banner6

“Bakanlar Kurulu toplanmadığı sürece değişiklik yapılamaz”

banner37

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde cezasının 3’te 1’ini yatan mahkumlara ‘şartlı tahliye hakkı’ yapılmasını öngören değişiklik tasarısı, hükümetin istifasına takıldı… KTAMS Başkanı Bengihan, bu değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlanmadığı sürece yürürlüğe giremeyeceğini vurguladı

“Bakanlar Kurulu toplanmadığı sürece değişiklik yapılamaz”
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişikliğe gidileceğini açıklamasının ardından hükümetin istifa etmesi, tüzük değişikliğinin askıda kalmasına neden oldu.

Hatırlanacağı üzere Evren, bazı ağır suçlar haricinde kalan kişilerin daha önce cezalarının yarısını yattıktan sonra kazandıkları ‘Şartlı Tahliye Başvuru’ hakkının 90 gün süreyle 1/3’ünü yatan kişiler için de geçerli olacağını açıklamıştı.

Ancak hükümetin istifa etmesi üzerine, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılmak istenen değişiklik de hem teknik kurulun toplanamamasından hem de Resmi Gazete’de yayımlanmadığından hayata geçirilemedi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Bakanlar Kurulu toplanmadığı sürece Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılamayacağını vurguladı.

Bengihan, şu an için tüzükte değişiklik olmadığını belirterek, kaç kişinin şartlı tahliye hakkı kazandığının da tüzükteki tadilata göre belli olacağını söyledi.

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde ağır suçlar hariç cezalarının 3’te 1’ini çeken mahkûmların şartlı tahliyeye başvurabilmesi için daha önce benzer bir değişikliğin yapıldığını kaydeden Bengihan, bu değişikliğin de yine

aynı şekilde olacağını, ancak tüzüğün henüz geçmediğini ifade etti.

“Teknik kurul çağrılmadı”

Yasa gereği tüzükte değişiklik yapılabilmesi için kendisinin de teknik kurulda olması gerektiğinin altını çizen Bengihan, bu konuda prosedürün nasıl olduğunu şu şekilde anlattı:

“Tüzükte değişiklik olması için biz de teknik kurulda olmak zorundayız. Ancak teknik kurulu daha çağırmadılar. Hükümetin düşmesi tüzük değişikliğine engel olabilir. Çünkü tüzükte değişiklik olması için önce teknik kurulda görüşülmesi ve taslağın ortaya çıkması gerekir. O taslak da teknik kuruldaki temsilciler tarafından imzalandıktan sonra Bakanlar Kurulu’na gönderilir. Bakanlar Kurulu da ilgili değişikliği Resmi Gazete’de yayımladıktan sonra tüzükte değişiklik yapılmış olur. Yani teknik kurul oluşmadığı sürece ve Bakanlar Kurulu toplanmadığı sürece Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılamaz.”

“Cezaevinde 34 kişi pozitif”

Cezaevindeki son durumla ilgili bilgileri de paylaşan Bengihan, şu an için gardiyanlarda bulaş olmadığını, ancak 34 mahkûm ve tutuklunun testinin pozitif çıktığını belirtti.

Bengihan, test sonuçları pozitif olan 34 mahkûmun cuma günü ‘Yeni Cezaevi Kompleksi’ olarak nitelendirilen binanın içerisinde çocuklar için ayrılan özel kısma yerleştirilmesinin düşünüldüğünü kaydetti.

Pozitif vakaların büyük bir kısmının karantina otellerine yerleştirildiğini kaydeden Bengihan, güvenlik ve kontrol açısından sıkıntı olmaması için mahkûmların nakledileceğini söyledi.

banner134

Öte yandan Yeni Cezaevi Kompleksi’nin şartnameye uygun olup olmadığı, yani mekanik, teknik ve elektrik altyapısıyla ilgili geçici kabulün henüz yapılmadığına dikkat çeken Bengihan, “Bu bulaş, cezaevi resmen açılmadan çocuk bölümünün kullandırılmasına zemin hazırladı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104