Bağışlanan her damla kan hayata tutunan bir can demektir

banner37

14 Haziran Dünya Kan Bağış Günü ve Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü… Bu özel günde Kan Bankası Kimyageri, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay yetkilileri ve Thalassaemia Derneği Asbaşkanı-Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi Sorumlusu, gönüllü kan bağışçılarının önemine dikkat çekti:

Bağışlanan her damla kan hayata tutunan bir can demektir
banner8

Aliye ÖZENCİ

GÖNÜLLÜ VE GÜVENLİ KAN BAĞIŞÇISI… Kan Bankası Kimyageri Suat Keskin, güvenli kanın para karşılığında değil, gönüllü bağışçılar tarafından verildiğini söyleyerek, dünyada milyonlarca, ülkemizde ise binlerce bağışçı özgürce ve hiçbir karşılık beklemeden kanlarını hiç tanımadıkları hastalar için bağışladığını ve hastaların hayatlarını bu insanlara borçlu olduğunu kaydetti.

KAN BAĞIŞÇILARIYLA HAYATA TUTUNMAK… En büyük güç ve desteği gönüllü kan bağışçılarından alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ın yetkilileri, ülkemizde güvenli kan temini konusunda yaşanan problemleri ortadan kaldırmak, kana ihtiyacı olan insanları hayata tutundurmak ve yaşam kalitesini artırmak için kanın tamamının gönüllü bağışçılardan karşılaması yönünde çalışmalar yapmakta olduğunu anlattı.

ÇOK KAN BAĞIŞI, ÇOK KAN STOĞU… Thalassaemia Derneği Asbaşkanı ve Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, stoklarda yeterli kan bulunması demenin, hasta yakınlarının son dakika arayış içine ve sıkıntıya düşmemesi anlamına geldiğini anlatarak, insanların başı sıkıştığı zaman kan bağışının ne kadar yararlı, faydalı ve en önemlisi hayat kurtarabileceğinin farkına varabildiklerini vurguladı.

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanıyor. Amacı ise, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmek.

Kuzey Kıbrıs’ta kan bağışı çalışmalarını; Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay, Kan Bankası ve Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi sürdürüyor.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde kamuoyunda gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılması amaçlanıyor.

Kan Bankası Kimyageri Suat Keskin, Thalassaemia Derneği Asbaşkanı ve Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay yetkilileri, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla KIBRIS Gazetesi’ne konuştu.

Güvenli kan bağışı

Kan Bankası Kimyageri Suat Keskin, Dünya Kan Bağış Günü ve Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nün neden 14 Haziran’da kutlandığını açıklayarak, bu özel günün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de her yıl düzenli olarak kutlandığını kaydetti.

Bu özel günün, ihtiyaç sahiplerine kan veren gönüllüleri, kutlamak ve teşekkür etmek için önemli olduğunu belirten Keskin, kan bağışının gönüllü ve güvenli bir şekilde toplanmasına dikkat çekmek amacıyla kutlandığını söyledi.

Güvenli kanın para karşılığında değil, gönüllü bağışçılar tarafından verildiğini söyleyen Keskin, “Dünyada milyonlarca, ülkemizde ise binlerce bağışçı özgürce ve hiçbir karşılık beklemeden kanlarını hiç tanımadıkları hastalar için bağışlıyor. Hastalar, hayatlarını bu insanlara borçludur…” şeklinde konuştu.

Keskin, “İşte bu noktada senede bir gün de olsa 14 Haziran Dünya Kan Bağış Günü ve Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde bu insanlara şükranlarımızı bildirmek için sunulan önemli bir gündür” dedi.

Covid-19 pandemisi sürecinde plazma, kan ve diğer organ bağışları konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Keskin, gönüllü bağışçıların hiçbir menfaat beklemeden kan verdiklerini dile getirerek, “ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadesini kullandı.

Keskin, 18-65 yaş arası her sağlıklı bireyin kan bağışında bulunabileceğini belirterek, bağışlanan bütün kanların dünya standartlarına uygun olarak tarama laboratuvarlarında HIV, Hepatit C Hepatit B ve Sifiliz enfeksiyonları yönünden test edildiğini kaydetti.

Yapılan testler sayesin de kan bağışçısının sağlık kontrolünden geçtiğini, ülkemizin ise sağlık taramasını elde ettiğini söyleyen Keskin, “Bu aslında güvenli kan bağışının temelidir. Kanın bağışçıdan hastaya kadar giden süreçte geçirdiği evrelerin güvenliğidir. Bu da güvenli kan bağışçılığıdır” dedi.

Gönüllü ve severek kan bağışı yapan kişiler, sağlığını etkileyecek kötü alışkanlıklardan ve eğilimlerden arınmış olur diyen Keskin, kan bağışının faydalarına da değindi.

Kan bağışı yapan kişilerin yaralanmada veya kaza anında, kan vermeyenlere göre daha geç şoka girdiğini belirten Keskin, “Bilinci açık olduğundan dolayı da ilk yardım ekiplerine ve doktorlara hakkında bilgi vererek kendisine yardım etme olasılığını yüksek tutuyor” ifadelerine yer verdi.

“Kendi yaralarımızı kendimiz sarmak zorundayız”

Keskin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ada ülkesi olarak nereye dönersek dönelim her tarafı deniz. Yani tam manasıyla bir geminin içerisindeyiz. Bu geminin içerisinde bir birimizin yaralarını sarmak zorundayız.

Buna örnek olarak pandemini dönemini gösterebiliriz. Dünyada olduğu gibi ve ülkemizi de etkisi altına alan pandemi sürecinde hiçbir hastamıza ilaç getiremedik. Çok büyük sıkıntılar yaşadık. Dolayısıyla bu da bize şunu gösteriyor ki; bir gemide seyahat ediyoruz hepimiz kendi yaralarımızı kendimiz sarmak zorundayız.

banner134
Dolayısıyla bu gün ada da sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet ediyorum. Yukarda bahsettiğim gibi kan bağışı iki yönlü çalışıyor bu sistem de, hem kendi sağlığınızın kontrolünü yapıyorsunuz hem de kan ihtiyacı olan bireyler için kan toplanmasına yardımcı oluyorsunuz… “Bir damla kan bir hayattır” diyerek herkesi kan bağışına davet ediyorum”.

K.K Türk Kızılay yetkilileri: Amacımız düzenli kan bağışı sayısını artırmak

Ülkemizde güvenli kan temini konusunda yaşanan problemleri ortadan kaldırmak, kana ihtiyacı olan insanları hayata tutundurmak ve yaşam kalitesini arttırma için kanın tamamının gönüllü bağışçılardan karşılaması yönünde çalışmalar yapmakta olan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay yetkilileri, “Amacımız ülkemizde gönüllü, sürekli, karşılıksız ve düzenli kan bağışı sayısını arttırmak; güvenli kan temininde ülke öz yeterliliğini sağlamaktır” açıklamasında bulundu.

2017 yılında Sağlık Bakanlığı ile ortak başlatılan Kan Bağışçısı Kazanımı Projesi ile; bugüne kadar bin 106 kan bağışı organizasyonu ile 24 bin 354 ünite kan bağışı toplandığı, 41 bin kişiye kan bağışı bilinçlendirme eğitimi verildiğini açıklamada yer aldı.

Açıklamada Kızılay, ‘söz konusu başarılara imza atarken en büyük güç ve desteği gönüllü kan bağışçılarından almaktadır’ vurgusunu yaparak, “Çünkü kanın, kaynağı yalnızca insandır” ifadelerine yer verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay yetkililerinin yaptığı açıklamanın devamı ise şöyle:

“18-65 yaş arasında, 50 kg. üzerindeki kadınların 4 ay, erkeklerin 3 ayda bir; yakını veya acil olmasını beklemeden gönüllü kan bağışı yapması ile ülkemizde yaşanan kan temini problemini aşacağımızı düşünüyoruz.

Kan bağışı araçlarımızda tüm pandemi önlemleri alınmaktadır. Kan bağışçısı adayları sorgulama formunu doldurduktan sonra fiziki ve tıbbi değerlendirme sonrasında uygun görüldüğü takdirde kan bağışında bulunabilmektedir.

Büyük bir yardımseverlik örneği göstererek gönüllü kan bağışları ile kurtardıkları her bir hayat adına kan bağışçılarımıza teşekkür eder, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Gününü kutlarız.

Tüm halkımızı sosyal medya hesaplarımızda düzenli olarak duyuru yaptığımız sabit kan alma noktalarımıza gelip kan vererek hayat kurtarmaya davet ediyoruz”.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay tarafından düzenli olarak gerçekleşen kan bağış programının ise sosyal medya hesaplarından her hafta yayımlandığı belirtildi.

Beşevlerli; “Bağışlanan kan, bir gün bağışçısına dönebilir”

Thalassaemia Derneği Asbaşkanı ve Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, kan bağışının, hayata dair bir iyilik olduğunu ve bunun herkesin hayatında bir slogana dönüşmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu iyiliğin aslında bir hayatı kurtarmak ve bu hayata can olmak anlamına geldiğini de söyledi.

Dünya Kan Bağış Günü ve Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Beşevlerli, kan bağışının önemine değinerek, “Bağışlanan kanın, bir gün bağışçısına dönebileceği gibi, acil durumlarda aile ve yakın dostlar için de kullanılabileceği unutulmamalıdır” dedi.

“Çok kan bağışı, çok kan stoku demektir” ifadesini kullanan Beşevlerli, basında veya sosyal medyada trafik kazası geçiren, acil ameliyat olacak kişiler için “Acil Kan Aranıyor!” başlığıyla yapılan duyurularla da sık sık karşılaştığımızı hatırlatarak, stoklarda yeterli kan bulunması demek; hasta yakınlarının son dakika arayış içine ve sıkıntıya düşmemesi anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Beşevlerli, “Ne yazık ki, insanlar ihtiyaç duyduğu veya başı sıkıştığı zaman alarma geçiyor… Ancak böyle bir durum karşısında, kan bağışının ne kadar yararlı, faydalı ve en önemlisi hayat kurtarabileceğinin farkına varabiliyor” şeklinde konuştu. 

Kan ihtiyacının sadece belirli hastalar için değil, trafik kazası geçiren yaralılar, acil ameliyatlar ve doğum yapacak olan kişiler, özel ve devlet hastanesinde yatan hastalar için de bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Beşevlerli, kan bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ve da daha fazla farkındalık olması gerektiğini dile getirerek, “bunun için projeler geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Thalassaemia Derneği’nin, Kan Bankası, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğiyle Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi’ni kurduklarını belirten Beşevlerli, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan birimin Kan Bankası ve Kızılay ile koordineli çalıştığını anlattı.

Kurulan birimin hedefinin, sadece Thalassaemia hastaları için değil tüm kan ihtiyacı olan kişiler için de çalıştığını ve yeni kan bağışçıları kazandırmak olduğunu kaydeden Beşevlerli, “Kan bağışı aslında bizim kanayan yaramızdır. Hayata dair bir iyilik yapınız diyerek tüm halkımızı kan bağışına davet ediyorum. Daha sağlıklı ve daha güzel yarınlar için kan bağışında bulunalım” dedi.

Beşevlerli, kan bağışı yapmak isteyen ve bilgi almak isteyenlerin Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi’ne 05488970707 numaralı telefondan ulaşabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75