“Bağışlarınız, kucak dolusu sevgiye dönüşsün”

banner37

105 çocuğun yaşam sürdüğü SOS’e yapılacak yardımlar, aile bakımını kaybeden minik yürekler için büyük anlam taşıyor. Destek bekleyen bu yavrular için yapılacaklar, sevapların en büyüğü olarak yorumlanıyor

banner87
“Bağışlarınız, kucak dolusu sevgiye dönüşsün”
banner90
banner99

KURBAN BAYRAMI İÇİN DERNEĞE BAĞIŞ ÇAĞRISI… SOS Çocukköyü Derneği Bireysel Fon Geliştirme Uzmanı Raşit Kutlu, Kurban Bayramı’nda derneğe bağış yapılması çağrısı yaptı. Yapılacak bağışlarla aile bakımını kaybeden çocuklara destek olunacağını ifade eden Kutlu, dileyenin kurban ederi kadar, dileyenin de gönlünden kopan kadar bağışta bulunabileceğini söyledi.

Serap ŞAHİN

   SOS Çocukköyü Derneği Bireysel Fon Geliştirme Uzmanı Raşit Kutlu, Kurban Bayramı’nda derneğe bağış yapılması çağrısında bulundu.

   Yapılacak bağışlarla aile bakımını kaybeden her çocuğa destek olunacağını ifade eden Kutlu, “Dileyen, kurban ederi kadar bağışta bulunabilir veya gönlünden kopanı bağışlayabilir” dedi.

   Aile bakımını kaybeden çocukların refahını arttırmak ve yaşamlarına devam edebilmelerini sağlamak amacıyla 1991 yılında kurulup 1993 yılında aktif faaliyetlerine başlayan SOS Çocukköyü Derneği’nde toplam 105 çocuk yaşamını sürdürüyor.

   Kurban Bayramı için “Kurban Bayramı’nda Bağışlarınız Bir Kucak Dolusu Sevgiye Dönüşsün” sloganıyla yola çıkarak kampanya başlatan SOS Çocukköyü Derneği, hayırsever vatandaşlardan bağış bekliyor.

   Uluslararası bir örgüt olan SOS Çocukköyü Derneği, bağışlarla ve kampanyalarla ayakta kalmaya çalışıyor. Devletin de çocuk başına asgari ücretin yüzde 75’i kadar katkısı bulunuyor.

“Sevgi verebilmek için biyolojik bağa gerek yoktur”

   KIBRIS’a konuşan SOS Çocukköyü Derneği Bireysel Fon Geliştirme Uzmanı Raşit Kutlu, aile bakımını kaybeden çocuklara hizmet verdiklerini ifade ederek, dernekte aktif olarak 11 ev bulunduğunu, 65 çocuk,40 genç olmak üzere toplam 105 çocuğa yuva olduklarını ifade etti.

   Kutlu, kardeşi olan çocukların asla birbirinden ayrılmadığına dikkat çekerek, evlerde, SOS annesiyle 5-6 çocuğun yaşadığını belirtti.

   SOS’da bulunan annelerin eğitimli ve profesyonel olduklarını ifade eden Kutlu, annelere her yıl eğitim verilerek, risk davranışı gösteren çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda da eğitildiklerini aktardı.

   SOS Çocukköyü’nde yurt sistemi olmadığına işaret eden Kutlu, şöyle devam etti:

   “Her çocuğun kendi odası, her ailenin kendi misafir odası bulunuyor ve ev şeklindedir.

   En küçük çocuğumuz 2 yaşındadır. 0-16 yaş arasındaki çocuklar burada bulunuyor. Daha sonra Girne’de gençlik evimiz bulunmaktadır, orada yaşamlarını sürdürüyorlar.

   Biz de burada yeni gelen çocukları alıp, o döngüyü devam ettiriyoruz.

   Girne’de bulunan evimizde gençlik danışmanları bulunuyor. Daha iç içe, genç kafası var orada. Yine orada da okuluna devam ederler. Kimisi ben okula devam etmek istemiyorum der. Bu durumda sonuçlar anlatılır ve ikna edilmeye çalışılır. Ancak ısrarlıysa meslek edinme kurslarına gönderilir. Bu konuda da Girne Gençlik Gelişim Merkezi (GİGEM) devreye giriyor.

   24 yaşına kadar da çocuklara bakım devam ediyor.

  Girne Gençlik Evi’nden sonra çocuklar yarı bağımsız hayata geçirilir. Kardeşi varsa onunla veya SOS kardeşiyle bir eve çıkar. Bu süreçte desteğimiz devam eder. İş bulunur ve ev kirası ödenir. Daha sonra takibi yapılır. İşine gidiyor mu, sorumluluklarını yerine getiriyor mu, evi düzene sokabiliyor mu gibi ziyaretlerimiz oluyor.

   Tam bağımsız hayata geçtiğinde artık kendi ayakları üstündedir, işi vardır, sorumluluklarını yerine getirir, o evi çevirebilir. Bu etapta maddi anlamda destek bırakılır ancak manevi anlamda destek hep devam eder. Düğünleri olur kız istemeye gidilir. Asla o bağ kopmaz, kopamaz zaten. Tanımadığınız biri size sevgi veriyor, büyütüyor, bu bağ nasıl kopabilir?

   Sevgi verebilmek için biyolojik bağa gerek olmadığını düşünüyorum.”

“Burası nefes alan bir vücut ve bağışlara hep ihtiyacımız var”

   Yapılan bağışlarla ve kampanyalarla ayakta kalma çabasında olduklarını ifade eden Kutlu, “Burası bir vücut ve sürekli nefes alıp veriyor. O yüzden bağışlara her zaman ihtiyacımız var” dedi.

   Kurban Bayramı dolayısıyla gönüllülerin bağışta bulunabileceğini ifade eden Kutlu, yapılacak bağışlarla aile bakımını kaybeden her çocuğa destek olunacağını ifade etti.

   Kutlu, “Dileyen kurban ederi kadar bağışta bulunabilir veya gönülden kopanı da bağışlayabilir” dedi.

   Bir evin neye ihtiyacı varsa SOS Çocukköyü Derneği’nin de ona ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Kutlu, gıda, temizlik malzemeleri, beyaz eşya, kıyafet ve çocukların özel ihtiyaçları için özellikle maddi anlamda bağışa ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

   Bağışta bulunmak isteyenler arasında öğretmen varsa ücret talep etmeden çocuklara özel ders vererek bağışta bulunabileceğini aktaran Kutlu, düzenlenen etkinliklerde, gönüllü olarak yardımcı olmak isteyenlerin de kendi zamanını bağışlayabileceğini ifade etti.

“Oyun parkı kötü durumda”

   SOS Çocukköyü’nde bulunan oyun parkının kullanılamaz durumda olduğunu da belirten Kutlu, bağışçılardan bu konuda destek beklediklerini anlattı.

   Kutlu, küçük çocukların oyun alanının yıpranmış olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

Kurban bağışları için SOS Çocukköyü banka hesap numaraları şöyle:

Limasol Türk Kooperatif Bankası      

TL:   10-304-0001600318                

STG:10-301-0001700694

EUR:10-301-0001740074

USD: 10-301-0001710164

Türk Bankası

TL:   0005848733

STG:0007092674

Albank

TL: 9010-18802673-351

Kooperatif Merkez Bankası  

TL:  10-304-0000285258

Creditwest Bank

TL: 15-304-0000000685

Online Bağış

www.soscocukkoyu.org

SMS bağışı

Tüm operatörlerin faturalı hatlarından SOS yaz 4120’ye gönder 30 TL’lik Kurban bağışlarınız çocukların dileklerine dönüşsün. Daha fazla yardım için birden fazla SMS gönderilebilir.

Elden bağış

Kurban bağışlarınız SOS Çocukköyü Derneği’ne veya SOS Girne Gençlik Evi’ne gönderilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75