banner6

Bakırcı: Yapıların birer birer denetlenmesi lazım

banner37

Erenköy–Karpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı, KIBRIS TV’ye telefon ile bağlanarak soruları yanıtladı.

Bakırcı: Yapıların birer birer denetlenmesi lazım
banner90
banner99

Özel Haber

Erenköy-Karpaz bölgesinde bulunan yapıların 74 öncesine ait olduğunu ve bunların tek tek denetlenmesi gerektiğini belirten Bakırcı, her türlü duruma karşı hazırlıklı olmak açısından denetimin ciddi önem taşıdığını ifade etti.

Kıbrıs’ın da bir deprem bölgesi olduğunu, fay hattının buraya kadar uzandığının bilincinde olduklarını ve bu şekilde hareket etmeye gayret ettiklerini aktaran Bakırcı, denetimlere bu nedenle hız vermeye çalıştıklarını söyledi.

“Yapıların birer birer denetlenmesi lazım”

“Burada bulunan yapıların 74 öncesinde yapıldığı için hepsinin birer birer denetlenmesi lazım. Kamu kurum ve kuruluşlara ait binalarımızda, özellikle okullarımızda mesela Erenköy Lisesi’nin binası eski olduğu için şu an eğitim orada yapılmıyor. Yeni yapılan binalar vardı oraya taşındı. Bir konteyner sınıf yapıldı ek olarak mevcuda yetişebilsin diye. Diğer bina yaz sezonunda yıkılıp yerine yenisi yapılacak”

“Projeye uygunluğunun kontrollerini yaparak izin veriyoruz”

“Yıkılmaya yüz tutabilecek binalarımız var. Bu binalarla ilgili yazılarımızı hükümete ve kaymakamlığa ilettik. Yeni yapılacak olan binaların da şu anda belediyeye ait olmasa da kontrol, biz projeye uygunluğunun kontrollerini yaparak izin veriyoruz”

“Her an Kuzey Kıbrıs’ta bir deprem olabilir”

“Bütün binaları en hızlı şekilde nasıl kontrolden geçirip, nasıl bunların güçlendirmesi yapılacak? Kullanım dışı mı bırakılacak? Bunların çok ivedi yapılması gerekiyor çünkü biliyorsunuz bu fay hattı Kıbrıs’a kadar uzanıyor. Dolayısıyla her an Kuzey Kıbrıs’ta da bir deprem olabilir. Bunlara bu nedenle hız vermek lazım. Böyle bir depremle karşılaştığımızda ne yapabiliriz bunu da çok iyi düşünmek lazım”

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2023, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104