banner6

Barış Gücü: Ertuğruloğlu'nun açıklamaları talihsiz

banner37

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) Sözcüsü, KIBRIS'a yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun KKTC'de yaşayan Kıbrıslı Rumlara gönderilen yardımların vergilendirileceğini açıklamasını "talihsiz" olarak nitelendirdi.  

Barış Gücü: Ertuğruloğlu'nun açıklamaları talihsiz
banner150

banner150

banner99

UNFICYP, Ertuğruloğlu'nun AFP'ye yaptığı açıklamaya yazılı yanıt verdi.

"Söz konusu tek taraflı açıklamanın bu dönemde yapılması talihsiz olmakla birlikte tüm taraflara uygun olacak karşılıklı bir düzenlemenin bulunmasını umuyoruz" denilen açıklamada, Barış Gücü'nün KKTC'de yaşayan Kıbrıslı Rumlara gönderilen yardımlarda oynadığı rolün, taraflar arasında uzun zamandır var olan Viyana III anlaşması çerçevesinde olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, BM Barış Gücü'nün Kıbrıslı Rumlar ve Maronitlere yapılan yardımlarda oynadığı rolün, yüzlerce yaşlı ve yardıma muhtaç kişiye temel ihtiyaçların ulaştırılması yanında, geçmiş kararlarda Güvenlik Konseyi tarafından selamlandığı ifade edildi.

Kıbrıs Türk tarafı, KKTC'de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere konvoy ile yardım gönderilmesinin 2003'te kapıların açılmasıyla anlamsızlaştığı ve Kıbrıs Rum tarafının bunu bir propaganda aracı olarak kullandığı görüşünde. 

Diğer yandan Kıbrıs Haber Ajansı'na (KHA) konuşan Kıbrıs Rum Başkanlığı İnsani İşler Komiseri Fotis Fotiu, Ertuğruloğlu'nun açıkladığı kararın uygulanması halinde bunun Viyana III anlaşmasının ihlali anlamına geleceğini söyledi.  

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104