Bar, clup ve düğünler bulaşı artırıyor!

banner37

Vaka sayılarının yeniden artışa geçtiği son günlerde Koronavirüsün daha bulaşıcı ve tehlikeli hali olan Delta varyantının ülkemizde de görülmesi endişeleri artırdı. Dr. Sibel Siber, herkesi aşı olmaya, maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaya çağırdı. Önlemlerin iyice gevşetilmesinin de doğru olmadığına dikkat çeken Siber, kalabalık mekanlarda toplulukların bir araya gelmesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti

Bar, clup ve düğünler bulaşı artırıyor!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU
“YAŞANANLAR, SAVAŞ TRAVMASI GİBİ”… Dr. Siber, yaşananların toplumu bir savaş travması gibi etkilediğini söyleyerek, “Son günlerde ülke olarak iyice rehavete kapıldığımızı gözlemliyoruz” dedi. Rehavetin sebebinin “ben nasıl olsa aşı oldum”, “vakalar nasıl olsa azaldı” anlayışından kaynaklandığını belirten Siber, bar, club, düğün gibi zaruri olmayan mekanların kapalı kalması gerektiğini, son günlerde kendisine giden hastalar içinde PCR’a gönderdiklerinin çoğunluğunun bar ve clublarda takılan gençler olduğuna dikkat çekti

“DELTA VARYANTI DAHA BULAŞICI”… Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, ülkemizde de görülen Delta varyantının, virüsün diğer varyantlarına göre bulaşıcılığının çok daha fazla olduğunu belirterek, KKTC’de, kendileri de dahil büyük bir yüzdenin “Sinovac” aşısını olduğuna dikkat çekti. Siber, virüse karşı elimizdeki tek silahın aşı olduğunun unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Türkiye’deki bilim adamları, Sinovac’ın, Delta varyantına karşı çok da fazla etkili olmadığını açıkladı. Sinovac aşısı olanların muhakkak ki 3’üncü bir doz aşı daha olması gerektiğini ve onun da Biontech olması gerektiğini önerdi” dedi

Ülkemizde son günlerde yeniden artış gösteren Koronavirüs vakaları, hele de diğer varyantlardan daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğu söylenen Delta varyantının KKTC’de de görülmesi, endişeleri artırdı. Sağlık uzmanları, Delta varyantına karşı eldeki tek silahın aşı olduğunun altını çizdi, kurallara uymanın önemini vurguladı, halkın rehavete kapılmaması gerektiği uyarısı yaptı.

KIBRIS’a konuşan Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, durum karşısında paniğe gerek olmadığını ancak tedbir ve önlem almanın da ihmal edilmemesini istedi, “Tedbirlerde gevşememeliyiz” dedi.

“Son günlerde ülke olarak iyice rehavete kapıldığımızı gözlemliyoruz” diyen Siber, bu gevşemenin sebebinin ise “ben nasıl olsa aşı oldum”, “vakalar nasıl olsa azaldı” anlayışından kaynaklandığını belirtti.

“Deltanın diğer varyantlara göre bulaşıcılığı çok fazla” diyen Siber, virüse karşı elimizdeki tek silahın aşı olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Siber, ülkemizde kendileri de dahil büyük bir yüzdenin “Sinovac” aşısını olduğunu anımsatarak, “Türkiye’deki bilim adamları, Sinovac’ın Delta varyantına karşı çok da fazla etkili olmadığını açıkladı. Sinovac aşısı olanların muhakkak ki 3’üncü bir doz aşı daha olması gerektiğini söyleyerek, üçüncü doz için Biontech önerdi” şeklinde konuştu.

“Yaşananlar toplumu bir savaş travması gibi etkiledi” diyen Siber, “Hepimizin psikolojisi bu durumdan etkilendi. Ama aşı ve korunma tedbirlerini elden bırakmamalıyız” dedi.

“Rehavete kapıldık”

Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, bugün dünyanın herhangi bir yerinde varyant virüs görülür görülmez çok kısa bir sürede ülkemizde de görüldüğünü kaydederek, dolaşımından dolayı virüslerin ulaşımının daha da kolaylaştığını vurguladı.

Siber, ülkemizde de görüldüğü açıklanan Delta varyantı ile ilgili panikten ziyade, hazırlıklı ve tedbirli olmamız gerektiğine işaret ederek, korunma tedbirlerinde gevşememek gerektiğine dikkat çekti.

“Son günlerde ülke olarak iyice rehavete kapıldığımızı gözlemliyoruz” diyen Siber, bu gevşemenin sebebinin ise “ben nasıl olsa aşı oldum”, “vakalar nasıl olsa azaldı” anlayışından kaynaklandığını belirtti.

Öte yandan Dr. Siber, rehavetle birlikte, düğünlerin başlaması, düğünlerde pistte iç içe oynayan vatandaşlar, gelin damadı öpmeler, kapalı mekanlarda kalabalık iç içe grupların zaman geçirmesi gibi durumlar nedeniyle bulaşın artmasını sağlayacak sınır konulmayan açılımların olduğunu söyledi.

banner134
Kaldı ki bu rehavetle birlikte artan bulaşın ekonomiye de zarar verdiğini ifade eden Siber, bu ülkede bir kapanmanın daha ekonominin perişan olmasına sebep olacağını kaydetti.

Siber, zaruri olmayan mekanların kapalı kalması gerektiğini savunarak, “Belki düğün mekanı, bar ve club sahipleri bana sitem edecek ama bu açılımlar bulaşı negatif etkiledi” şeklinde konuştu.

Bugün bar, club gibi yerlerde birçok gencin mesafe kuralına uymadan bir araya gelmesi nedeniyle bulaşın arttığına dikkat çeken Siber, kendisine başvuran hastaların içinden PCR testine gönderdiklerinin çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu vurguladı.

Siber, yapılacak başlıca şeyin kalabalık mekanlarda toplulukların bir araya gelmesinin önüne geçmek olduğunu belirtti.

“Yaşananlar, toplumu bir savaş travması gibi etkiledi”

  “Deltanın, diğer varyantlara göre bulaşıcılığı çok fazla” şeklinde konuşan Siber, açıklanan vaka ve vakaların doldurduğu yatak sayılarından, durumun ne kadar moral bozucu olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Siber, Sağlık Bakanlığı’nın randevu sisteminin kalktığını ve herkesin aşı yapabileceğini açıkladığını, bu yeni adımın günlük aşılanan sayısını artıp artırmayacağını zamanla göreceğimizi söyleyerek, vatandaşların aşılanmaktan kaçmaması gerektiğini kaydetti.

  Siber, ülkemizde kendileri de dahil büyük bir yüzdenin “Sinovac” aşısını olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’deki bilim adamları Sinovac’ın delta varyantı karşısında çok da fazla etkili olmadığını açıkladı. Sinovac aşısı olanların muhakkak ki 3’üncü bir doz aşı daha olması gerektiğini söyleyerek, üçüncü doz için Biontech önerdi” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda “ülkemizde aşı bilgileri yenilenmeli” diyen Siber, virüse karşı elimizdeki tek silahın aşı olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Sibel, bireysel silahımızın ise maske, mesafe ve hijyen olduğunu vurguladı.

“Yaşananlar toplumu bir savaş travması gibi etkiledi” diyen Siber, “Hepimizin psikolojisi bu durumdan etkilendi. Ama aşı ve korunma tedbirlerini elden bırakmamalıyız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75