banner6

Bahçeli Kıbrıs hakkında konuştu: 'Çözüm için Türk vatanını terk etmek yanlış'

banner37

Türkiye Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Kıbrıs konusunda konuştu.

Bahçeli Kıbrıs hakkında konuştu: 'Çözüm için Türk vatanını terk etmek yanlış'
banner151

Geçtiğimiz gün gerçekleşen parti grup toplantısında konuşan Bahçeli, Kıbrıs’ta çözüm olarak neyin ima edildiğinin halen karanlıkta olduğunu ifade ederek, yapılan görüşmelerin muhtevasının ‘sır’ gibi saklandığını belirtti.

Türk askerinin varlığı ne olacak?

Bahçeli şunları kaydetti:

“BM gözetiminde 5 gün boyunca devam eden müzakerelerden sonuç çıkmamıştır. KKTC Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından, 4 başlığın ele alındığı, önemli ilerlemeler kaydedildiği anlaşılmaktadır. Harita konusunda muhtemel bir anlaşma olursa garantiler gözden geçirilebilecektir”

Güzelyurt ve Karpaz konusunda ne yapılacağının halen belirsiz olduğunu da ifade eden Bahçeli, Türkiye’nin adadaki askeri varlığının çözüm sonrası ne olacağının da esrarını koruduğunu ifade etti.

“Çözüm olsun diye Türk vatanını terk etmek yanlış”

Bahçeli, “çözüm olsun diye Türk vatanını terk etmek yanlıştır, skandaldır” diyerek, Kıbrıs'taki Türk toplumunun aleyhine yapılacak herhangi bir anlaşmanın itibarı olmayacağını sözlerine ekledi.

“Gizli kapaklı” yapılan müzakerelerin ne getirip ne götüreceğini öğrenmek Kıbrıs Türklerin en tabii hakkı olduğunu da ifade eden Bahçeli, Güney Kıbrıs’ın toprak ve garantiler konusundaki taleplerinin karşılanması halinde federal devlet çatısı altında, 4 yıl Rum, 2 yıl Türk başkanlığının ileri sürüldüğünü kaydetti.

“Kıbrıs Türk'tür, Türk kalacaktır”

Bahçeli sözlerine şöyle devam etti:

“KKTC Türk vatanıdır. Kıbrıs'ın tapusunu devrederlerse bunu açıklayamazlar. KKTC Cumhurbaşkanı tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. MHP bugün olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs müzakerelerinin yakından izleyecektir. Kıbrıs Türk'tür, Türk kalacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 15:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110