Banka, Soyer ve Vaiz’i ‘muteber’ kabul edip, taşınmaz mal teminatı istememiş

banner37

Üniversal Bank’ın, eski Başbakan ve CTP Genel Başkanlarından Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında aldığı kredinin ödenmediği gerekçesiyle borca kefil giren Sağlık eski Bakanı Eşref Vaiz’in taşınmazına tedbir koydurmasıyla ilgili davanın duruşmalarına başlandı

Banka, Soyer ve Vaiz’i ‘muteber’ kabul edip, taşınmaz mal teminatı istememiş
banner90
banner8

“MERKEZ BANKASI’NA SAHTE BİLANÇO SUNDUNUZ”… Taşınmaz malına tedbir kararı koydurulan Eşref Vaiz’in avukatı İlker Sertbay, ödenmemiş borcun 91 gün içerisinde donuğa düşürülerek Merkez Bankası’na bildirilmesi gerektiğini belirterek, 2009 yılından beri bankanın Ferdi Sabit Soyer’in borcunu ödemediğine dair bilgilerin gizlenerek Merkez Bankası’na sahte bilanço sunulduğu iddiasında bulundu. Bankanın Kredi İşleri Sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu ise birçok soruya olduğu gibi bu iddiaya da “bilmiyorum” diye yanıt verdi.

KIBRIS Özel

   Ülkemiz siyasetinin önemli isimlerinden olan, yıllarca milletvekilliği yapan ve 2005 ile 2009 tarihleri arasında KKTC Başbakanlığı yapan Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında Universal Bank’tan çektiği “186 bin Euro” olan, ancak kefili olan Sağlık eski Bakanı Dt. Eşref Vaiz’in imza attığı senedin “50 bin Euro” olduğunu iddia ettiği kredinin geri ödenmediği ve borcun bugün “470 bin 360 Euro’ya ulaştığı” gerekçesiyle, banka tarafından Vaiz’in taşınmaza tedbir kararı koydurmasıyla ilgili davanın duruşmalarına dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde başlandı.

   Universal Bank, Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında çektiği 186 bin Euro krediyi, 11 yıllık sürede ödemediği ve kredinin faizleriyle “470 bin 360 Euro” olduğu gerekçesiyle borcun tahsili için Soyer ve kefili Vaiz’e karşı alacak davası açtı.

   Universal Bank, ana borçlu olan Ferdi Sabit Soyer’in adına hiçbir taşınmaz mal olmadığı gerekçesiyle, kefil olan Eşref Vaiz’in taşınmaz malına tedbir konması için geçici ara emri almıştı. Bu nedenle dünkü oturuma ana borçlu Ferdi Sabit Soyer katılmadı ve Vaiz’in taşınmazına konulan ‘tedbir kararı’ ele alındı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Banu Soyer’in huzurunda dün sabah 09.15’te görüşülmeye başlayan davada, “ara emri”nin duruşması gerçekleşti.
   Davada Universal Bank adına avukat Naime Özbeyli, Eşref Vaiz adına ise avukat İlker Sertbay hazır bulundu.

Kredi İşleri Sorumlusu tanık olarak dinletildi


   Universal Bankası’nın avukatlarından Naime Özbeyli, tanık olarak bankanın Kredi İşleri Sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu’nu dinletti.

   Avukat Özbeyli’nin sorularını yanıtlayan Yemenicioğlu, Ferdi Sabit Soyer’in 4 Ağustos 2009 tarihinde 186 bin Euro kredi çektiğine, kefilinin Eşref Vaiz olduğuna dair belgeleri emare sunmak istedi.

   Vaiz’in avukatı Sertbay, haklarını saklı tutarak itiraz etmedi.

   Yemenicioğlu, Ferdi Sabit Soyer’e söz konusu kredi verilip, Vaiz’in ise kefili olarak kabul edilirken, davalıların muteber kişiler olduğu düşüncesiyle taşınmaz mal teminatı alınmadığını anlattı.

   Emir Hüseyin Yemenicioğlu, 10 Mart 2020 tarihine kadar borcun 470 bin 360 Euro’ya ulaştığını mahkemeye aktardı. Ferdi Sabit Soyer’in en son Şubat 2020 tarihinde 100 Euro ödeme yaptığını belirten Yemenicioğlu, Soyer’in adına taşınmaz olmadığını, kefili olan Eşref Vaiz’in ise taşınmaz malı olduğunu kaydetti.

   Yemenicioğlu, Universal Bank’ın 470 bin Euro alacağı olduğundan, bu malın satılmaması veya devredilmemesi için ara emri verilmesini talep etti.

Sertbay: Bankanın bilançosu sahtedir

   Avukat İlker Sertbay, bankanın tanığını sorgularken, çok önemli iddialarda bulundu. Sertbay, Ferdi Sabit Soyer ve Eşref Vaiz’in Eylül 2009’dan Haziran 2020’ye kadar, Universal Bankası tarafından Merkez Bankası’na gönderilen risk raporlarının hiçbirinde, söz konusu kredinin de kefilliğin de gösterilmediğini ileri sürdü.

   Sertbay, “Bu borç kesinlikle 2009 Ağustos ayından itibaren aylık bağımsız bilançonuzda gösterilmedi. Ödenmeyen krediyi 91 gün sonra donuğa atmanız gerekirken, bilanço dışı bıraktınız ve krediyi Merkez Bankası’na bildirmediniz. Banka sahte bilanço tanzim etti. Ferdi Sabit Soyer ve Eşref Vaiz’in borcu olduğu ve borcun donuğa düştüğü Merkez Bankası’na bildirilmedi. Banka olarak öz sermayenizden karşılığını ayırmadınız. Banka olarak sahte evrak ve tedavüle de sürme dahil birçok sahte belge hazırladınız” iddialarında bulundu.

   Bankanın Kredi İşleri Sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu, kredinin Merkezi Bankası’na bildirilmemiş olabileceğini beyan etti.

   Avukat İlker Sertbay, bankanın kurulduğu tarihten itibaren, sadece borçlu ve kefilin imzasıyla, ayrıca hiçbir taşınmaz mal talep etmeden 186 bin Euro kredi verilmediğini ileri sürdü. Tanık, “bilgimde yok ama istisnaidir” dedi.

   Sertbay, bu kredinin onaylanmasında bankanın yönetim kurulunun kararı olup olmadığını sordu. Tanık, “Bilgimde yok” dedi.

   Sertbay, 4 Ağustos 2009 tarihinde 186 bin Euro kredi çeken Ferdi Sabit Soyer’in o dönemde 9 bin TL maaşı olduğunu, bu rakamın 4 bin 200 Euro’ya tekabül ettiğini ve 3 bin 985 Euro olarak belirlenen kredi taksitini ödemesinin nasıl beklendiğini sordu. Tanık, “Bilmiyorum” dedi.

banner134
   Avukat Sertbay, Ferdi Sabit Soyer’e bu kredinin ödendiğine dair belge olmadığını da ileri sürdü. Tanık, “Bu kredi verildi” dedi.

   Sertbay, Soyer’in 2018 yılında emekli olup 1 milyon 400 bin TL emeklilik ikramiyesi aldığını ve bankanın bu ikramiyeye ara emri almadığını belirtti. Sertbay, “Asıl borçlunun tek parası olan 1 milyon 400 bin TL emeklilik parasını çekip, gitmesine seyirci kaldınız. O gün, kefilin kefilliği düşmüştür. 9 yıl sonra borç 400 bin Euro oldu. Eğer emeklilik ikramiyesi için ara emri talep etseydiniz. Bugün bu dava kapanmış olacaktı ama siz kefilin peşine düştünüz” dedi.

Sertbay: Borçluya da kefile de iki yıllık süreçte ihbar verilmedi

   Avukat İlker Sertbay, kredinin ödenmediği 91 günün ardından iki yıl boyunca ana borçlu ve kefile ihbar gönderilmediğini iddia etti. Tanık, iddialara, “bilmiyorum” dedi.

   Bunun üzerine Kıdemli Yargıç Banu Soyer, “Dosyayı hiç mi incelemediniz?” diyerek, kredilerden sorumlu bir kişinin, sorulan sorulara “Bilmiyorum, bilgimde değil” gibi yanıtlar vermesinin makul olmadığını belirtti.

   Tanık, bunun üzerine ihbar gönderilmediğini beyan etti.

Sertbay, tanıktan önemli belgeler istedi

 
   Sertbay, tanıktan, bilanço, risk raporları, kasa defteri, Soyer’e 186 bin Euro ödendiğine dair belge ve yine Soyer’in yaptığı ödemelerin dekontlarının mahkemeye sunulmasını talep etti.

   Sertbay, bankanın tanığından detaylı belge talep etti ancak banka memuru dün söz konusu belgeleri temin edemedi ve ek süre talep etti.

   Kıdemli Yargıç Banu Soyer, davayı belgelerin mahkemeye getirilebilmesi için 13.00’e erteledi ancak banka memuru birkaç saatlik sürede belgeleri hazır edemedi. Banka avukatı, başka evrak sunmayacaklarını beyan etti.

   Yargıç Soyer, evrakların bankanın tasarrufunda olup, olmadığını sordu. Banka memuru, süre verilirse hazır edebileceğini belirtti. Mahkeme evrakların mahkemeye getirilebilmesi için davayı 24 Ağustos pazartesi gününe erteledi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alı gurguc
Alı gurguc - 1 ay Önce

Ya bu ne bıcım iş bunlar bırde eskı burokrat halımıze bakın

:)
:) - 1 ay Önce

ESKİ BAKANA BAAAAK , BAŞBAKANLARA BAAAK . SONRADA HİÇ DÜŞÜNME BU MEMLEKET NİYE HAYRETMEZ DİYE

F
F - 1 ay Önce

Yazıklar olsun

????????
???????? - 1 ay Önce

Bizim borcumuz olsa 50 kuruşa bile yasal işlem başlatırlar. Ben de birinin borcuna kefil girdim, nerdeyse tüm borcu ben ödüyorum. Maaşım o bankaya gittiği için otomatik olarak maaşıma el koydu banka, yıllardır ödüyorum, stg borcu olduğu için bitmiyor. Yıllardır izole yaşıyorum. Kimseye kefil girmeyin... parayı yiyen esas borçlu ödeyen kefil...

vatandas
vatandas - 1 ay Önce

YAHU AGLANACAK HALIMIZE GULMEK LAZIM BUNLAR BITANESI ESKI BASBAKAN DIGERI DE ESKI SAGLIK BAKANI. HALKIM NERDESINIZ BUNLARI ARTIK GORUNUZ SECIM ZAMANI OY VERMEYINIZ TURKIYE BURAYA VALI KOYSUN BU IS BITSIN HANGISI BASA GECERSE SOYGUN YAPARLAR

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75