banner6

Bağımsızlığımızı onlara borçluyuz

banner37

Bağımsızlığımızı onlara borçluyuz
banner151 banner143

NİHAN YÜCEL

Büyük bir mücadele yüzlerce şehit ve geride kalan gözü yaşlı evlatlar eşler ve aileler…

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’na giden o yolda canlarını hiçe sayan binlerce insan. Kimi şehitlik mertebesine erişti; kimi gazi oldu;  kimi ise yıllarca savaşın geride bıraktığı yıkım ve anılarla günümüze kadar geldi.  O kahraman insanlardan biri de Hüseyin Özer’di. Anavatan Türkiye’den bir Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinde canını hiçe sayan kardeşlerimizden sadece bir tanesiydi. O’nu bu özel günde anarken, O’nunla birlikte vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimize de rahmet diliyoruz.

Binbaşı Hüseyin Özer, o günleri yaşayıp, savaşın bütün yıkıcı gerçekleriyle yüzleşip sağ kurtulan ve Türkiye’deki ailesine geri dönmeyi başarabilen canlarımızdan biriydi.

Yıllar sonra yine bir 20 Temmuz sabahı barış ve özgürlüğümüzün 48’inci yılında Binbaşı Hüseyin Özer’in kızı Aytül Özer, babasını, yaşadıklarını ve aslında varoluş mücadelemizde gerçekten bizlerin yanında ve bizlerle birlikte kimlerin yer aldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Binbaşının kızı Aytül Özer, sosyal medya hesabından paylaştığı ileti sonrasında Kıbrıs tv Haber Merkezi’nin kendisine ulaşmasıyla birlikte duygularını döktüğü satırları paylaşmamıza izin verdi. Aytül Özer, şu an hayatta olmayan babasının bir buçuk yıl boyunca Kadir Hüseyin adıyla mücahit olarak görev yaptığını da gururla sözlerine ekledi.

İşte o dönemlerde babasını bekleyen ve duygularını bugün ifade eden Aytül Özer’in paylaşımı:

“Küçük bir çocukken gece uykunuzdan kalkıp radio başında babanıza bir şey oldu mu diye şehit ve gazi listelerini dinlediniz mi?

Isim benzerliğinden, babanız şehit oldu diye ağladınız mı?

Aylarca babanızdan haber alamayıp, postacının dağıtım saatinde kapıda mektup bekleyip boynunuz bükük kaldınız mı?

Ve sonra babanız dödüğünde herkesin ondan övgüyle bahsetmelerini dinleyip, adını kitapta okuyup gururlandınız mı?

Ben yaşadım bunları…

Her iki çıkartmada ve sonrasında 1 yıl daha en sıkıntılı bölgede görev yapan canım babam ruhun şad olsun.

Bugün, 20 Temmuz. Kıbrıs Barış Harekatı’nın Ayşe’nin tatile çıkışının yıl dönümü. Tüm gazi ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum”

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2022, 16:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104