banner6

Bahçeciler halen karantinada tutuluyor

banner37

King Autos, Özmerhan Group ve Opel Plaza’nın eş zamanlı kundaklanması olayının “azmettiricisi” olarak aranan ve pazartesi günü ülkeye girerken yakalanan Enver Bahçeciler, 3 gün daha tutuklu kalacak

Bahçeciler halen karantinada tutuluyor
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da King Autos, Özmerhan Group ve Opel Plaza isimli üç işyerinin 2016’da eş zamanlı kundaklanması olayının “azmettiricisi” olarak aranan ve pazartesi günü Ercan Havalimanı’ndan ülkeye girerken yakalanan Enver Bahçeciler, aşısız olduğu için 5 günlük karantinaya alınırken, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde gıyabında görüşülen duruşmada da aleyhine 3 gün daha tutukluluk emri temin edildi.


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Adli Şube’de görev yapan polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, 19.02.2016 tarihinde saat 00.35’te Lefkoşa’da Halil Kahraman’ın sahibi olduğu King Oto isimli iş yerine zanlının azmettirmesi ile giden Mahmut Selkar ve Mustafa Kaya’nın konu iş yerine ait çinkodan mamul antrepo içerisinde park halinde bulunan toplam değerleri 507 bin sterlin olan 9 adet değeri yüksek araçlar üzerine yanıcı maddeyi döküp ateşe vermek sureti ile kasten ve kanunsuz olarak hasara uğrattıklarını anımsattı.


Polis memuru Öjen Açıkada, aynı tarihte saat 00.50’de Lefkoşa’da Ömer Arhun’un sahibi olduğu Özmerhan Finans isimli iş yerine yine zanlının azmettirmesi ile giden Evren Baysal ile suçun işlenmesinde imkan sağlayıp yardımcı olan Adem Bağlars’ın, konu işyerine ait doğuya bakan camdan mamul ana giriş kapısına sert bir cisim ile kasten ve kanunsuz olarak vurup kırdıktan sonra, bina içerisine yanıcı madde döküp ateşe vermek suretiyle yakarak 10 bin TL maddi zarar yaparak kasten yangın çıkardıklarını kaydetti.


Açıkada, yine aynı tarihte saat 00.35’te Lefkoşa’da Gönyeli Çemberi yanında Ömer Arhun’un sahibi olduğu Opel Plaza isimli işyerine Enver Bahçeciler’in azmettirmesi ile giden Eren Baysal ve Ozan Ögeyik ile suçun işlenmesinde imkan sağlayan ve yardımcı olan Adem Bağlars’ın konu iş yerinin kuzeye bakan kısmında satışa arz edilmek üzere antrepo içerisinde park halinde bulunan toplam değerleri 217 bin sterlin olan 15 adet aracın üzerine yanıcı maddeyi döküp ateşe vermek sureti ile kasten ve kanunsuz olarak hasara uğrattıklarını anımsattı.


Açıkada, zanlının olay tarihinden önce olan 16.2.2016 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC haricine çıkış yaptığını ve 13.12.2021 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan gelerek polise teslim olduğunu belirtti.


Açıkada, zanlının KKTC’ye girerken Covid-19 aşısı olmaması sebebiyle PCR testi ile girişinin sağlandığını ve yasal olarak 5 gün karantina altında olması gerektiğinden aleyhindeki derdest emri gereği Alayköy Karakol hücrelerine yerleştirildiğini kaydetti.


Açıkada, zanlının KKTC’ye yeni gelmesi ve bu karantina sürecinin de tamamlanabilmesi için poliste üç gün tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

Adı geçen diğer kişiler mahkûm olmuştu


Hatırlanacağı üzere 2016 yılında üç işyerinin kundaklanması olayıyla ilgili tutuklanan 5 kişi, yargılanmıştı.


Adem Bağlars’la birlikte yakalanıp aynı suçlardan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mahmut Selkar ve Evren Baysal 9 yıl, Eren Baysal ve Ozan Ögeyik 8 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110