Balıkçının yüzü güldü

banner37

Gazimağusa’daki balıkçıların 2017’den beridir beklediği Laguna’daki rıhtım çalışmaları başladı

Balıkçının yüzü güldü
banner99

TEKNELER GÜVENLE BAĞLANACAK… Liman ağzı genişletilip, su derinliği 2,5 metreye çıkartılacak olan 154 metre uzunluğundaki barınağa, ilk etapta, 50 profesyonel balıkçı, teknesini, güvenle bağlayabilecek. Mendireğin de düzeltileceği barınaktaki çalışmaların ilk etabının tamamlanmasından sonra özel ilgi tekneleri için de ayrı bir rıhtım yapılacak

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, Laguna bölgesindeki balıkçıların 2017’den beridir beklediği rıhtım çalışmaları başladı.

   90 günde bitirilmesi beklenen çalışmalar, yıllardır gülmeyen balıkçının yüzünü güldürdü.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı işbirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle, liman iyileştirilip, çağdaş hale getirilecek.

   Liman ağzı genişletilip, su derinliği 2,5 metreye çıkartılacak olan 154 metre uzunluğundaki barınağa, ilk etapta, 50 profesyonel balıkçı, teknesini, güvenle bağlayabilecek.

   Mendireğin de düzeltileceği barınaktaki çalışmaların ilk etabının tamamlanmasından sonra özel ilgi tekneleri için de ayrı bir rıhtım yapılacak.

Atakan: Memnunuz

 

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, balıkçıların sorunlarına çözüm için çaba sarf eden bakan Dursun Oğuz’a ve desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

   Başkan Kemal Atakan, sorunlarına kalıcı çözüm üretilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Geç de olsa askerin verdiği Laguna’daki balıkçı barınağının iyileştirilip çağdaş  hale getirilecek olması bizi memnun ediyor” dedi.

banner134
   Ülkede profesyonel ve amatör olmak üzere 400 balıkçının var olduğunu kaydeden Kemal Atakan, 400 balıkçının profesyonel olan 80’inin Gazimağusa’da bulunduğuna dikkat çekti.

   Limanın iyileştirilmesinin görsel kirliliği de ortadan kaldıracağını ifade eden Kemal Atakan, balıkçı barınağının, bölgenin en gözde yerlerinden biri olduğunu söyledi.

   Atakan, Laguna’nın yıkık dökük haldeyken dahi birçok ziyaretçisinin bulunduğunu ifade etti ve şunları kaydetti:

   “Liman, konumu itibarıyla birçok turisti ağırlıyor.

   Yıllardır limanı ziyarete gelen turistler, adeta utanç abidemizle karşı karşıya kalıyordu. Nihayet tamirat başladı.  

   Gözde limanımız, hak ettiği gibi çağdaş bir yapıya kavuşacak. Memnun ve mutluyuz.”

Balıkçılar: Tekneler güvende olacak

 

   Ekmeğini balık tutarak kazanan Gazimağusalı balıkçılar da rıhtım yapımı çalışmalarının başlamasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

   Balıkçılar, limanın bundan böyle çağdaş ve daha güvenilir bir yapıya kavuşacağını belirterek, “Bundan böyle teknelerimiz güvende olacak” dedi.

   Kötü hava koşullarında teknelerinin büyük hasara uğradığını anımsatan balıkçılar, şöyle konuştu:

   “Ticari limandaki iskele yıkılınca,  teknelerimizi bağlayacak yer kalmadığından Lağuna’ya geçtik. 2017’den beridir, limanın tamir edilmesini bekliyoruz. Nihayet, taleplerimiz yerine getiriliyor. Teknelerimizi tamirat bitene dek başka bir yere aldık. Bundan böyle, tekneleri bağlayacak doğru dürüst bir rıhtımımız olacak. Teknelerimiz kötü hava koşulları nedeniyle hasar görmeyecek”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75