banner6

Baf’ta 7 yıl kaçak yaşadılar, işsiz kalınca yasal olmayan yolla KKTC’ye geçtiler

banner37

Baf’ta 7 yıl kaçak yaşadılar, işsiz kalınca yasal olmayan yolla KKTC’ye geçtiler
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Mersin’den bir tekneyle 7 yıl önce Baf’a giden ve kaçak olarak uzun süre çalışan Suriye vatandaşı iki kişi, işsiz kalıp yasal olmayan yolla KKTC’ye giriş yapıp, tutuklandı.
   “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek” suçuyla tutuklanan A. A. (E-35) ve T.A.H. (E-42, dün sabah Askeri Mahkemeye çıkarıldı.

   Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Dilhan Çavuş, tanık olarak Mağusa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Emin Özbilen’i dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Özbilen, 18.03.2022 tarihinde saat 20.00’de zanlıların Beyarmudu köyü içerisinde tespit edilip, tutuklandıklarını belirtti.

   Polis memuru Emin Özbilen, Mağusa’da, Suriye uyruklu A.A. (E-35) ve T.A.H.’nin(E-42),Beyarmudu’nda tespit edilemeyen bir yerden Türkiye’ye gidebilmek amacı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) gizlice 1.Derece Askeri Yasak Bölge’ye girip, ihlal ettikten sonra KKTC’ye geldiklerini kaydetti.

   Özbilen, mesele ile ilgili olarak yapılan soruşturmada, konu şahısların 2015 yılı içerisinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gitmek amacı ile Mersin’den bilmedikleri bir tekne ile GKRY’de bulunan Baf Bölgesi’ne çıkış yaptıkları tespit edildiğine vurgu yaptı.

   İki zanlının da güneyde işsiz kaldıkları için ülkelerine dönmek için KKTC’ye yasal olmayan yolla giriş yaptıklarını itiraf ettiklerine dikkat çeken Özbilen, yasal statüleri olmayan zanlıların iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti.
   Yargıç Murat Soytaç, zanlıların yasal statüleri olmadığına ve yasal olmayan yolla yargılanmaktan kaçabileceklerine vurgu yapıp, iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110