banner6

Balıkçı memnun, tekneler güvende

banner37

Gazimağusa’daki balıkçıların 2017’den beridir beklediği ve ilk etabının kasım ayında tamamlandığı Laguna’daki rıhtım çalışmalarının sonuna yaklaşıldı

Balıkçı memnun, tekneler güvende
banner151

İKİNCİ ETABI BİTMEK ÜZERE… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı iş birliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle, Laguna’daki barınakta liman ağzı genişletilip, su derinliği 2,5 metreye çıkartıldı. Beton iskele yapımıyla, 50’yi aşkın profesyonel balıkçı, teknesini, güvenle bağlayabiliyor. Çalışmaların 2’inci etabının da bitmek üzere olduğu limanda, kaynak bulunup, mendirek, elektrik ve su sorunu da giderilecek.
Sedef BOŞNAK
 

Gazimağusa’da, Laguna bölgesindeki balıkçıların 2017’den beridir beklediği ve ilk etabının Kasım 2020’de tamamlandığı rıhtım çalışmalarının sonuna gelindi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı iş birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle, liman iyileştirilip, çağdaş hale getiriliyor.

Çalışmalar sonucu, liman ağzı genişletilip, su derinliği 2,5 metreye çıkartılan barınakta, beton iskele yapımıyla, 50’yi aşkın profesyonel balıkçı, teknesini, güvenle bağlayabiliyor.

Çalışmaların 2’nci etabının da bitmek üzere olduğu limanda, kaynak bulunup, mendirek de düzeltilecek.

Mendireğin tamamlanmasının ardından elektrik ve su sorunu da giderilerek, limana, özel ilgi tekneleri için de ayrı bir rıhtım yapılacak.

Atakan: Katkı koyanlara minnettarız
 


KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, Laguna Bölgesi’ndeki limanın, iyileştirilip çağdaş hale getirilmesi için çaba sarf edip, katkı koyan herkese minnettar olduğunu söyledi.

Atakan, balıkçıların sorunlarına çözüm için çaba sarf edilmesinin sevindirici ve umut verici olduğunu dike getirdikten sonra, “Askerin verdiği Laguna’daki balıkçı barınağının iyileştiriliyor. 2’nci etabı bitmek üzere. Kaynak bulunup, 3’üncü etaba başlanacak. Mendirek, elektrik ve su da geldikten sonra liman harika bir görünüme kavuşacak” dedi.

Atakan, KKTC’de profesyonel ve amatör olmak üzere 400 balıkçının var olduğunu belirterek, bu rakamın 80’inin Gazimağusa’da bulunduğuna dikkat çekti.

Barınağın Kasım 2020’den önceki halinin ‘içler acısı’ olduğunu ifade eden Atakan, çalışmaların sonucunda, limanın yeni bir çehre kazandığına dikkat çekti. Atakan, limanın iyileştirilmesinin görsel kirliliği de ortadan kaldırdığını kaydetti ve balıkçı barınağının, bölgenin en gözde yerlerinden biri olduğunu yineledi.


Atakan, Laguna’nın çağdaş yapıya kavuştuğunu ifade etti ve şunları kaydetti:

“Ticari limandaki iskele yıkılınca, teknelerimizi bağlayacak yer kalmadığından, 2017’den beridir Laguna’ya geçtik. Üç yıl, limanın tamir edilmesini bekledik. Çalışmalar 2020’de başladı. Hızla ilerliyor. Önceleri, rıhtımın güvenli bir yapıya sahip olmaması nedeniyle, özellikle kötü hava şartlarında tekneler büyük hasara uğruyordu. Çok şükür çalışmalar sonucu bu sıkıntımız ortadan kalktı. Gözde limanımız, hak ettiği gibi çağdaş bir yapıya kavuştu. Mendirek, su ve elektrik sorunu da giderilince hiç sorun kalmayacak. Memnun ve mutluyuz. Liman, konumu itibarıyla her gün birçok turisti ağırlıyor. Vatandaşlar limandan geçip yürüyüş yapıyor. Liman, çalışmalar sonucu, virane yapıdan kurtulup çağdaş bir yapıya kavuştu. Zamanla daha da iyi olacak. Temennimiz Gazimağusa Limanı’nın da yıkılan rıhtımının yeniden inşa edilmesi.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110