Bafralılar, ‘çocuk istismarına’ karşı ayaklandı

banner37

Kamuoyunda büyük infiale yol açan, 12 yaşındaki kız çocuğunun öz amcası tarafından cinsel tecavüze uğraması olayı, ‘Çocuk susar sen susma’ sloganıyla dün Bafra’da düzenlenen eylemle protesto edildi

banner87
Bafralılar, ‘çocuk istismarına’ karşı ayaklandı
banner90
banner8

“ADIM ATILMAZSA, ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”… Bafra ve bölge halkının katılımıyla gerçekleşen eylemin amacının ‘çocuk istismarına’ farkındalık yaratmak olduğunu belirten Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, bu tür olayların üzerine ciddiyetle eğilinmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizim endişemiz şudur ki, bu konuda bir adım atılmazsa, bugün burada yaşanan bu olay, ülkemizin başka noktalarında da, başka yerlerinde de artarak yaşanmaya devam edecektir” dedi.

Ayşe BULUT

Kamuoyunda büyük infiale yol açan, 12 yaşındaki bir kız çocuğunun öz amcası tarafından defalarca cinsel tecavüze uğraması olayı, dün Bafra köyünde bölge halkının da katılımıyla protesto edildi.

Bafra köy meydanında ‘Çocuk susar sen susma’ sloganıyla gerçekleşen eylemde, Bafralılar ve bölge halkı, ‘Çocuk susar sen susma’, ‘Çocuk istismarına hayır’, ‘Çocuk bedenime dokunma’, ‘Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmalıyız’, ‘O pis ellerinizi, o yılan gözlerinizi, o sıçan dillerinizi, o lağım yüreklerinizi çocukların üzerinden çekin’ gibi pankart ve döviz açtı.

Eylemde, ‘Çocuk susar sen susma’, ‘Çocuk bedenine dokunma’ ve ‘Çocuğa dokunan eller kırılsın’ gibi sloganlar atıldı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, olaysız sona erdi.

“Sadece bu bölgede yaşanmıyor”

Bafra’da düzenlenen eyleme katılarak destek veren Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, eylemin çocuk istismarına karşı farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, çocuk istismarının sadece Bafra ve bölgesinde yaşanmadığını, son zamanlarda çocuk tacizi ve istismarlarının ‘çok farklı ve çok çirkin’ bir şekillerde artarak cereyan ettiğinin altını çizdi.

Çocuk istismarı ve özellikle çocuklar üzerinde son zamanlarda ciddi anlamda artış gösteren bu tür olayların üzerine artık hem toplum, birey ve aileler olarak, hem de bu ülkeyi yöneten insanların çok daha fazla ve çok daha ciddiyetle eğilinmesi gerektiren bir noktaya gelindiğini vurgulayan Sarıçizmeli, “Bu konuda bir adım atılmazsa, bizim endişemiz şudur ki, bugün burada yaşanan bu olay, ülkemizin başka noktalarında da, başka yerlerinde de artarak yaşanmaya devam edecektir” dedi.

“Bafra’ya mal edilecek bir olay değildir”

Bir çocuğun öz amcası tarafından uğradığı cinsel taciz ve tecavüz olayının sadece bireysel bir olay olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Sarıçizmeli, “Bu olay, Bafra’nın veya Bafra’ya mal edilebilecek bir olay değildir. Burada yaşayan insanların bu konuyla ilgili yakından uzaktan hiçbir ilişkisi, alakası yoktur. Böyle algılanmasın böyle bir algı yaratılmaya çalışılmasın. Bu Bafralı insanlar burada toplandıysa, bu konuyla ilgili duydukları acı ve bu acıyı gündeme getirmek için yaptıkları bir girişimdir. Hepimiz birey olarak bu konuda sorumluluk üstlenmek zorundayız. Bu olayların tekrar yaşanmasını istemiyorsak, hepimizin bir katkısı, bir girişimi ve bir sesi olması gerekiyor” diye konuştu.

“Basının da üzerine görevler düşüyor”

Çocuk istismarları konusunda basın yayın organlarının da üzerine büyük görevler düştüğünün altını çizen Sarıçizmeli, “Çünkü üzülerek izliyoruz, basın organları da bu tür olayların üzerine çok sansasyonel yaklaşıyor. Bunun getirdiği ranttan beslenmeye çalışıyor. Televizyon programları, bu gibi konuları sanki hayatımızın normal bir parçasıymış gibi sürekli yayın yapıyor ve bu olaylar da evlerimize bu şekilde giriyor. Bundan da etkilenen kişiler bunu alıp, uygulamaya koyuyor. Bu konuda ailelerimize de, bu tür olayları, bu tür yayınları çocuklara izletmemek, bunların karşısında ses çıkarmak görevi düşüyor. Bunda çok dikkatli olmalıyız. Bu işin reklamı olmaz, bu işin rantı olmaz, olmaması gerekiyor. Bu olay artık yargının elinde yargımıza güvenimiz sonsuzdur” dedi.

“O çocuk, ömür boyu o yük altında ezilecek”

Eylemciler adına konuşan Emine Şimşek de, ülkemizde büyük infiale yol açan ve kaygılarını günden güne artıran çocuk istismarı olayını bölge halkı olarak şiddetle kınadıklarını tüm kamuoyuna bildirmek istediklerini vurguladı.

“Çocuklarımızın, istismar sebebi ile tüm hayatı boyunca bu trajedi ile dünyasının yıkılacağını, ömrü boyunca bu yük altında ezileceğini unutmamak gerekiyor. Toplum olarak, bilinçlenerek hep beraber tepkimizi koymak görevimizdir” diyen Şimşek, ‘Çocuk susar sen susma’ sloganını bundan böyle kullanmaya devam ederek, bu tür olayların takipçisi olacaklarını, suçu işleyen kişilerin hak ettikleri en ağır cezayla cezalandırılmaları için gereken savaşın öncüleri olacaklarının kamuoyu tarafından bilinmesini istediklerini söyledi.

Emine Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu tür sorunların erken tespit edilmesi ve çocuklarımızı koruma sisteminin gelişmesini istiyoruz. Bu konuda ilgili kuruluşların ve devletimizin gerekli yasal düzenlemeleri yapması ve cezaların caydırıcı bir hale getirilmesini bekliyoruz.

Ülkemizde bu tür olayların bir daha yaşanmaması, insanım diyebilen ve her şeyden önce vicdanı olan herkesin bu konuya duyarlı olmasını ve bizlere destek vermesini bekliyoruz.

Tüm çocuklar adına; ‘Çocuk bedenime dokunma’ ve tüm yetişkinler adına ‘Çocuk susar sen susma’ diyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75