Barajda ülkeye 10 ay yetecek kadar su var

banner37

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su taşıyan boru hattı koptu. KIBRIS’a konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, ‘panik yapacak’ bir durum olmadığını söyledi:

banner87
Barajda ülkeye 10 ay yetecek kadar su var
banner90
banner99

“BARAJDA 20 MİLYON METRE KÜP SU VAR”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yerel kaynaklar dışında sadece Geçitköy Barajı’nda ülkeye 10 ay yetecek kadar 20 milyon metre küp su bulunduğunu açıkladı. Bu nedenle panik yapacak bir durum olmadığını ifade eden Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri’nin de arıza keşif ve tamiratına başladığını belirtti.

“HEDEF İKİ AYA BİTİRMEK”… Oğuz, sorunun Anamur tarafında denizin altındaki askı sistemindeki bir arızadan kaynaklandığını tahmin ettiklerini, Devlet Su İşleri’nden aldıkları bilginin de ‘hava şartlarının uygun olması durumunda’ bu sorunun yaklaşık iki ay içerisinde giderileceği olduğunu belirtti. Dursun Oğuz ayrıca proje hayata geçirilirken de bu tarz aksaklıklarının olabileceğinin de göz önünde bulundurulduğunu anlattı.

Ceren ÖZBİL

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su taşıyan boru hattı önceki gün koptu. Sorunun Anamur tarafında denizin altındaki askı sistemindeki bir arızadan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşlerinin arıza keşif ve tamiratına başladığını söyledi.

Oğuz ayrıca yerel kaynaklar dışında sadece Geçitköy Barajı’nda ülkeye 10 ay yetecek kadar 20 milyon metre küp bu bulunduğunu anlattı.

“Türkiye’deki yetkililerle görüştük”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında bir arıza olduğunu söyledi ve bununla ilgili Türkiye Cumhuriyeti’nin Devlet İşleri ve Tarım Bakanlığı ile görüşme yaptıklarını anlattı.

Olayın önceki gün yaşandığını kaydeden Oğuz, olay yaşanmasının ardından da Türkiye’nin hemen gerekli tespit ve tamirat için çalışmaları başlattığını söyledi.

Oğuz, şu anda Türkiye’den KKTC’ye su akışının durduğunu ancak bu proje yapılırken bu tip risklerin de düşünüldüğünü belirtti.

Dursun Oğuz, “biz bunu yaptık şeklinde bir çalışma değil, bir arıza olursa ne yapılacağı da düşünülerek bir çalışma yapıldı” dedi.

“Sadece Geçitköy Barajı’nda ülkenin

10 aylık su ihtiyacını karşılayacak su var”

Dursun Oğuz, şu anda Geçitköy Barajı’nda 20 milyon metre küp su olduğunu ve bunun da ülkede yaklaşık 10 aya yakın su ihtiyacını karşılamaya yeteceğini ifade etti.

Ayrıca yerel kaynaklar da olduğunu söyleyen Oğuz, sadece Geçitköy Barajı’ndaki suyun bile ülkedeki ihtiyacı 10 aya yakın karşılamaya yeteceğini yineledi.

“Sorunun iki ay içerisinde giderilmesi hedefleniyor”

Oğuz, Devlet Su İşleri’nden aldıkları bilginin de hava şartlarının uygun olması durumunda bu sorunun yaklaşık iki ay içerisinde giderileceği olduğunu belirtti ve “Şu anda ülkede susuz kaldık diye bir durum söz konusu değildir. Şu an için bir sorun yok” dedi.

“Arızanın askı sisteminde olduğunu tahmin ediliyor”

Dursun Oğuz, arızanın Anamur tarafında denizin altındaki bir noktada meydana geldiğini kaydetti ve alttan tam askı sisteminin olduğu yerde bir kopma olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Türkiye’den KKTC’ye suyun doğal akışıyla geldiğini ifade eden Oğuz şu şekilde konuştu:

Boru hattında KKTC’ye doğru bir meyil var ve eğer herhangi bir boruda arıza olursa vana kapatılıyor, su akışı kesiliyor. Burada da arıza olduğu için orada vana kapatıldı. Ancak boru içindeki su zaten bize doğru duruyor. Çünkü geriye akışı yok ve su geri dönemez. Geçitköy Barajı da zaten doluya yakın. O yönden bir sorunumuz yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108