banner6

Bakan Gürçağ açıkladı: Acil Durum Hastanesi’nde Kadın ve Çocuk sağlığı servisi…

banner37

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra çocuk ve kadın sağlığına yönelik aldıkları kararları Kıbrıs TV aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Acil durum hastanesinin çocuk ve kadınlara hizmet verbilmesi için düğmeye basıldı. 

Bakan Gürçağ açıkladı: Acil Durum Hastanesi’nde Kadın ve Çocuk sağlığı servisi…
banner151

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Kıbrıs TV’de  Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu Sabah Sabah isimli programa katıldı. Altuğra, bakanlığın toplum sağlığını ilgilendiren birçok önemli konunun yanında özellikle çocukları ilgilendiren bir konu için düğmeye bastıklarını ifade etti.
Acil durum hastanesinin yakın bir zaman diliminde özellikle çocuklar için kullanılacağını çocuklarla bütünsellik sağlaması adına kadınların da hizmet alabileceği bir hastane olarak kullanıma sunacaklarını belirtti. 
Bakan Altuğra, bu yöndeki kararı üretirken mevcut hastanenin acil servisini göz önünde bulundurduklarını kaydetti. Bakan Altuğra,  oraya gelen hastaların bazı zamanlarda gereksiz davranışlar sergileyebildiklerini, yaralanan vurulan, şiddet gören ve daha birçok kötü manzarayı ortaya koyan durumlarla karşılaşılabildiğini ve orada tedavi edilmek için bekleyen çocukların ve kadınların bundan zarar görebildiğini, psikolojilerinin etkilenebildiğini söyledi. 
Bu gibi durumlarda özellikle çocuklarda ilerleyen dönemlerde şahit oldukları ama kesinlikle olmamaları gereken olaylarla karşı karşıya kalmalarından ötürü travmalar yaşayabileceklerini göz önünde bulundurduklarını dile getiren Altuğra, bunun önüne geçmek adına Acil Durum Hastanesi’nin dönüşümü için düğmeye bastıklarını kaydetti.
Bakan Altuğra mevcut hastanenin yükünün zaten ağır olduğunu acil serviste zaman zaman hasta sayısının yüksek oranda olduğunu, hizmet veren sağlık çalışanlarının da insan olduğunu ve zorlanabildiklerini hem bunu hafifletmek hemde çocukların daha temiz bir ortamda sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için ellerinde 100 yatak kapasiteli bir nimetin yani acil durum hastanesinin olduğunu söyledi. Çağdaş dünya ülkelerinde çocukların acil servislerinin ayrıldığını ifade eden Altuğra,  ana çocuk sağlığını da bir bütün olarak düşündüğümüzde acil durum hastanesine çocuk ve kadın servisini taşıyarak orada kadına ve çocuğa çok dahas kaliteli bir sağlık hizmeti sunulabileceğini dile getirdi. 

Bu planları yaparken kendi kendilerine değil, uzmanlarla yani hekimlerle, kadın doğum uzmanlarıyla, yeni doğan uzmanlarıyla, anestezi hekimletiyle ayrıca sağlık yönetimiyle ilgilenen profesyonel ekiplerle de konuşarak ve sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını kaydetti.
Hekimlerle de günün sonunda uzlaşı sağlayabileceklerine inandıklarını da ifade eden Bakan Altuğra, hiçbir hekimin halka doğru sağlık hizmeti götürememe noktasında ayak direteceğine inanmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022, 16:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104