığı), babutsaların kuruyup yok olmasına neden oluyor. Bulaşıcı hastalık, Değirmenlik, Vadili, Beyarmudu, Serdarlı ve Hamitköy’deki babutsalara da sıçradı. Üreticilerin bireysel ilaçlaması ise yetersiz

Babutsalar yok oluyor!
banner8

Ahmet UÇAR

TARIM POLİTKASI HALİNE GETİRİLMELİ… Maraş bölgesinde 2017 yılında babutsalar üzerinde etkisini göstermeye başlayan koşnil hastalığı, Değirmenlik, Vadili, Beyarmudu ve Serdarlı’daki babutsalara da sıçradı. Babutsa üreticileri, bu hastalıkla bireysel olarak mücadele edilemeyeceğini, tüm üreticilerin aynı zamanda ilaçlama yapması gerektiğini belirtti ve ilaçlamanın kişilere bırakılmaması, bir tarım politikası haline getirilerek uygulanması gerektiğini vurguladı. Üreticiler, bu sorunun önüne geçilmemesi durumunda yakın bir gelecekte babutsa üretiminin yok olacağını söyledi

Dikenli olmasına rağmen çok hoş bir tadı olan babutsanın geleceği tehdit altında.

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden olan ve genellikle Mesarya bölgesinde daha yoğun olarak bulunan babutsalarda son dört yıldır görülen koşnil hastalığı (pamuk hastalığı), giderek yayılıyor.

Üreticilerin bireysel ilaçlamalarına rağmen baş edilemeyen hastalığın, yakın bir gelecekte babutsaları yok edeceği belirtiliyor.

Üreticilerin devletin bu konuda politika belirleyip hastalığa karşı topyekün mücadele edilmesini istiyor.

Ülkemizde 2017 yılından bu yana etkisini gösteren koşnil hastalığı (pamuk hastalığı), babutsaların kuruyup yok olmasına neden oluyor.

Bulaşıcı bir özelliğe sahip olan koşnil hastalığı, Değirmenlik’ten Serdarlı’ya kadar olan babutsaların büyük bir çoğunluğunda kendini gösterdi.

KIBRIS’a konuşan babutsa üreticileri, bu durumun devam etmesi halinde yakın bir gelecekte ülkemizdeki babutsaların yok olacağını belirterek, koşnil hastalığıyla bireysel değil, tarım politikası olacak şekilde bütünlüklü bir mücadelenin şart olduğunu söyledi.

Babutsa üreticileri, sorunlarının çözüme bir türlü kavuşmamasından yakınarak, bu konuda kooperatif kurma niyetinde olduklarını kaydetti.

“Koşnil hastalığı, sürü hastalığıdır”

Serdarlı’daki babutsa üreticileri koşnilin bir sürü hastalığı olduğunu ve 2017 yılında Maraş’ta başladığını belirterek, şu anda Hamitköy’e kadar ulaştığını ifade etti.

Üreticiler, bu hastalığın Değirmenlik bölgesinden başlayarak Vadili, Beyarmudu gibi bölgelere yayıldığını dile getirerek, bunun Güzelyurt ve Girne’ye de yayılacağını, böyle giderse ülkemizde babutsa üretiminin kalmayacağını vurguladı.

Bu hastalığın bulaşıcı bir özelliğe sahip olduğunu, koşnil hastalığında etkili olan böceğin başka bitkilere de hastalığı bulaştırdığını, hastalıklı bitkinin bir yaprağının bile hastalığı kapmamış bitkilerin yakınına atılması durumunda sağlıklı bitkilerin de hastalık kapabileceğini vurgulayan üreticiler, bu konuda acilen bütünlüklü bir politikaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Üreticiler, “Ben bitkilerimi ilaçladım ama diğer üretici ilaçlamadı. Böyle bir durumda benim bitkilerim yine hastalık kapabilir. Bunun bireysel olarak değil, bütünlüklü bir şekilde ele alınması gerekiyor” dedi ve Tarım Bakanlığı ve yerel yönetimlerin koşnil ile mücadeleyi bir politika haline getirmesi gerektiğine işaret etti.

Hastalıklara karşı önlem alabilmek için babutsaların tedavilerine ağustos ayı içerisinde başlanması gerektiğine dikkat çeken üreticiler, Tarım Dairesi’nin, kullanması gereken ilaçlar ve kullanma şekilleriyle ilgili üreticiyi yönlendirmediğini, her üreticinin bireysel ilaçlamalar yaptığını söyledi.

Üreticiler, ülkemizde şimdiye kadar babutsada kalıntı çıkmadığını belirterek, son ilaçlamalardan sonra yapılan analizler sonucunda bazı babutsalarda limit üstü kalıntının çıktığını kaydetti.

Babutsa üretimiyle ilgili kooperatif kurma niyeti içerisinde olduklarını dile getiren üreticiler, böylece devletten bir şey beklemek yerine kendilerinin bu sorunlara çözüm üretebileceğini ifade etti.

Üreticiler, yetkililerin koşnil tedavisini bir politika haline getirmesi gerektiği üzerinde durarak, babutsanın neslinin tükenmemesi için gereken adımların atılması gerektiğine dikkat çekti.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88