banner6

Balıkçılar, inşaatlarda çalışmaya başladı

banner37

Balıkçılar, inşaatlarda çalışmaya başladı
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Girdi maliyetlerinin yükselmesi ve desteklerin zamanında verilmemesi, balıkçıları iyice zora sokuyor. Ayakta duramayacak hale gelen balıkçıların yarısının, evlerini geçindirebilmek için ek iş yapmak zorunda kaldığı belirtildi.

   KIBRIS’a konuşan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, devletin, destekleri zamanında ve yeterli düzeyde vermesi durumunda balıkçıların rahat edeceğini, bu yapılmadığı için inşaatlarda veya başka kişilerin yanında çalışmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

   Atakan, balıkçı teknelerinin, makinesinden boyasına kadar her şeyinin dövize endeksli olduğunu ifade ederek, girdi maliyetleri altında ezilen balıkçıların “kendi yağıyla kendi ciğerini kavurduğunu” vurguladı.

“Balıkçılar kendi yağıyla kendi ciğerini kavuruyor”

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, balıkçıların ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini belirterek, ülkedeki balıkçıların yarısının evlerini geçindirebilmek için ek iş yapmak zorunda kaldığını kaydetti.

   Balıkçıların balık tutamadığı gün inşaatlarda veya başkalarının yanında çalışmaya gittiğini dile getiren Atakan, destekleri zamanında alamadıkları için buna mecbur olduklarını ifade etti.

   Atakan, diğer ülkelerdeki balıkçıların devletten destek almaları nedeniyle ek iş yapmaya ihtiyaç duymadığına işaret ederek, Kuzey Kıbrıs’ta ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

   Balıkçıların kendi yağıyla kendi ciğerini kavurmakta olduğunu anlatan Atakan, devletin verdiği sözleri yerine getirmediğini, ne limanları iyileştirdiğini, ne de akaryakıt, sigorta ve balon balığı için ödemeler yaptığını ifade etti.

“Destekler gecikmeli ödeniyor”

   Atakan, bakanların yanındaki müsteşarların hiçbirinin balıkçı olmamasından dolayı balıkçılara hiçbir desteğin olmadığına işaret ederek, balıkçı teknelerinin makinesinden boyasına her şeyinin dövize endeksli olduğunu, dövizdeki hareketlenmenin de maliyeti artırdığını vurguladı.

   Deniz kirliliği nedeniyle Güney Kıbrıs’a balık satılmasında sorun yaşandığına dikkat çeken Atakan, Girne’deki balıkçıların Güney Kıbrıs’a balık veremediği yönünde duyum aldığını, bunun yanında Mağusa Limanı’na pis arıtma suyu akıtılmasından dolayı bu bölgede açık denizde tutulan balıkların bile Güney Kıbrıs’a gönderilemediğini açıkladı.

   Balıkçılara yönelik balon balığının verdiği zararlar ve vergisiz akaryakıt desteklerinin de henüz verilemediğini belirten Atakan, balon balığının ağlara zarar vermesi sonucu devletin balıkçılara destek vermekte olduğunu, her balıkçının en fazla 3 bin adet balık götürebildiğini ve balık başına 8 TL destek aldığını bildirdi.

   Atakan, bu desteklerin gecikmeli olarak verildiğini belirterek, alacaklarının 2021 yılının desteği olduğunu, 2022 yılının desteğinin ise 2023’te verileceğini kaydetti.

   Programlara çıkan ilgili kişilerin hayvancı, çiftçi ve bunun gibi üreticilerin sorunları hakkında konuşmasına rağmen balıkçılarla ilgili tek bir cümle bile sarf etmediğini savunan Atakan, balıkçıların son sırada geldiğini dile getirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104