banner6

'Bakanlık üç günlük sürece dair bilgileri paylaşmalı'

banner37

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu yayımladığı basın açıklamasıyla, üç günlük öğle saatlerinde yaşanan çalışma yasağı ile ilgili bilgi talebinde bulundu. Açıklama şöyle:

'Bakanlık üç günlük sürece dair bilgileri paylaşmalı'
banner151 banner143

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilan ettiği üç günlük çalışma yasağının sonuna gelindi. Bu süreçte işverenlerin de, Bakanlığın da verdiği sınavda başarılı olamadığını gözlemledik. Bunun da yanında özel sektörde sendikalaşma sağlanamadığı bir durumda gerek yasal süreçlerin gerekse de dışarıda çalışma düzenlemesi gibi kararların düzgün bir şekilde uygulanamayacağını bir kez daha gördük. Her şeye rağmen gerek kamuoyu baskısı gerekse de demokratik kitle örgütlerin duyarlılığı ile böyle bir kararın uygulanması işçilerin lehine olup küçümsenmemesi gerekmektedir.

DEV-İŞ olarak bu süreçteki gözlemlerimizi paylaşmak istiyoruz.

DEV-İŞ olarak bu süreç içerisinde bizzat özellikle inşaatları dolaşarak, kararı ihlal eden iş yerlerini gerek sosyal medyada paylaşarak gerekse de Alo 102’ye ihbar ederek sürece olumlu katkı koymaya çalıştık. İlk günün ardından iş yerlerinin karara daha fazla uyduğunu gözlemledik.

Çalışma Bakanlığı’nın ALO 102 İhbar hattının ilk gün tek bir kişiyle saat 14:00’e kadar çalışması ardından ise otomatiğe bağlanması, devletin ciddiyetsizliğini ve plansızlığını göstermektedir.

Çalışma Bakanlığı’nın denetçi personelinin yetersiz olduğu genellikle ifade edilen bir noktadır. Fakat hiçbir kimsenin bunun arkasına sığınarak, hiçbir şey yapılmamasını meşrulaştıramaz. DEV-İŞ olarak denetçi yetersizliğinin farkında olmakla birlikte, bu sorunun aşılabilmesi için bakanlığın gerekli tedbirleri alması zorunludur.

Çalışma Bakanlığı’nın üç gün içerisinde aldığı ihbarları, kestiği cezaları ve tespit ettiği ihlalleri kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir. Bu noktada sürecin takipçisi olacağız.

Tüm bunlara ek olarak yaptığımız gözlemlerde inşaatlarda ciddi bir şekilde iş güvenliği ve sağlığı kriterlerinin olmadığını tekrar gözlemledik. Yasa ve tüzüklerde çok net olarak ifadelendirilen kriterlerin uygulanmaya geçmesi için hiçbir şeyin arkasına saklanmadan Çalışma Dairesi’nin ciddi bir icraat hayata geçirmesi gerekmektedir. Her hafta sadece tek bir inşaat bile denetlenip gereken uygulamalar yapılsa bile bir adım atılmış olur.

Bunun yanında altını çizmek istediğimiz diğer bir husus da bu kararın kapsamının genişletilerek yaz ayları boyunca uygulanmasıdır. Bakanlığın, Meteroloji dairesiyle iş birliği yaparak, bu kararı sıcaklıklara göre tekrar uygulamaya koymalıdır. Aksi durum bir göz boyamadan öteye geçmeyecektir.

Denetlemeler noktasında ise sürekli eksikleri olduğu söylenen Çalışma Dairesi bölgelerdeki Belediyelerin zabıta birimleri ve polis ile işbirliği yaparak denetimleri yaygınlaştırabilir, kolaylaştırabilir.

Tüm bu noktalar özel sektörde sendikalaşma mücadelesinin önüne geçen noktalar değildir. Tam tersi gündelik acil taleplerimiz ile sendikalaşma mücadelesini harmanlayarak ne bugüne ne de geleceğe dair yabancılaşmadan emeğin özellikle de özel sektör emekçilerinin sendikalaşma mücadelesinin yükseltmemiz gerekmektedir.

Hasan Felek

Genel Başkan

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 14:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104