Bakanlık, durumun vahametini anlamadı

banner37

Eğitimde örgütlü sendikalar, son yağışlarda bazı okullarda hasarlar oluştuğunu, birçok okulda sınıfların akıttığını, bazı okullaraysa ulaşımın sağlanamadığını belirterek tepki gösterdi:

Bakanlık, durumun vahametini anlamadı
banner90
banner99

“HER ZAMAN ŞANSLI OLMAYABİLİRİZ”…Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Emel Tel,“Durumun ne kadar vahim olduğunu, bakanlıktan kimse halen anlamadı. Halbuki her zaman bu kadar şanslı olmayabilirdik. O çatılar, okul saatleri dahilinde de çökebilirdi. Kriz anlarında idari tatil vermek veya çalışanları kamu-özel şeklinde ayırarak birbirine düşürmek çözüm değildir. Hele ‘Şuradan keselim de bu işi yapalım’ demek, hiç değildir” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALAR BİR ADIM İLERLEMİYOR”…Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, okul aile birliklerinin eforunun ve belediyelerin yaptığı yardımın ‘ancak bir yere kadar’ faydalı olduğunu kaydederken; “Damları su akıtan sınıfların olduğu pek çok okul var. Buraların tadilatlarını ya okul aile birlikleri ya da okulların kendileri yaptı. İşin, bakanlık tarafından yapılması gereken kısımları ‘öylece’ duruyor ve buralara yönelik çalışmalar da ‘bir adım bile’ ilerlemiyor” şeklinde görüş belirtti.

Ali ÇATAL

Ülkeyi son dönemde etkisi altına alan ve hayatı felç eden sağanak yağışlar, sadece ulaşımı değil; eğitimi de olumsuz etkiledi.

İlk ve orta dereceli okullarda örgütlü öğretmen sendikaları, son yağışlarda bazı okullarda hasarlar oluştuğunu, kantinlerin kullanılamaz hale geldiğini, birçok okulda sınıfların damlarının akıttığını, bunun yanında bazı okullara da ulaşımın sağlanamadığını belirterek, zamanında tedbir alınmamış olmasına tepki gösterdi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Emel Tel, “Günü kurtarmaya yönelik popülist siyasetle buraya kadar! Çocuklara ‘yağmurun bereketini’ anlatmamız gerekirken, her yağmurda kâbus görüyoruz” şeklinde konuşurken; Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem ise “Yollarda altyapı olmadığı gibi, kamusal sağlık ve eğitime de yatırım yok. En az altı okulda maddi hasar söz konusu” ifadelerini kullandı.

Tel: Yeni okulu çoktan geçtik

Yeni okul yapılmasına yönelik taleplerini ‘ülkenin özgün durumu nedeniyle’ artık çok fazla dile getirmediklerini, zira mevcut hükümetin ‘tadilata bile’ kaynak aktarmadığını söyleyen KTÖS Başkanı Emel Tel, “Günü kurtarmaya yönelik popülist siyasetle buraya kadar! Çocuklara ‘yağmurun bereketini’ anlatmamız gerekirken, her yağmurda kâbus görüyoruz” ifadeleriyle, kamusal eğitime yönelik mevcut politikanın sürdürülebilir olmadığı gerçeğine vurgu yaptı.

Son yağışlar sonrasında okulların bahçelerini, tuvaletlerini ve kantinlerini su bastığını; bazı okulların da tavanlarında çökmeler yaşandığını söyleyen Tel, okullardaki sorunları, yine okulların kendi imkanlarıyla çözmeye çalıştıklarını kaydetti.

“Meteoroloji’nin uyarısına rağmen hiçbir önlem alınmadı. Hatta bir kriz masası dahi kurulmadı. Hangi yolların trafiğe kapalı olduğunu, bakanlıktan değil; polisten öğrenmek zorunda kaldık ve korkunç bir kaos yaşandı” diyen Tel, sadece maddi zarar yaşayan okullara müdahale edildiğini, fakat tadilattan geçmesi gerektiği bariz olan pek çok okula hiçbir müdahalede bulunulmadığına dikkat çekti.

“Emlak vergileri denetlenmeli”

Geçen yıl yaşanan şiddetli yağışlar sonrasında da benzer problemlerle karşılaşıldığını hatırlatan Tel, “Durumun ne kadar vahim olduğunu, bakanlıktan kimse halen anlamadı. Halbuki her zaman bu kadar şanslı olmayabilirdik. O çatılar, okul saatleri dahilinde de çökebilirdi” ifadelerini kullandı ve ‘ne denli büyük bir tehlikeyle’ karşı karşıya olunduğuna parmak bastı.

Belediyelerin, emlak vergilerinden elde ettikleri tutarın yüzde 15’ini, yasa gereği okullara aktarması gerektiğini de hatırlatan Tel, “Bunu yapan ve yapmayan belediyeler var. Bu iş de mutlaka denetlenmeli. Kriz anlarında idari tatil vermek veya çalışanları kamu-özel şeklinde ayırarak birbirine düşürmek çözüm değildir. Hele ‘Şuradan keslim de bu işi yapalım’ demek, hiç değildir” ifadelerini kullandı.

Eylem: Kamusal eğitime yatırım yok

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, yoğun yağışlar nedeniyle en az altı okulun zarar gördüğü bilgisini verirken, maddi hasarın yanında, öğrencilerin ulaşımının sağlanamadığı okullar da olduğunu belirtti.

20 Temmuz Fen Lisesi ile Değirmenlik Lisesi’nin kantinlerini su bastığını kaydeden Eylem, “Damları su akıtan sınıfların olduğu pek çok okul da var. Buraların tadilatlarını ya okul aile birlikleri ya da okulların kendileri yaptı. Kamusal eğitime kaynak ayırmayan hükümet de faturaların Vakıflar İdaresi tarafından ödeneceğini söyledi” şeklinde konuştu ve okulların, kayıplarını kendi imkanlarıyla karşılamak zorunda bırakıldığını aktardı.

Değirmenlik Lisesi ile 19 Mayıs Koleji’nde belediyelerin yaptığı yardımın ‘ancak bir yere kadar’ faydalı olduğunu kaydeden Eylem, “İşin, bakanlık tarafından yapılması gereken kısmı ‘öylece’ duruyor ve buralara yönelik çalışmalar da ‘bir adım bile’ ilerlemiyor” şeklinde görüş belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75