banner6

''Bakanlık kılavuzu bir başlangıç''

banner37

''Bakanlık kılavuzu bir başlangıç''
banner151 banner143

Ulusal Birlik Partisi  Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, maymun çiçeği salgını nedeniyle “küresel acil durum” ilan ettiğine dikkat çekerek, Güney Kıbrıs’ta ilk vakanın görünmesinin ardından Kuzey’e de kısa sürede ulaşacağı öngörülen virüsle mücadele konusunda bir an önce etkin önlem alınması gerektiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkan Yardımcısı Savaşan gereken önlemlerin zamanında alınmaması halinde turizm, yükseköğrenim ve inşaat sektörlerinin pandemi benzeri bir yara alabileceği uyarısında bulundu.

Savaşan, Kıbrıs TV ekranlarında yayınlanan Haluk Yerli’nın sunduğu sabah sabah programına katıldı.Savaşa, dünya genelinde 70’den fazla ülkede, 14 binin üzerinde maymun çiçeği vakası görüldüğüne işaret ederek, “Uzmanlar, virüsün, enfeksiyonlu kişilerle yakın temasla, beden sıvıları yoluyla ve bu sıvıların bulaştığı kıyafet, yorgan ya da çarşaf gibi eşyalarla temasla yayılabildiğini açıklıyor. Ülkemizde en erken zamanda aşı tedariki, test kapasitesinin arttırılması ve halkın salgın sırasında nasıl güvende kalacağı konusunda eğitim verilmesinin koordine edilmelidir. Aksi halde KKTC ekonomisi çok ağır bir darbe daha alma tehdidiyle karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.

Hükümetin Covid-19 pandemisinde halkın sağlığını korumada dünyaya kıyasla elde ettiği başarıyı, ekonominin tekrardan ayağa kaldırılması noktasında da yaratabilmek için Ünal Üstel başkanlığında kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile çalıştığını belirten Savaşan, “Salgının ortaya çıkardığı ağır ekonomik yaraların sarılması ve ülke insanının 2019 seviyelerine gelebilmesi için hükümetimiz var gücüyle çalışıyor. Henüz istenen sonuçları alamadığımız ortadadır. İnsanımızın refah seviyesinin artırılması için yapılması gereken daha çok iş var. Bunun için başta hükümetimize, biz iktidar milletvekillerine ve elbette muhalefete de çok önemli görev düşüyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104