banner6

Baraka: Gece kulüpleri derhal kapatılmalı

banner37

Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu ve Kadın Eğitimi Kolektifi, Gece kulüplerinde yaşanan insan hakları ihlallerine ve buna devletin ortak olmasına dikkat çekmek ve gece kulüplerinin derhal kapatılmasını talep etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Baraka: Gece kulüpleri derhal kapatılmalı
banner151 banner143

Açıklama sonrası örgüt temsilcileri, Bakan ile görüştü.

Açıklama şöyle; Dün sabah yine bir kadının ölüm haberi, içimize oturarak haftaya başladık. 26 yaşında bir anne olan Volha, “biz”den biri değildi, başka memleketten ülkemize çalışmaya gelmiş, dilimizi bilmiyor, bu ülkedeki çalışma yaşamına ve iş hayatındaki haklarına tamamen yabancıydı. Dün gece iş yerindeyken öldü veya öldürüldü. Polisin gereken soruşturmayı bir an önce yapmasını ve bu şüpheli ölüm ile ilgili suçlu veya suçluları derhal yargı önüne çıkarmasını talep ediyoruz. Ancak en az bunun kadar önemli olan şu ki; gece kulüpleri kapatılmadığı sürece benzer insan hakları ihlalleri ve ölümler, ne yazık ki geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edecektir. Ülkemizdeki gece kulüplerinde çalışan kadınların bir kısmının insan ticareti mağduru olduğu ve mafyatik ilişkilerin ağına düştüğü de bilinmektedir.

Hukukçu bir Başbakan ve yine hukukçu olan İçişleri Bakanı’ndan her şeyden önce insan haklarına, hukuka ve yasalara saygı göstermelerini ve yürürlükteki yasaları uygulamalarını bekliyoruz. Yürürlükteki “Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası”nda seks işçiliği diye bir iş tanımı yoktur. Yasadaki ifadeyle “konsomatris”, gece kulübünde müşteri ile birlikte yiyip içerek çalıştığı yere kazanç sağlayan kadını anlatır.

Oysa konsomatris adı altında çalıştırılan kadınların seks işçiliği hatta ülkemiz koşullarında iş yasasına uygun bir işçilik bile değil, seks köleliği yaptığı bilinen bir gerçektir. Bir kişinin, dilini bile bilmediği, kültürüne ve kurumlarına yabancı olduğu bir ülkenin yasalarını bilmesi ve hakkını araması elbette beklenemez. Bu ödev, ülkesinde yaşayan herkesin insan haklarına saygılı olması beklenen hükümete ve devlete düşmektedir.

Devlet, gece kulübü açma ve işletme izni verirken aldığı yüksek miktarlarda harcın yanı sıra (yasanın 7. maddesi), getirilecek her konsomatris için aylık asgari ücretin %10’u oranında harç almaktadır. (Yasanın 15. Madde, 11. fıkrası). Dolayısıyla gece kulübünde kadınların satılmasına ve seks köleliğine ortak olmaktadır. Bu yasal harçlar işin yalnızca görünen yüzüdür.

Mafya ilişkileri ile yönetilen ve uyuşturucu maddelerin de alınıp satıldığı tahmin edilen bu karanlık yerlere, devletin, değil harç alıp izin vermek, hiçbir şekilde göz yummaması ve ülkemizde yer vermemesi gerekir. Yeni hükümetten talebimiz yasalara uymadığı gün gibi aşikar olan gece kulüplerini derhal kapatmasıdır. Aksi halde insan hakları çiğnenen, tecavüze uğrayan veya ölen her kadından bu hükümet de sorumlu olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 15:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104