Bakanlar Kurulu bir dizi yeni karar aldı

banner37

banner87
Bakanlar Kurulu bir dizi yeni karar aldı
banner90
banner99

   Bakanlar Kurulu, yarından itibaren maskesiz sokağa çıkmayı yasakladı.

   Başbakan Ersin Tatar, başkanlığında dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

   Toplantıda alınan kararları Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay açıkladı.

   Özersay, bakanlar kurulunun maske kullanımıyla ilgili yeni kararlar ürettiğini ifade ederek, sokağa çıkma yasağına ek olarak cuma gününden itibaren sokağa sadece maske ile çıkılması kararı aldıklarını söyledi.

   Süpermarket, kasap, eczane, banka ve benzeri yerlere izinli çıkanların artık maske takmak zorunda olacaklarını ifade eden Özersay, herkesin buna uyması gerektiğini kaydetti.

Ramazanda toplu ibadet, toplu iftar ve sahur programı yapılamayacak

   Özersay, Ramazan ayı çerçevesinde vatandaşların toplu bir araya gelmelerine vesile olacak iftar yemeği gibi toplantılara izin verilmeyeceğini, toplu ibadetlerin de yapılamayacağını ifade ederek, bireylerin ibadetlerini evlerinde yapacağını söyledi.

30 Nisan’a kadar istisnalar  hariç ülkeye yolcu alınmayacak

  

   27 Nisan’a kadar devam edecek deniz yolu ile KKTC’ye geleceklerle yönelik alınan kararların 30 Nisan’a uzatıldığını ifade eden Özersay, 30 Nisan’a kadar istisnalar hariç ülkeye yolcu alınmayacağını kaydetti. Bu istisnalar, sağlık Kurulu onayıyla tedavi için yurtdışına gidenler ve yakınları ile cenaze için yurtdışına gidenler olarak belirtildi. Bu kişilerin de denizyoluyla geldikten sonra 14 gün karantinaya tabi olacakları bildirildi.

Askerlik yasası ve bedelli için komite yarın toplanıyor

   Özersay, dünkü toplantıya Güvenlik Kuvvetleri Komutanının da katıldığını ve askeri birliklerdeki önlemlerle askerlik yasasını değerlendirdiklerini ve bu konuda ne gibi değişiklikler yapılabileceğini görüşmek üzere bir komite kurulmasına karar verdiklerini ifade ederek, komitenin ilk toplantısını yarın yapacağını ve olası değişikliklerin bakanlar kuruluna sunacağını söyledi.

   Bedelli askerlik konusunu da görüştüklerini ve bu konuda yaşanan sıkıntıları değerlendirdiklerini ifade eden Özersay, bu konuda tarihlerde bazı esneklikler sağlayacak kararlar aldıklarını ve bunların resmi gazetede yayınlanacağını kaydetti.

İşsizlik ödeneği aynı  şekilde devam edecek

   Özersay, hali hazırda işsizlik ödeneği alan vatandaşların durumunu da görüştüklerini ve bu ödeneğin aynı şekilde devam edeceğini ancak salgın dönemi ile sınırlı olmak üzere sadece geçici olarak bu dönemde işsizlik ödeneğinin bin 500 TL’lik katkı ile eşitleneceğini ve bu konuda Çalışma Bakanlığının yapacağı çalışmayı kendileriyle paylaşacağını söyledi.

Sektörlerin açılması için çalışma

   Kudret Özersay, hangi sektörlerin hangi şartlar yerine getirilerek açılabileceğinin de ele alındığını ifade ederek, sağlık çalışma ve ekonomi bakanlıklarının yarın bir toplantı daha yapacağını ve hangi sektörlerin mayıs başından önce olmadan hangi şartlarla açılabileceğinin değerlendirileceğini kaydetti.

Testler artacak

   Özersay, test kapasitesinin konuşulduğunu ifade ederek, test sayısının daha da artırılacağını belirtti.

   Solunum cihazları sayısındaki son durum ve artırılması ile ilgili konuların da ele alındığını ifade eden Özersay, özellikle riskin yüksek olduğu kesimlerde, belediyelerde polis, sağlık, eczane, vergi dairesi ve benzeri kamu kurum kuruluşlarında hızla testlerin artırılacağını kaydetti.

   Özersay, bu çalışmalarla birlikte hangi sektörlerin ne zaman açılacağının değerlendirileceğini ve kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı AB finansmanıyla hizmet alımı yapacak

   Bakanlar kurulunun dünkü toplantısında, Sağlık Bakanlığı ile tabipler birliği arasında imzalanan bir protokolü de onayladığını ifade eden Özersay,  buna göre AB’nin sağlayacağı katkı ile sağlık bakanlığının 3 ayı geçmeyecek şekilde temmuz ayı ortasına kadar devam edecek şekilde sağlık alanında doktor ve diğer sağlık çalışanlarından yaklaşık 20-25 kişi olmak üzere özel serbest bağımsız çalışanlar arasından tabipler ile diğer sağlık çalışanlarından sözleşmeli olarak hizmet alımı yapacağını, AB’nin ise bunu finansal olarak destekleyeceğini vurguladı.

“Bu süreçten başarıyla çıkacağız”

   Özersay, kolay bir dönemden geçilmediğini ama alınan tedbirlerin herkes tarafından sahiplenilmesi ve uygulanması durumunda toplum olarak başarılı bir sonuca ulaşılacağına inanç belirtti.

   Hijyen, mesafe koruma, maske kullanımı ve benzeri önlemlerle salgınlara karşı daha kolay ve sonuç alıcı bir mücadele edilebileceğine işaret eden Özersay, “Lütfen herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirsin ve aldığımız karar ve tedbirlere uysun. Birlikte bu süreçten başarıyla çıkacağımıza samimiyetle inanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Merhaba
Merhaba - 2 ay Önce

En azından güzel önlemler aldınız bu güzel bir şey insan hayatının bir önemi olduğunu belli etmeye çalışınız Allah tüm insanların hakkında hayırlısını versin insalla

Justin Justout
Justin Justout - 2 ay Önce

Maskeleri sizlermi dağıtıyorsunuz?????????‍♂️
Nerden temin edebiliriz....????????‍♂️

Herkes maske alabilecek durumda degildir.

Markette hijensiz bir sekilde kasa arkasindan kasiyerin tum ürün ve paralara degdigi eldivenle tutularak sunulan tanesi 3.5tlye satilan maskeyi ben alacak degilim.

Herkersin takmasini istiyorsaniz ücretsiz dagitimini yapmaniz lazim.


NEXT....

SIRADAKİ HABER

banner75