banner6

Bakanlık bizi oyalıyor!

banner37

​​​​​​​ Çiftçiler Birliği eski Genel Sekreteri Oğuz Ceyda, Genel Tarım Sigortası Fonu’nun açıkladığı 2020-2021 üretim yılı kuraklık zararı değerlendirme haritasının gerçeği yansıtmadığı gerçeksiyle konuyu yargıya taşımak için Tarım Bakanlığı’ndan talep ettikleri belgelerin hâlâ kendilerine verilmediğini açıkladı:

Bakanlık bizi oyalıyor!
banner151

Ceren ÖZBİL

Genel Tarım Sigortası Fonu’nun açıkladığı 2020-2021 üretim yılı kuraklık zararı değerlendirme haritasının gerçeği yansıtmadığı iddiasıyla konuyu yargıya taşıma kararı alan çiftçilere, Tarım Bakanlığı’ndan talep ettikleri bilgi ve belgeler 28 gündür verilmedi. Bu belgelerin verilmemesi nedeniyle dava dosyası tamamlanamadı ve dava da henüz açılamadı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği eski Genel Sekreteri Oğuz Ceyda, bu durum nedeniyle binlerce çiftçinin ciddi bir mağduriyet yaşadığını ve ekime başlayamadığını anlattı.

Ceyda, geçmiş yılın borçlarını köy kooperatiflerine ödeyemeyen çiftçilere de şu anda yeni kredi (gübre ve tohum) verilmediğini ifade etti.

“Fiyatlar arttı”

Oğuz Ceyda, dünyada ve özellikle Doğu Akdeniz’de yaşanan büyük kuraklığın tarım sektörünü derinden etkilediğini söyledi ve hal böyleyken Tarım Bakanlığı’nın ülke genelinde birçok bölgeyi keyfi uygulamalarla kuraklık kapsamı dışında bırakarak köylüyü batağa sapladığını iddia etti.

Geçmiş yılın borçlarını köy kooperatiflerine ödeyemeyen çiftçilere şu anda yeni kredi (gübre ve tohum) verilmediğinden söz eden Ceyda, şöyle konuştu:

“Bu büyük mağduriyet üzerine, özellikle suni gübre fiyatının bir önceki yıla göre 2.5 misli artması ve artmaya da devam etmesi, dahası, her gün akaryakıta yapılan zam çiftçimizi felç etmiştir.

Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı ekim sezonu başlamasına rağmen ovalarda traktör yoktur.

Pandeminin kasıp kavurduğu dünyamızda tarıma olan destekler kat be kat arttırılırken, üretimin durma noktasına geldiği ülkemizde ise Tarım Bakanı tabiri caizse tam anlamıyla üç maymunları oynamaktadır.

 Acı olan ise üretimin devamlılığı açısından maliyetleri aşağı çekmek için kılını kıpırdatmayan Tarım Bakanlığı, diğer yandan kuraklık konusunda büyük mağduriyet yaşayan köylümüzün yargı sürecini geciktirme yönünde büyük çaba harcamasıdır.

28 gündür bilgi edinme yasası tahtında Tarım Bakanlığı’ndan talep edilen bilgi ve belgeler, davayı dosyalayacak ilgili avukata hala verilmemiştir.

Batağa saplanan köylümüzün, üretimi devam ettirmesi açısından hayati öneme haiz bu davanın geciktirilmesene yönelik bu tavrın tek izahı, köylüye yaşattıkları bu büyük mağduriyetin yargıda ortaya çıkacağı korkusudur”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110