Barbaros Kıbrıs açıklarında petrol arayacak

banner37

Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Besim Şişman, sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'nın Kıbrıs açıklarında petrol arayacağını açıkladı.

Barbaros Kıbrıs açıklarında petrol arayacak
banner99

Şişman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının direktifi doğrultusunda "agresif bir şekilde" çalıştıklarını, önümüzdeki dönemde Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle yine Kıbrıs açıklarında önce ciddi bir sismik çalışma yapacaklarını söyledi.

Daha önceki sismik çalışmaların değerlendirmelerinin de hızla devam ettiğini kaydeden Şişman, "çalışmaların bitiminden sonra Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında da yeni bir kuyu açabiliriz" ifadelerini kullandı.

Şişman, petrol fiyatlarının düşük seviyede seyrettiğini, deniz yatırımlarının da pahalı olduğunu, süreci hızlandıracak unsurun petrol fiyatlarının artması olduğunu ifade etti. AA'ya konuşan Şişman, Kıbrıs açıklarında yapacakları çalışmalarla ilgil iherhangi bir detay vermezken, TP'nin araştırmalarının KKTC ile Türkiye arasında 2011'de imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması çerçevesinde olacağı tahmin ediliyor.  

banner134
Şişman, Türkiye Petrolleri'nin önümüzdeki yıllarda yurt içi üretimde 13 milyon varil petrol eşdeğeri seviyesinin devam edeceğini ifade ederek, "Mevcut dönemde üretimi dengeleyecek ve üretim kaybına sebep vermeyecek yatırımları önceleyeceğiz, ama aramaya daha çok odaklanarak, çok değil, ama daha doğru kuyular kazarak şirketimizin önünü açacağız." diye konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75