Bakanlar Kurulu Kararları açıklandı

banner37

Bakanlar Kurulu Kararları açıklandı
banner99

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı  Kudret Özersay,  Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıklıyor.

Özersay'ın açıklamasından satır başları:

Hafta sonu itibarı ile alınan karar çerçevesinde yeni bir sisteme geçildi.

Ülkeimze yurtdışından gelen herkesin karantinaya girmesi sistemine geçtik. Dıştan gelecek olan kişilerin risk oranını azaltacak olan bir uygulamadır.

Son 4-5 gün içerisinde yerel bulaşa ilişkin olarak sayıların artmasıyla bağlantılı bir durumdur.

Temaslı takip ekibi yerel bulaşa odakalanabilmesi için ilave tedbirler alınabilecek.

Yeni sisteme ilaveten şu kararlar alındı:

Eğlence merkezleri olarak geçen yani clublar diskolar ve gazinoların 1 Eklime kadar kapatılacak.

Eğlence mekanı olarak barlarla ilgili olarak masa ve bistro oturma düzeninde olması. Ayakta oturma düzeninde kısıtlama gelecek.

Eğitimle ilgili olarak okul öncesi ilkokul, orta okul düzeyinde kararlar alındı. Şu konularda görüş birliği var: Okul öncesi birinci ve ikinci sınıflar gerekli tedbirlere devam edilmesi ve eğitime devam etmesi yönünde karar üretildi.

Bunun haricinde olan eğitimin ister özel okul ister devlet olsun 1 Ekim tarihine kadar eğitimin başlamaması yönünde karar alındı.

banner134
1 Ekim geldiğinde eğitime yeniden başlanması hakimdir. Eğitimin yapılmaması değil bazı düzeylerde ara verilmesi için tedbirler üzerinde konuşmalar yapıldı.

Dershane, etüt ve kreşler açık kalacak.

Üniversitelerle ilgili oalrak yüzde 40 online yüzde 60 yüz yüze oalcağını söylenmiştir. Öğrencilerin ülkemize kademeli şekilde gelişlerini düzenlemek ve kolaylaştırmak için 3 bakanlığın toplantı yapmasına karar verildi. Özel gemi veya uçak seferi ile kolaylaştırılmış ama planlı bir şekilde ,ülkeye gelişlerinin düzenlenmesine karar verildi.

Online devamını kolaylaştırmak için tablet ve bilgisayar eksikliğini giderebilmek için bilgisayar ve KDV'yi sıfırlama kararı alındı.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili olarak ise YSK'nı ilan ettiği şekilde devam ediyor. Sağlık kurulunun alacağı karar ile miting ve kitle toplantılarının iptal edilemsi yönünde bir karar vardır.

Spor müsabakaları ile ilgili olarak bu müsabakaların seyircisiz yapılmasına karar verildi.

1 Ekim'e kadar çocuk oyun alanlarının ve parkların kapatılması kararı alınmıştır.

Bireysel spor yapılmasına engel teşkil etmeyecektir.

1 Ekim'e kadar düğünlerin ertelenmesine karar verdildi. Ertesinde yapılacak düğünlerde ek tedbirler alınacak.

Polis Genele Müdürlüğü bünyesinde Polis Covid-19 tedbirlerini denetleme birimi kuruluyor.

İlçe emniyet kurulunun üyelerinden alınacak destekle denetim yapması ve hükümete bildirmesine karar verildi.

Öğleden sonra özel bir toplantı yapılacak ve bu akşamdan itibaren denetim yapılmaya başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 15:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tetiana Yanaki
Tetiana Yanaki - 2 ay Önce

Yurtdışından gelen herkese karantina ile ilgili,benim kendi evim var,eşim ile beraber oturuyoruz,başka gelen giden yok-neden evimde değil de otelde kalmak zorunda kalayim?Bir de üstüne para ödeyim?Ben 10 sene emlak,araba v.s. Vergi ödüyorum!Bu karar daha özel düşünmeli!

Zehra
Zehra @Tetiana Yanaki - 1 ay Önce

Ben ptesti yaptırdım valizlerimizi hazırlayıp katik ertesigun ucağimiz var bi ogreniyoruzki Karantina ucretli olmus bizim bunu karsilayacak butcemiz yok oglum ilk okul 2 ci sınıf ve ben burdan vatsapdan derslerini telafi etmeye caisiyorum kitaplrini yok yuruyomuyor .Bu sekilde ben bir an once donmek istiyorum .Bizi magdur etmeyin daha fazla

Mustafa Kıllı
Mustafa Kıllı - 2 ay Önce

Ben emekli bir vatandaşım Türkiye ye geldim ama karantina gibi bir karar yoktu bugün böylr bir karar olduğunu duydum yirmi gün sonra geleceğim kıbrısa kendi evimde karantina da kalmıyorum da başka bir yerde kalacağım bu kararı eleştiriyorum bir kıbrıs vatandaşı olarak yetkililere yazıyorum bu iletimi lütfen bu yazdıkları önemseyin beni ve ailemi mağdur etmeyin!!!

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Vatandaş olmanız virüs getirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Haluk Türker
Haluk Türker - 2 ay Önce

Eşim ve oğlum Türkiyedeler ve KKTC vatandaşı ikiside .8 ekim 2020 de covit testine tabi oldular,9 ekim 2020 de raporları negatif çıktı .13 ekim 2020 de uçak seferleri başlayacakmış ,bu sürede yapılan test boşa gitmiş olacak ,sorumlusu olmadığımız bu mağduriyeti nasıl gidereceğiz.Devlet beceremedi günahını bizlermi çekeceğiz ,bu sorunumuza bir çare bekleriz.

Nejla Gültekin
Nejla Gültekin - 2 ay Önce

Benim ayın 08.09.2020 Tedavi için Kıbrısa Uçacaktım ve 09.09.2020 akşam kıbrısdan geri ülkeme Uçacaktım.
Bu yüzden Corona Testi bile yaptırma mecbur yaptırdım.
Uçak parası yol parası Doktor Parası corona Test parası ve benim senelik iznim hepsi boş oldu bu ne olacak ve kim karşılayacak

Kelly
Kelly - 2 ay Önce

What about dance school ?

Ísmail akrep
Ísmail akrep - 2 ay Önce

9 dan sonra cezaya kaliniyormu çıkış yapmamizmi lazım

Ali Tanyeri
Ali Tanyeri - 1 ay Önce

Biz Türkiye den gelerek oğlumu yerleştirmek istiyorduk testlerimizi yaptırdım ama uçuşlar kapandı karantina zorunluluğu getirildi benim bu zararım ne olacak tekrar test tekrar daha pahalı uçak biletleri hiç olmadı şimdiden çok mağduruz


SIRADAKİ HABER

banner75