banner6

Bağışladığınız kana bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir

banner37

Bağışladığınız kana bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Dünyanın birçok ülkesinde görülen ve kalıtsal bir kan hastalığı olan Thalassemia ile ülkemizde de 150 kişi mücadele ediyor.

   Ülkemizdeki Thalassaemia hastalarının en büyük sıkıntısı ise kan bulmak.

   Sadece Thalassaemia hastalarının değil, kronik hastaların, bypass ameliyatı olanların veya çeşitli kazalar sonucu yaralananların da kana ihtiyaç duyabildiğine dikkat çekiliyor.

   KIBRIS’a konuşan Thalassaemia Derneği Başkanı Çiğdem Beşevlerli, en büyük sıkıntılarının zaman zaman yaşanan kan eksikliği olduğunun altını çizerek, yılda 3-4 kez kan sıkıntısı yaşadıklarını, özellikle Ramazan ve yaz aylarında havaların aşırı ısındığı dönemlerde yaşanan kan sıkıntısının, pandemi sebebiyle de arttığını söyledi.

   Beşevlerli, ülkemizde kan denince ilk akla gelenin, yaşamak için kana ihtiyaç duyan Thalassaemia hastaları olduğunu ama herhangi bir kazada, her gün gerçekleşen bypass ameliyatlarında da kana ihtiyaç olduğunu belirterek, ne yazık ki ülkemizde kan bağışı bilincinin düşük olduğunu ifade etti.

“En büyük sıkıntımız kan bulma”

   Thalassaemia Derneği Başkanı Çiğdem Beşevlerli, ülkemizde 150 Thalassaemia hastası olduğunu ve130’unun aktif olarak KKTC’de tedavisini sürdürdüğünü kaydederek, bu kişilerin aylık 500-600 ünite kana ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

   Beşevlerli, derneğin amacından birinin Thalassaemia hastalarının gereken tedaviyi aksaklık yaşamadan almalarını sağlamak olduğuna işaret ederek, en büyük sıkıntılarının ise zaman zaman yaşanan kan sıkıntısı olduğunun altını çizdi.

   Yılda 3-4 kez kan sıkıntısı yaşadıklarına dikkat çeken Beşevlerli, özellikle Ramazan ve yaz aylarında havaların aşırı ısındığı dönemlerde yaşanan kan sıkıntısının, pandemi sebebi ile de arttığını söyledi.

   Beşevlerli, hastalık geçirenlerin negatife döndükleri günün üzerinden 29 gün geçmesi gerektiğinin altını çizerek, bu durumun da kan bağışına etki ettiğini kaydetti.

“Bu ülkede kana ihtiyaç duyan

sadece Thalassaemia hastaları değil”

   Bu yıl Ramazan ayında bağışların beklediklerinden iyi olduğuna işaret eden Beşevlerli, Sağlık Bakanlığı’nın, Thalassaemia hastaları için “Kan Bağışçısı Kazanım Birimi” oluşturmasına da değindi.

   Beşevlerli, bu birimin kurulma amacının, kan bağışını artırmak olduğunu vurgulayarak, “Geçmişten bu güne kadar kan veren kişilerin aranarak, kan bağışı yapmalarını yeniden sağlamaya çalışıyoruz. Yüzde 80 de geri çevrilmiyoruz” şeklinde konuştu.

   Sağlık Bakanlığı’nın, Thalassaemia hastalarına desteğinin tam olduğunu söyleyen Beşevlerli, gerek ilaç tedariki, gerekse kan bağışı için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

   Beşevlerli, ülkemizde kan denince ilk akla gelenin, yaşamak için kana ihtiyaç duyan Thalassaemia hastaları olduğunu ama herhangi bir kazada, her gün gerçekleşen bypass ameliyatlarında da kana ihtiyaç olduğunu kaydederek, ülkemizde kanserle mücadele eden, ortopedik sorunları olan, böbrek ve diyaliz hastalıkları ile mücadele eden kişilerin de olduğunun altını çizdi.

“Ülkemizde kan bağışı bilinci düşük”

   “Ülkemizde maalesef ki kan bağışı bilinci düşük” diyen Beşevlerli,  kan bağışının olmaması ve az olmasından kronik hastaların da etkilendiğine işaret etti.

   Beşevlerli, toplumun kan bağışının önemi hakkında bilincinin daha da artırılmasının öneminden bahsederek, eğitim müfredatına kanın, kan bağışının önemini anlatan derslerin eklenmesi gerektiğini veya haftada, ayda bir okullarda verilecek derslerle geleceğimiz olan genç nesle bu bilincin aşılanması gerektiğini belirtti.

   Sadece Sağlık Bakanlığı değil, bütün bakanlıkların, milletvekillerinin ve işletme sahiplerinin bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Beşevlerli, “Unutulmamalıdır ki bir gün bağışladığınız kana sizin de ihtiyacınız olabilir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110