Ban: Kıbrıs çözümden daha azını hak etmiyor

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs’ın karşılıklı fayda getirecek bir çözümden daha azını hak etmediğini, liderlerin bunu gerçekleştirmek için sahip olduğu isteğe güvendiğini söyledi.

Ban: Kıbrıs çözümden daha azını hak etmiyor
banner90
banner99

BM Genel Sekreteri’nin sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’i, önlerinde bulunan zorluğu aşmaya ve Mont Pelerin’de başlatılan umut verici çalışmayı tamamlamaları için cesaretlendirdiğini belirtildi.

BM Genel Sekreteri, yakın zamanda bir sonraki adımları konuşmak için liderlerle temasa geçeceği kaydedildi. Ban, şu anda durumu değerlendiren Özel Danışmanı ilse yakın temasta olduğunu da belirtti.

Sürecin devamını zorlaştıracak açıklamalardan kaçınılmalı

Açıklamada, tüm ilgili taraflara müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesini daha da zorlaştıracak açıklamalar yapmaktan kaçınmaları çağrısı yapıldı. Genel Sekreter, bu tür geçici problemlerin barış süreçlerindeki müzakerelerin sonuna doğru patlak vermesinin alışılmamış olmadığını ifade etti.

Genel Sekreter, ayrıca tüm ilgili partileri, özellikle garantör Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’yi, Kıbrıs’ın geleceği ve müzakereler için hayati önem teşkil eden önümüzdeki gün ve haftalarda liderleri desteklemek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.  

Ban, hayal kırıklığını paylaşıyor

banner134
Açıklamada, Ban’ın, Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından liderlerin Mont Pelerin’de yürüttükleri müzakerelerin sonucu hakkında bilgilendirildiğini, müzakerelerin son aşamasına geçmeye olanak sağlamasını umut ettikleri Mont Pelerin görüşmeleriyle ilgili hayal kırıklığının Genel Sekreter tarafından da paylaşıldığı kaydedildi.

Binlerce kişi ortak vatan vizyonuna destek verdi

Açıklamada, 21 Kasım gecesi iki toplumdan binlerce insanın liderlerin ortak vatan vizyonuna destek amacıyla Lefkoşa ara bölgede toplandığını, Genel Sekreterin bu beklentiye, karşılıklı fayda getirecek bir çözümle cevap verme konusunda liderlerin sahip olduğu ortak isteğe güvendiği ifade edilerek “Kıbrıs daha azını hak etmiyor” denildi.

“Liderler geçen 18 ayda müzakere başlıkları üzerinde önemli ilerleme sağladı. Müzakereleri hiç olmadığı kadar ileriye taşıdı” denilen açıklamada, “Bu önemli başarının üzerine koymaya devam etmeliler. Genel Sekreter, liderleri çabalarını devam ettirme ve ortak bağlılıkları olan 2016’da çözüme ulaşma konusunda ellerinde geleni yapmaları için teşvik ediyor. Bölgede ve dünyada artan tansiyon dururken bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermemeli.” ifadeleri kullanıldı.

Ban’ın desteği ve BM’nin yardımı sürecek

Ban, Kıbrıs’ın geleceğinin Kıbrıslılar tarafından tüm Kıbrıslılar için belirlenmesine saygı içerisinde liderlerin ortak hedeflerine ulaşmaları konusunda BM’nin yardımı ve kişisel desteğini yineledi.

Kıbrıs'taki taraflar, Toprak Ayarlaması kriterleri üzerinde uzlaşıya varmak, Güvenlik ve Garantiler başlığının ele alınacağı çoklu konferansın tarihi belirlemek ve bununla eş zamanlı olarak haritaları görüşmeye başlama hedefiyle 7-11 ve 20-21 Kasım tarihleri arasında Mont Pelerin'de kesintisiz müzakere gerçekleştirmişti.  

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75