banner6

Barış Gücü'nün kaderi Crans Montana'da belli olacak

banner37

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP), kuruluşun en uzun dönemli operasyonlarından biri olurken, Kıbrıs’ta bu misyonun daha ne kadar devam edeceği sorgulanmaya başladı.

Barış Gücü'nün kaderi Crans Montana'da belli olacak
banner151


Emine DAVUT YİTMEN

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) geleceği ile ilgili tartışmalar sürüyor. BM’nin 53 yıllık uzun dönemli operasyonlarından biri olan UNFICYP’in, Avustralya’nın buradaki misyonunu sona erdirmesi ve ABD’nin BM Barış Gücü misyonunda kesintiye gitmesiyle, ne kadar zaman daha misyonuna devam edeceği sorgulanıyor,

UNFICYP’in yıllık harcaması, ortalama 50 milyon Euro’ya ulaşıyor.  Bu maliyetin yaklaşık üçte biri Güney Kıbrıs, 6 milyon Euro’luk kısmı ise Yunanistan tarafından karşılanıyor.

UNFICYP’in adada sonsuza dek kalmak için geldiği yönünde var olan izlenim, Avustralya’nın polislerini geri çekme kararı ile bir ölçüde ortadan kalktı. Avustralya’yı başka ülkelerin takip edip etmeyeceği henüz bilinmese de siyasi gözlemciler, UNFICYP’in geleceğinin, Crans Montana’da devam eden müzakerelerle bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor.

UNFICYP’in yıllık harcaması 50 milyon Euro civarında

UNFICYP’in adada görevli 950 üniformalı ve 150 de sivil personeli bulunuyor.  UNFICYP’in yıllık harcaması ortalama 50 milyon Euro’ya ulaşıyor. UNFICYP için ayrılan bütçeden 21 milyon Euro, asker ve polise gidiyor.12 milyon Euro,  sivil personel için harcanırken, 17 milyon Euro operasyon giderleri olarak yer alıyor.

Bu maliyetin yaklaşık üçte biri Güney Kıbrıs, 6 milyon Euro’luk kısmı ise Yunanistan tarafından karşılanıyor. Bunun dışında katkı sağlayan ülkeler arasında Avusturya, Hırvatistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Slovakya, Hollanda, İngiltere, Arjantin, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Paraguay, Peru, Sırbistan, Bosna, El Salvador, Hindistan, Karadağ bulunuyor. Bu ülkeler içinde yer alan Avustralya ise geçtiğimiz ay misyonunu sonlandırdı.

2004 yılından itibaren BM Genel Sekreterleri’nin raporlarında, başka ülkelerin ve kurumların katkılarıyla UNFICYP’e ait maliyetin düşebileceği ima edilmeye başlandı. 2008 yılından günümüze kadar yayınlanan raporlarda ise diğer ülkelere ve kurumlara gönüllü yardımda bulunmaları yönünde genel sekreter tarafından açık davet yapılıyor.

UNFICYP’in görev süresi ile ilgi uzatmalar 6 ay için yapılıyor

Barış Gücü operasyonları, dünyanın herhangi bir yerindeki anlaşmazlık ve çatışmaların sonlandırılması için BM Güvenlik Konseyi’nin onayı ile konuşlandırılıyor. BM Barış Gücü operasyonlarındaki tüm personel, doğrudan Genel Sekreter’in denetimi altında bulunuyor. Bir ülkede Barış Gücü kurulduktan sonra dönem dönem Genel Sekreter Güvelik Konseyi’ne rapor sunuyor. Bu raporlarla Barış Gücü’nün görev süresi ve finansmanı ile ilgili konular karara bağlanıyor.

Kıbrıs’ta 1964 yılında kurulan UNFICYP’in, her altı ayda bir görev süresi yenileniyor. UNFICYP başlangıçta 3 ay için görevlendirmiş, dönemin BM Genel Sekreteri 1964 Aralık ayında üçüncü uzatma teklifini yaparken, bunun son uzatma olması temennisinde bulunmuştu. Bu temenni gerçekleşmedi ve 15 Haziran 1965 tarihinden bu yana UNFICYP’in görev süresi ile ilgi uzatmalar 6 ay için yapılıyor.

UNFICYP, 4 Mart 1964 tarihinde, BM Güvenlik Konseyi 186 numaralı kararı ile oluşturulurken, adada barış ve güvenliğin muhafaza edilmesi ve çatışmaların tekrarının önlenmesi amacını taşıyordu. 1964 yılında UNFICYP’in uzun dönemli bir görev yürüteceği öngörülmemişti. Kısa süreli görevlendirilmesi düşünülen Barış Gücü’nün masraflarının,  gönüllü BM üyesi devletler tarafından karşılanması planlanmıştı.

Avustralya çekildi

Avustralya UNFICYP’ten ayrılarak, buradaki misyonuna son verdi. Avustralya, 53 yıl boyunca UNFICYP için personel katkısında bulunmuştu. Avustralya’nın ayrılmasıyla birlikte UNFICYP’in geleceği sorgulanmaya başlandı.

2011 yılında dönemin Genel Sekreteri Ban ki moon,  raporunda, UNFICYP’in  hizmet dışı bırakılmasına ilişkin bir tartışmanın başlatıldığını belirtmişti.

Barış gücü operasyonlarına 600 milyon dolarlık kesinti

Birleşmiş Milletler ise barış gücünün bütçesinde yapılacak 600 milyon dolarlık bütçe kesintisini onayladı.

BM, barış gücü için yıllık bütçenin 7,3 milyar dolar olmasına onay verdi. Bunun 7,9 milyar dolarlık mevcut bütçeden büyük kesintiler yapılması anlamına geldiği bildirilmişti.

BM üye ülkeleri 14 misyonu finanse etmek için 6,8 milyar dolar harcamaya karar verirken, geriye kalan 500 milyon dolarınsa Haiti ve Sudan’daki barış gücü operasyonlarına harcanmasını karara bağladı.

Öte yandan BM’nin en büyük finansörü ABD, örgüte verdiği parayı 1 milyar dolar kadar azalttı.  BM’nin barış gücü misyonlarına verdiği finansal desteği de azaltmak isteyen ABD'nin çağrısı üzerine, yıllık maliyeti 1,2 milyar doları bulan BM'nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki en büyük ve en masraflı misyonundaki askerlerinin sayısının azaltılması kararı alınmıştı.

Haiti’de de 13 yıldır görev yapan barış gücü misyonundaki (MINUSTAH) askerlerin de 15 Ekim’e kadar kademeli çekilmesine karar verilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 14:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110