banner6

Barçın: Özel sektör emekçilerinin primlerini gerçek maaşlardan uzaklaştırdınız

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde konuştu.

Barçın: Özel sektör emekçilerinin primlerini gerçek maaşlardan uzaklaştırdınız
banner90
banner99

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’a ve hükümete seslenen Barçın, “Çalışma izni çıkarmak için para ödeyen emekçilerin ödedikleri parayla damadınızı, akrabalarınızı istihdam etmeye devam ediyorsunuz” dedi.

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı pazarlık unsuru olarak görürsünüz”

İstihdamların münhal ve duyurusuz yapıldığını savunan Barçın, “Siz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı pazarlık unsuru olarak görürsünüz çünkü sen damadını İş Gücü Planlama ve Geliştirme Merkezi’ne işe aldın. Sayın Hasan Taçoy kürsüden cevap versin bize. Gel söyle İPMG’ye kaç yandaşını işe aldın? Şu anda İPGM’de oturacak yer yoktur. Ne münhal var, ne duyuru var. Adım gibi eminim UBP’li diğer bakanların da haberi yoktur” sözlerini kaydetti.

"Özel sektör emekçilerinin primlerini gerçek maaşlardan uzaklaştırdınız" 

Hükümette oldukları dönemde ortalama maaşların asgari ücretin yüzde 20 üzerind olduğunu söyleyen Barçın, "CTP döneminde biz size bunu bıraktığımızda asgari ücret 2 bin 620 TL, ortalama maaş 3 bin 153 TL asgari ücretin yüzde 20 üzerindeydi sigortalara prim yatıranların ortalama maaşı. Siz sadece bir pazarlık unsuru olarak gördünüz bu bakanlığı. Şu anda 2022 ortalama maaşı, asgari ücret 9 bin 885 TL 2022 sonu itibarıyla 10 bin 129 TL. Yüzde 2.47 yani bu ülkenin özel sektör emekçilerinin, özel sektör çalışanlarının primlerini gerçek maaşlardan uzaklaştırdınız ve 9 bin 885 TL olan asgari ücretin olduğu bir dönemde ortalama maaş 10 bin 129 TL oldu” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2023, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104