Bankaların teknik donanımı yok

banner37

KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan perakende mal ve hizmet alımlarına iade yapılmasına yönelik yasanın yürürlük tarihinin, bankalardan dolayı 1 Ocak 2020 olarak değiştirilmek istendiğini belirtti

Bankaların teknik donanımı yok
banner99

BARÇIN: YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ AMA… KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, tasarının 2 Temmuz’da yürürlüğe girdiğini ve 1 Eylül’den itibaren geçerli olduğunu belirterek, bankaların bu yönde hiçbir teknik donanımı olmadığını ve bundan dolayı da yürürlük tarihinin 1 Ocak 2020 olarak değiştirilmek istendiğini belirtirken, Maliye Bakanı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da, yasanın 1 Eylül’de yürürlüğe girdiğini onaylayarak, teknik bazı aksaklıkların olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“İADELERİN AYLIK DEĞİL 3 AYLIK OLMASINI İSTİYORUZ”… Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, konunun, bankaların teknik donanımlarının eksikliği değil, iadelerin aylık yerine 3 aylık olarak ödenmesini içeren bir tadilat taleplerinin olması olduğunu açıkladı. Hazırlanan taslağın meclis tatili nedeniyle şimdi gündeme alındığını ifade eden Önal, “Yapılacak tadilat, iade ve hesaplama döneminin her ay yerine 3 ayda bir yapılmasını öngörmektedir ki bu uygulama bizlerin yanında Vergi Dairesi’ni de operasyonel bakımdan rahatlatacaktır” dedi.

Serap ŞAHİN


Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan perakende mal ve hizmet alımlarına iade yapılmasına yönelik hazırlanan yasanın yürürlük tarihinin 1 Ocak 2020 olarak değiştirilmek istendiği iddia edildi.


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri Devrim Barçın, tasarının 2 Temmuz’da yürürlüğe girdiğini ve 1 Eylül’den itibaren geçerli olduğunu ancak, bankaların bu yönde hiçbir teknik donanımı olmadığı için yürürlük tarihinin 1 Ocak 2020 olarak değiştirilmek istendiğini öne sürdü.


Maliye Bakanı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da, yasanın 1 Eylül’de yürürlüğe girdiğini onaylayarak, teknik bazı aksaklıkların olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.


Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, konunun, bankaların teknik donanımlarının eksikliği değil, iadelerin aylık yerine 3 aylık olarak ödenmesini içeren bir tadilat taleplerinin olması olduğunu açıkladı. Hazırlanan taslağın meclis tatili nedeniyle şimdi gündeme alındığını ifade eden Önal, “Yapılacak tadilat, iade ve hesaplama döneminin her ay yerine 3 ayda bir yapılmasını öngörmektedir, ki bu uygulama bizlerin yanında Vergi Dairesi’ni de operasyonel bakımdan rahatlatacaktır” dedi.

“Bankaların teknik donanımı olmadığı için ödeme yapılmıyor”


KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, bu yasanın 17 Haziran’da oy birliği ile meclisten geçtiğini ve Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihin de 2 Temmuz 2019 olduğuna işaret ederek, “Bankaların bu yönde hiçbir teknik donanımı olmadığı için yürürlük tarihini 1 Ocak 2020 olarak değiştirmek istiyorlar” dedi.


Barçın, yasanın amacının insanların harcamalarını kredi veya banka kartıyla yapmasını teşvik edip, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak olduğunu belirterek “Nakit parada fatura verilmediği noktada devlete dönüşü yoktur. Kartla yapıldığı zaman dökümlerle kayıt altına alınarak vergiler sağlanabilir” dedi.


Kumarhane, gece kulübü, askeri kantinler, devlet dairesinde yapılan ödemeler gibi alanların dışında, devletin kartla alışverişlerde tükettiği aylık miktarın vatandaşa yüzde 1’ini iade edeceği ve bu yasa çerçevesinde yapılacak ödeme miktarının bankalar tarafından maliyeye bildirmediğine işaret eden Barçın, iadelerin miktarının ne olduğunu ve rakamların tespit edilemediği için de ödemelerin yapılmadığını vurguladı.


Barçın sözlerine şöyle devam etti:


banner134
“Sonuçta vatandaşın bu iadeleri almaya hakkı doğmuştur. Bankanın işini yapıp yapmadığı bizi ilgilendirmez. Bankalar sistemi kuramadıkları için, hükümetin yeni bir tasarı hazırlayıp ilgili yasanın 1 Ocak 2020 tarihi ile uygulanmasını istiyorlar.


Yeni hazırlanan tasarıda vatandaşın bu iadeleri geri almayacağına yönelik bir madde olmadığını ve meclisten de geçmediği sürece yürürlükte olan yasaya göre şu anda halkın devletten alacağı oluyor. Bankalar bacağında esas sorunlu kısmın da Türkiye şube bankaları olduğu yönünde duyum aldım. İlgili bankalar sistemi kurma noktasında bir maliyet yaratıldığı için istemiyorlar. Ancak yasaya göre onlar da burada kayıtlı bankalar ve onların sunduğu kartlara da iade olmalı. Bu yasaya uyma zorunlulukları doğmaktadır.”

“Teknik aksaklıklar var, çalışmalar sürüyor”


Maliye Bakanı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da, yasanın 1 Eylül’de yürürlüğe girdiğini onaylayarak, teknik bazı aksaklıkların olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.


Kalkanlı, “Bankaların donanımı yeterli durumdadır. Aksaklıklar teknik anlamdadır. Çalışmalar sürüyor” ifadelerini kullandı.

Önal: İadeler 3’er aylık dönemlerde yapılan harcamaları kapsayacak


Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, yasanın, yürürlük maddesinde yayımlandığı tarihi takip eden 2. ayın başından başlayarak geçerli olacağını belirterek buna göre, eylül başında ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi.


Önal, yasa taslağının görüşüldüğü dönemde ve sonrasında teknik ile raporlama altyapı hazırlıklarının sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi için yasanın yürürlük süresinin ertelenmesini ve işlemlerin bankalar üzerindeki operasyonel yükleri azaltması için raporlama sıklığının aylık yerine 3 aylık yapılmasını Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettiklerini ifade etti.


Bu çerçevede hazırlanan taslağın, meclis tatili nedeniyle oturumlarına ara vermesinden dolayı şimdi gündeme alındığını belirten Önal, “Yapılacak tadilat, iade ve hesaplama döneminin her ay yerine 3 ayda bir yapılmasını öngörmektedir, ki bu uygulama bizlerin yanında Vergi Dairesi’ni de operasyonel bakımdan rahatlatacaktır.

Konu bankalarımızın teknik donanım eksikliği değil” dedi.


Önal, sağlıklı raporlama ve sağlıklı değerlendirme için gereken rapor formatları konusunda uzun süre Bakanlık yetkilileriyle birlikte çalıştıklarını ifade ederek yasa yürürlüğe zaten girdiği için bankaların raporlama için altyapılarını hazır hale getirmek amacıyla yaz boyunca ciddi şekilde uğraş verdiklerini vurguladı.


Tasarının yasalaşması durumunda, raporlama sıklığının 3 aylık yapılmasının operasyonel açıdan bankaları rahatlatacağını söyleyen Önal, iadelerin de 3’er aylık dönemlerde yapılan harcamalar üzerinden sağlanacağını belirtti.

  Önal, “Kredi kartlarıyla yapılan harcamaların ödüllendirilmesini baştan itibaren destekliyoruz. Bankalar olarak bizlerin kart ile harcama yapan müşterilerimize sağladığımız puan ve buna benzer desteklerin yanında Maliye Bakanlığımızın da vergi iadesi sağlaması ülkemizde kayıt içi ekonominin büyütülmesi için oldukça önemli bir adım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75