Bakan Üstel: KKTC'de delta varyantına rastlandı, salgının ciddi bir tehdit olduğunu unutmayalım

banner37

Bakan Üstel: KKTC'de delta varyantına rastlandı, salgının ciddi bir tehdit olduğunu unutmayalım
banner99

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, gücün ve mutluluğun hatta insan yaşamında en önemli şeyin sağlık olduğunu vurgulayarak bu konudaki hizmetleri hakkıyla vermek, bizlerin görevidir, halkımıza sorumluluğumuzdur dedi.

Dünyayı tehdit eden delta varyantının KKTC'de görüldüğünü açıklayan Bakan Üstel, bu tehlikeliye karşı aşı ve tedbirlerin büyük önem taşıdığını,

Covid-19 ile ilgili büyük ilerleme kaydetmemize rağmen, salgının hala ciddi bir tehdit olduğunu unutmamamız gerektiğini belirtti.

" Tüm vatandaşlarımız toplumsal bağışıklık hedefindeki mücadelede yerini almalı"

Üstel, göreve geldiğimiz günden bu yana gerek Covid-19 ile mücadele, gerekse ülkemizde sağlık altyapısında bulunan eksikliklerin tamamlanması ve Covid-19’un yol açtığı tüm ekonomik sıkıntılara rağmen, Sağlık Bakanlığı olarak halkımıza en iyi sağlık hizmetlerin sunulması için canla başla çalışmaktayız.

Tüm vatandaşlarımız hiç vakit kaybetmeden, tereddüt etmeden toplumsal bağışıklık hedefindeki mücadelede yerini almalıdır diyerek halka çağrıda bulundu.

Üstel, alınan kararlar neticesinde kısıtlamaların kalkması ve açılıma gitmemiz unutmayalım ki kurallara uymamızın ödülüdür. Ancak son günlerde maalesef vakalarda bir artış olduğunu görmekteyiz. Bu mücadelede en önemli silahımız aşı ve kurallara uymaktır diyerek uyulması gereken kuralları yeniden hatırlattı.

banner134
Üstel, her zaman dile getirdiğimiz gibi özellikle kalabalık ortamlarda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymamız son derece büyük önem taşımaktadır dedi.

Üstel, özellikle düğünler, restoranlar, barlar ve casinolarda kurallara uyulması ve yerel yönetimlerin etkin şekilde denetleme yapmaları gerektiğini, kurallara uyulmadığı sürece yeniden bir kapanma yaşanma ihtimalinin olduğunu kaydetti.

" Covid-19 ile birlikte mücadele ettik, zafere de birlikte ulaşacağız"

Alınan tedbirlerle geldiğimiz noktayı kaybetmemek için toplumun desteğinin önemli olduğunu yineleyen Üstel, yeniden bir kapanma yaşanmaması, vakaların ve kayıpların çoğalmaması için birlikte mücadele etmemiz gerektiğini hatırlattı. Üstel, Covid-19 ile birlikte mücadele ettik, zafere de birlikte ulaşacağız dedi.

" Sağlık Merkezlerinde aşılama yaşı 18 yaşa indi"

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, ülke genelinde toplam 221.174 aşı yapıldığını, 1. Doz Uygulanan Kişi Sayısının 129.011, 2. Doz Uygulanan Kişi Sayısının 92.163 olduğunu, Sağlık Merkezlerinde aşılama yaşının 18 yaşa indiğini açıkladı.

Toplumun bağışıklığını arttırmak için halkımıza aşı çağrısında bulunan Üstel, tüm merkezlerimizde 5 Temmuz 2021 Pazartesi gününden itibaren 18 yaşını dolduran herkesin aşılanmaya başlanacağını, aşı olmak için https://asi.saglik.gov.ct.tr/ adresinden kayıt yapılması gerektiğini söyledi.

Bakan Üstel, Sağlık Bakanlığı'nın anlaşmalı olduğu özel laboratuvarlarda Covid-19 antijen testlerinin ücretsiz olarak yapıldığını, Hızlı antijen test sonuçlarının belgelerinin ise //covid-19.gov.ct.tr adresten barkod numarası, kimlik veya pasaport bilgilerini girerek öğrenilebileceğini ve rapor dokümanının pdf olarak alınabildiğini de hatırlattı.

Aşılamanın hızla tamamlanması amacıyla tüm merkezlerimizde 5 Temmuz 2021 Pazartesi gününden itibaren 18 yaşını dolduran herkesin aşılanmaya başlanacağını, AstraZeneca aşılarının 2. Dozları 1. Doz dan 1 ay sonra yapılacaktır diyen Üstel, ülkemizde aşı seferberliği başlatıldığını, Temmuz ayı sonuna kadar % 70 oranında aşılamanın tamamlanacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 15:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali cemal
Ali cemal - 3 hafta Önce

Dünyada 1, dozu astra zeneca olanlar 2,doz biontech oluyor. Çünkü virüse karşı 500 kat antikor oluşturuyor muş.Angela merkel o yüzden 1.doz astra.2 doz biontech oldu.kktc de neden yok bu sistem anlayamıyorum?

Arzu Gürenç
Arzu Gürenç @Ali cemal - 3 hafta Önce

Neden mi yok çünkü türkiye den ne aşı geldiyse o yapıldı kendi aşı stoğumu varki iki farklı aşı bekliyorsunuz nasıl ki bizde covit varyant oluştu bak nehikmetse sizdede çıkmış bizim meclis ile sizinki galiba birleşmiş bizde ne varsa sizdede aynısı var sizide bizi

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75