Banayia Kanakaria'da ilahiler yankılandı

banner37

Boltaşlı Köyü’nde tam 44 yıl sonra ilk kez ayin yapıldı

banner87
Banayia Kanakaria'da ilahiler yankılandı
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı Boltaşlı (Lidrangomi) Köyü’nde dün ayin vardı.

Karpaz yarım adasında Boltaşlı Köyü’nde anayol üzerinde yer alan Kıbrıs’ın en eski kilisesi olan Banayia (Banaya) Kanakaria Kilisesi’nde 1974’ten sonra ilk kez ayin yapıldı. Tam 44 yıl sonra Banayia Kanakaria Kilisesi’nde yapılan ayine Güney Kıbrıs’tan gelen Boltalı, yani Lidrangömili Rumlar gözyaşlarına boğuldu.

Banayia Kanakaria Kilisesi’nin isim günü nedeniyle yapılan ayin sabah saat 07.30 sırlarında başladı ve saat 10.30 sırlarında sona erdi.

Ayini sözde Karpaz Metropoliti Hristoforos Tsiakkas yöneti. Ayine, Dipkarpaz, Güney Kıbrıs’tan gelen ve büyük çoğunluğu 1974 öncesi Boltaşlı köyünde yaşayan Rumlar ve bazı milletvekilleri katıldı.

Ayin, papaz eşliğinde kilisenin etrafının dolaşılmasıyla son buldu.

Banayia Kanakaria Kilisesi’nin isim günü nedeniyle düzenlenen ayinde ilahiler okundu, mumlar yakarak dualar edildi, okunmuş şarap papazın elinden içildi, okunmuş ekmek ve gollifalar ayinden sonra katılımcılara dağıtıldı.

Kıbrıs Adası’nın en eski kilisesi

Karpaz yarımadasında, Boltaşlı Köyü’nde anayol üzerinde yer alan Banayia (Banaya) Kanakaria Kilisesi’nin ilk inşa tarihinin 5. ve 6. yüzyıllar olduğu düşünülmektedir. Kıbrıs adasının en eski kilisesi olarak biliniyor. Arap akınları sonucunda 7. yüzyılda tahrip görmesinden dolayı tadilat görmüştür. 1160 yılındaki bir depremle yeniden hasar almıştır. Bunun üzerine yapılan yenilemede çok kubbeli bir kilise inşa edilmiştir. Söz konusu yapım evresi 14. yüzyıla değin devam etmiştir. Apsis kısmı ve nartexteki korinth tarzındaki sütun başlıkları eski kiliseye aittir. Apsis bölümünde yer alan mozaik 525-550 yılları arasına tarihlenmekte olup bir bölümü çalınmıştır. Bunların büyük bir bölümü sökülüp yurt dışına pazarlandığından çok azı günümüze kadar gelebilmiştir. Kısa zaman önce kilisenin tarihi çanı da çalınmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75