banner6

Barışa adanmış şarkılar 20. yılında

banner37

Kıbrıs’ta barış kültürünü yeşerten, seslerini ve ezgilerini adanın ortak geleceğine adayan ve en zor koşullarda dahi birlikte şarkı söylemekten vazgeçmeyen “Kıbrıs’ta Barış İçin İki Toplumlu Koro” 20. Yılını 21 Haziran Çarşamba gecesi Lefkoşa Ara Bölge’de bulunan Dayanışma Evi’nde kutladı.

Barışa adanmış şarkılar 20. yılında
banner151 banner143

Murat OBENLER

Barikatların kapalı olduğu dönemde başlayan ve Kıbrıslıların ortak kültürüne, geleceğine, iyiliğine ve barışa hep inanan Koro çalışmaları bugün 20. Yılına ulaşırken gerek Kıbrıs adasında gerekse yurtdışında verdiği konserler ile  hoşgörüsüzlük ve fanatizme en iyi yanıtı 20 senedir çoğalttığı sesleriyle veren, halkların yeniden birleşmesi için ezgilerin gücüne inanan ve oluşan sinerjiye inanan Koro’nun 20.yıl kutlamasına adanın dört bir yanından barışseverler katıldı. Kıbrıs’ta çözüm ve barış mücadelesi veren STÖ’ler,iş insanları ve sanatçıların de yoğun katılım gösterdiği gecede koronun 20 yıllık mücadelesini anlatan kısa film gösterimi yapıldı, etkinliğe görüntülü mesaj gönderen liderler Sn.Akıncı ve Sn.Anastasiadis, AB ve BM yetkililerinin görüntüleri gösterildi, koro için Prof. Adnan Atalay’ın bestelediği “Kardeşim Yorgo/Adelfe mou Mehmet” şarkısı ilk kez seslendirildi, koronun kuruluşunda yer alan isimlere plaket takdim edildi, koronun çalışmalarını yansıtan sergi açıldı ve 20’nci Yıl anısına çıkarılan kitapçığın lansmanı yapıldı.

Liderlere “Barış içinde bir adada şarkılarımızı söylemek istiyoruz” mesajı

Lena Melanidu ve Kürşat Tilki’nin şefliğinde sahne alan Koro ve katılımcılar Türkçe ve Rumca barış şarkılarını bir kez daha birlikte söyleyerek 28 Haziran’da gerçekleşecek zirvenin taraflarına “Barış için şarkıları 20 yıldır söyledik,artık barış içinde bir adada şarkılarımıza söylemek istiyoruz” mesajı verdiler.
Etkinliğe Lokmacı’da günlerdir eylem yapan “Unite Cyprus Now”hareketi de destek vererek barış için koro ile birlikte şarkılar söyledi.
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 14:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104