Bangalovu mühürlendi, belediyeyi polise şikayet etti

banner37

Yenierenköy Belediyesi tarafından işletme izni olmadığı gerekçesiyle mühürlenen Cyprus Pearl Tesisi içerisindeki bangalovlardan birinde kiracı olan Deren Çeliker, mağdur oldukları söyledi

Bangalovu mühürlendi, belediyeyi polise şikayet etti
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy Belediyesi tarafından işletme izni olmadığı gerekçesiyle Cyprus Pearl (çıplaklar kampı) Tesisi ve içerisindeki şahıslara yıllık olarak kiralanan 45 bangalovun mühürlenmesine, bu kez kiracılardan biri tepki gösterdi.

45 bangolovdan birini kiralayan Deren Çeliker, dün Ziyamet Polis Karakolu’na giderek belediyeden şikayetçi oldu ve hukuk sürecini başlatmak için avukata gitti.

Çeliker, üç yıllığına kiraladığı bangalovun mahkeme emri olmadan mühürlediğini iddia ederek kendisine bildirimde bulunulmamasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz hafta sonu bangalovundan ayrıldıktan sonra yerin mühürlendiğini ancak kendinin dün bölgeye gittikten sonra durumdan haberdar olduğunu anlatan Çeliker, şöyle devam etti:

“Belediyeyi aradım zabıtalar geldi. Eğer içerden eşyalarımı alacaksam mühürü kırıp eşyalarımı alabileceğimi, ardından yeniden mühürleyeceklerini söylediler. Ben de kendilerine bangalovda kalmaya geldiğimi anlattım. Bizimle birlikte tesiste, 45 aile var. Belediyeden hiçbir hizmet almıyoruz. Esnafa da katkı sağlıyoruz. Belediyenin girişiminden dolayı kira sözleşmesini uzatacak olanlar da ikilemde kaldı”.

Yeşilırmak: Kiracılara, işletme sahibinin bilgi vermesi gerekirdi

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Belediyeler Yasası’nın kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak söz konusu tesisi işletme izni olmadığı içni mühürlediklerini söyledi.

Yeşilırmak, şikayet edilecek veya dava açılacak yerin belediye değil, işletme sahibi İsmail Akçin olduğunu ifade etti.

banner134
Çalışma izinsiz, işyeri kayıtsız olduğu için tesisin mühürlendiğini yineleyen Yeşilırmak, borcunu ödemeyen işletmelere, işletme izni veremeyeceğini söyledi.

Yeşilırmak, kendinin İsmail Akçin’e borcu olanların, 50 bin TL ödemesi halinde Vergi Dairesi’nde işlemlerini gidip halledebileceğini, işletme izniyle birlikte Sayıştay’dan görüş aldıktan sonra gerekli işlemi yapabileceğini aktardığını belirtti.

Mal sahibiyle görüştüğünü, söz konusu tesisi belediyenin işletmesi olacak şekilde ortak işletebilecekleri önerisi sunduğunu ifade eden Yeşilırmak, mal sahibinin de bu öneriye sıcak baktığını kaydetti. Belediye olarak binaların içine girmek için makheme kararı gerektiğini ifade eden Yeşilırmak, yasal prosedür gereği işletme sahibine yazılı mühürleme işlemiyle ilgili ihbarname verdiklerini söyledi.

Yeşilırmak, kiracılara işletme sahibinin bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.

Akçin: 26 bin 500 TL ödedim

Tesisin işletme sahibi İsmail Akçin da, borcu için belediyeye 26 bin 500 TL ödediğini ancak belediye başkanının bu rakamdan memnun olmadığını iddia ederek, yaşadığı süreci şöyle anlattı:

“İki ay önce belediye başkanı, tesisin borcu olduğunu 25 bin TL verirmezsem tesisi kapatacağını söyledi. 12 bin 500 TL kredi kartından ödeme yaptım. Tekrar yanına giderek, mal sahibiyle aramızda sorun olduğunu anlattım. 25 bin TL’yi ödedikten sonra tesisi kapatmaması konusunda kendisinde söz aldım. 12 bin 500 TL daha ödeme yaptım. Belediye başkanına da mal sahibi ve işletme sahibi olarak anlaştığımızı ilettik.

Başkan da 50 bin TL’yi peşin istedi. Taksitli ödeme olacaksa da 6 bin TL para ödemem gerektiğini belirtti. bu parayı her ay ödeyemeyeceğimii maddi sıkıntılar olduğunu anlattım. Tesisi kapatmakta ısrar edince ben de 750 TL tesis için 250 TL de evimin borcu için olmak üzere bin TL para ödedim. Ancak 6 bin TL vermediğim için tepki gördüm.

İşletme iznim olmadığı için tesisi mühürlediğini söylüyor. Madem benim işletme izinim yok, 26 bin 500 TL paramı niye aldı? Ben borçlanarak ödeme yaptım. Şimdi de bana 50 bin TL peşin vereceksin diyor. Benim tesiste 8 yıllık emeğim var. Eğer belediye burayı işletmek istiyorsa emeğimi ödesin alsın.

45 tane bangalovun kiracıları da mağdur oldu”.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75